Please Register or Login Goldrush Broadcasting PO Box 567 745 Main Street Deadwood, South Dakota 57732 Phone (605) 578-1826 Fax (605) 578-1827 Email kdsj@knology.net November 1, 2014, 7:19 am
Toggle ContentToggle Content
2013 Inductee Toggle Content

kdsj980.com Menu Toggle Content

KDSJ 980 AM Serving The Northern Black Hills Of South Dakota And A Five State Region With The Best News, Weather, Sports, Information, Features, And Solid Gold Hits Since 1947!
 

BlackHills.com

 


 

KDSJ Exclusive Savings




KDSJ Local Sports
   Local Sports Calendar Saturday, November 1, 2014


Join us today on 980 AM KDSJ for College Football action as the #19 South Dakota State Jackrabbits (5-3) visit the #1 North Dakota State Bison (8-0). Our coverage begins at 12:30 p.m. here on your sports station.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, November 01, 2014 (07:00:00)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, October 30, 2014


South Dakota High School Football Playoffs Quarterfinal Round

CLASS 11AAA

Sioux Falls Lincoln 65, Rapid City Central 7
Sioux Falls O'Gorman 34, Aberdeen Central 19
Sioux Falls Roosevelt 49, Rapid City Stevens 14
Brandon Valley 17, Sioux Falls Washington 7

CLASS 11AA

Yankton 43, Huron 21
Harrisburg 33, Mitchell 6
Brookings 34, Watertown 13
Pierre 50, Douglas 28

Men's College Basketball

South Dakota State 76, South Dakota Mines 54 (Heard On KDSJ)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, October 31, 2014 (18:42:17)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, October 28, 2014


South Dakota High School Football Playoffs First Round

CLASS 11A

Region 1

Madison 55, Milbank 0
Dell Rapids 41, Sisseton 12

Region 2

Lennox 35, Dakota Valley 14
Vermillion 20, Tea 17 (OT)

Region 3

West Central 56, Cheyenne-Eagle Butte 0
Chamberlain 42, Todd County 16

Region 4

Hot Springs 51, Pine Ridge 0
Belle Fourche 66, Little Wound 13

CLASS 11B

Region 1

Aberdeen Roncalli 46, Redfield-Doland 0
Groton Area 41, Mobridge-Pollock 0

Region 2

McCook Central-Montrose 14, Tri Valley 7
Canton 45, Sioux Valley 7

Region 3

Parkston 56, Lead-Deadwood 0 (Heard On KDSJ)
Bon Homme 20, Winner 0

Region 4

Custer 35, Red Cloud 12
St. Thomas More 52, Bennett County 8

CLASS 9AA

Region 1

Arlington 48, Deubrook Area 19
Deuel 18, Webster 0

Region 2

Elkton-Lake Benton 44, Menno-Marion 14
Garretson 36, DeSmet-Iroquois 18

Region 3

Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 60, Platte-Geddes-Dakota Christian 16
Kimball/White Lake 52, Bridgewater-Emery 26

Region 4

Gregory 59, Clark/Willow Lake 6
Lyman 42, Stanley County 32

CLASS 9A

Region 1

Chester 27, Tri-State 18
Warner 50, Herreid-Selby Area 36

Region 2

Howard 60, Viborg-Hurley 6
Alcester-Hudson 48, Gayville-Volin 7

Region 3

Wolsey-Wessington 56, Colome 6
Potter County 26, Sully Buttes 8

Region 4

Philip 62, Hanson 36 (Heard On KDSJ)
New Underwood 64, RC Christian 12

CLASS 9B

Region 1

Faulkton Area 54, Hitchcock-Tulare 8
Eureka-Bowdle 26, Langford Area 24

Region 2

Hamlin 56, Colman-Egan 0
Dell Rapids St. Mary 52, Waverly-South Shore 22

Region 3

Canistota 66, Scotland 26
Avon 68, Burke/South Central 30

Region 4

Faith 40, Sunshine Bible Academy 16
Harding County 50, Wall 0 (Heard On KDSJ)

High School Volleyball

Rapid City Stevens 3, Sturgis 0 (25-7, 25-15, 25-12)
Spearfish 3, Rapid City Central 0 (25-17, 27-25, 25-12)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, October 31, 2014 (18:36:09)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Saturday, October 25, 2014


College Football

#16 Youngstown State- 30 #15 South Dakota State- 27 (Heard On KDSJ)
#25 Azusa Pacific- 52 South Dakota School of Mines- 30
Chadron State- 33 Black Hills State- 28
Dakota State- 69 Trinity Bible- 13
#21 Dakota Wesleyan- 42 Midland- 21
#1 Minnesota State/Mankato- 34 Augustana- 28
Northern State- 45 St. Cloud State- 23
#1 North Dakota State- 47 University of South Dakota- 7
#14 University of Sioux Falls- 41 Winona State- 28

High School Girls Cross Country

State Meet
At Broadland Creek National Golf Course
In Huron


Girls Class 'AA' Individual Results

1. Jasmyne Cooper- Sioux Falls Lincoln- 14:50
2. Jamie Schweiss- Rapid City Stevens- 14:57
3. Kendra Dykstra- Rapid City Stevens- 15:08
4. Ellie Abraham- Brookings- 15:09
5. Courtney Klatt- Brandon Valley- 15:11
13. Allison Green- Sturgis- 15:29
31. Angela Hovdenes- Spearfish- 16:09
41. Reegin Kehn- Sturgis- 16:22
42. Gwyneth Simmons- Sturgis- 16:24
66. Shelby Dittman- Spearfish- 16:54
68. Mackinzie Briggs- Spearfish- 16:58
72. Lauren Hight- Spearfish- 17:00
81. Jaden West- Spearfish- 17:05
83. Paige Frost- Sturgis- 17:08
87. Hannah Peterson- Sturgis- 17:14
88. Illianna Shuck- Sturgis- 17:20
89. Brooke Grout- Spearfish- 17:22
105. Isabel Schuster- Sturgis- 18:01
108. Shalaya Sandness- Spearfish- 18:13

Girls Class 'AA' Team Standings

1. Rapid City Stevens- 75
2. Sioux Falls Lincoln- 94
3. Brandon Valley- 96
4. Yankton- 118
5. Sioux Falls Washington- 136
10. Sturgis- 264
13. Spearfish- 314

Girls Class 'A' Individual Results

1. Emily Hawkes- Madison- 14:47
2. Hailey Streff- Madison- 15:07
3. Kaci Cooper- St. Thomas More- 15:16.74
4. Lorna Gregerson- Mount Vernon/Plankinton- 15:16.99
5. Mallory Delmont- Custer- 15:23
27. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 16:10
92. Sierra Lawrence- Belle Fourche- 17:37

Girls Class 'A' Team Standings

1. St. Thomas More- 53
2. Madison- 58
3. Mount Vernon/Plankinton- 74
4. Garretson- 80
5. Ethan/Parkston- 83
6. Custer- 85
13. Hot Springs- 235

Girls Class 'B' Individual Results

1. Macy Heinz- Ipswich- 15:09
2. Laura Nelson- Gayville/Volin- 15:32
3. Ellie Coyle- Philip- 15:43
4. Cailey Roth- Freeman- 15:49
5. Clara Koerner- Freeman Academy- 15:54

Girls Class 'B' Team Standings

1. Ipswich- 12
2. Gayville/Volin- 24
3. Freeman- 56
4. Wolsey/Wessington- 59
5. Northwestern- 62
9. Philip- 103
10. Timber Lake- 107
12. Dupree- 121
13. Newell- 121
15. Bison- 130

High School Boys Cross Country

State Meet
At Broadland Creek National Golf Course
In Huron


Boys Class 'AA' Individual Results

1. Will Lauer- Sioux Falls Lincoln- 15:13
2. Gabe Peters- Sioux Falls Lincoln- 15:55
3. Jacob Simmons- Sturgis- 15:56
4. Jesus Urtusuastegui- Sioux Falls Roosevelt- 16:04
5. Nathan Schroeder- Sioux Falls Lincoln- 16:10
15. Joseph Barnes- Spearfish- 16:29
49. Justin Harris- Spearfish- 17:37
50. Gabe Harms- Sturgis- 17:41
67. Matt Takahashi- Sturgis- 17:52
68. Matt Parker- Spearfish- 17:55
75. Logan Broeder- Spearfish- 18:06
77. Cayden Noble- Sturgis- 18:08
97. Matt Hovdenes- Spearfish- 18:51
99. Zach Relf- Sturgis- 18:57
104. Stran Holben- Spearfish- 19:20
113. Carter Thorman- Spearfish- 20:06

Boys Class 'AA' Team Standings

1. Sioux Falls Lincoln- 35
2. Sioux Falls Roosevelt- 88
3. Rapid City Stevens- 96
4. Sioux Falls Washington- 156
5. Brandon Valley- 188
13. Sturgis- 296
14. Spearfish- 304

Boys Class 'A' Individual Results

1. Hunter Paulsen- Elk Point/Jefferson- 16:29
2. Luke Julian- St. Thomas More- 16:32
3. Tobias Weddell- Todd County- 16:43
4. Ethan Youngbird- Flandreau Indian School- 16:49
5. Tristian Old Horse- Hot Springs- 16:50
38. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 18:00

Boys Class 'A' Team Standings

1. West Central- 56
2. Garretson- 65
3. Sioux Falls Christian- 69
4. Todd County- 71
5. Miller- 79
7. Custer- 123

Boys Class 'B' Individual Results

1. Jayden Waldner- James Valley Christian- 17:08
2. Daniel Burkhalter- Bison- 17:16
3. Derek Boekelheide Northwestern- 17:30
4. Cameron Harming- Elkton/Lake Benton- 17:36
5. Rex Schlicht- Woonsocket- 17:46
9. Garrett Snook- Philip- 18:00

Boys Class 'B' Team Standings

1. Philip- 21
2. James Valley Christian- 37
3. Freeman Academy- 38
4. Rapid City Christian- 67
5. Ipswich- 68

High School Volleyball

#2 Aberdeen Central- 3 Yankton- 1
Harrisburg- 3 Pierre- 0
#3 Huron- 3 Mitchell- 0
#4 Watertown- 3 Brandon Valley- 1



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, November 01, 2014 (04:05:19)


Spearfish School District
   Spearfish High School Athletic Hall Of Fame


The deadline for the 2014 nominations to the Spearfish High School Athletic Hall of Fame is Friday, December 5, 2014. The purpose of the Hall of Fame is to recognize men and women who have excelled through athletic participation, coaching or contributions to the Spearfish High School athletic program. Nominees for participation must have graduated in the Class of 2009 or before.

Nomination forms for eligible candidates are available at the School District website by CLICKING HERE, the High School Activities office, or may be requested by calling 717-1206.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, October 16, 2014 (23:46:54)




KDSJ 980 AM Toggle Content  


(Mountain Time)
Mondays-Saturdays
6:00 am-10:00 pm
Sundays
6:00 am-6:00 pm
Major Holidays
6:00 am-6:00 pm

KDSJ Sports Toggle Content  

Football Broadcasts

KDSJ Sports Toggle Content  

Basketball Broadcasts

Contact KDSJ Toggle Content  


Click Above To
Send Us A Message

Or Call Us At
(605) 578-1826
(605) 578-1827



 
(C) 2007-2014 KDSJ 980 AM-Goldrush Broadcasting-Deadwood, South Dakota
Ryan R. Reider-Webmaster/Administrator
Cody Oliver-Contributor
Website Hosting Provided By blackhills.com

Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy
KDSJ 980 AM Solid Gold Listen Live