Please Register or Login Goldrush Broadcasting PO Box 567 745 Main Street Deadwood, South Dakota 57732 Phone (605) 578-1826 Fax (605) 578-1827 Email kdsj@knology.net October 21, 2014, 7:37 pm
Toggle ContentToggle Content
2013 Inductee Toggle Content

kdsj980.com Menu Toggle Content

KDSJ 980 AM Serving The Northern Black Hills Of South Dakota And A Five State Region With The Best News, Weather, Sports, Information, Features, And Solid Gold Hits Since 1947!
 

News- Page 16

 

Loftus Dental

 


<
1 2 3 ... 15 16 17 ... 28 29 30
>
KDSJ 980 AM: KDSJ Sports Scoreboards

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, November 9, 2012


High School Football

Class 11B Championship

#1 Winner- 13 #2 Tri Valley- 6

Class 11A Championship

#1 Dell Rapids- 47 #2 Harrisburg- 0

High School Volleyball

Region 1AA

Sioux Falls Roosevelt- 3 Sioux Falls Lincoln- 0 (25-19, 25-20, 25-17)
Watertown- 3 Yankton- 2 (19-25, 25-19, 25-19, 26-24, 15-5)

Region 2AA

Mitchell- 3 Sturgis- 0 (25-16, 25-11, 25-17)
Huron- 3 Rapid City Central- 0 (25-21, 25-15, 25-18)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, November 10, 2012 (05:43:39)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, November 8, 2012


High School Football

Class 9AA Championship

#2 Deubrook 25, #8 Howard 22

Class 9A Championship

#1 Canistota 52, #2 Warner 8

Class 9B Championship

#1 Harding County 50, #2 Colome 20 (Heard On KDSJ)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, November 09, 2012 (05:46:22)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, November 6, 2012


High School Volleyball

District 1AA

Championship

Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Roosevelt- 2 (25-17, 23-25, 29-27, 21-25, 15-13)

Third Place

Watertown- 3 Brookings- 1 (25-23, 21-25, 25-23, 25-20)

District 2AA

Championship

Sioux Falls Washington- 3 Yankton- 1 (25-22, 21-25, 25-17, 25-18)

Third Place

Sioux Falls Lincoln- 3 Brandon Valley- 0 (25-10, 25-15, 25-16)

District 3AA

Championship

Aberdeen Central- 3 Mitchell- 1 (25-21, 25-16, 20-25, 25-17)

Third Place

Huron- 3 Pierre- 1 (18-25, 25-12, 25-22, 25-21)

District 4AA

Championship

Rapid City Stevens- 3 Rapid City Central- 1 (25-18, 18-25, 25-14, 25-18)

Third Place

Sturgis- 3 Douglas- 0 (25-15, 25-16, 25-19)

Region 1A

Championship

Aberdeen Roncalli- 3 Milbank- 1 (28-26, 25-15, 25-14, 26-24)

Region 2A

Championship

Sioux Valley- 3 Clark/Willow Lake- 2 (25-12, 25-16, 23-25, 23-25, 15-11)

Region 3A

Championship

Sioux Falls Christian- 3 Elkton/Lake Benton- 0 (25-16, 25-4, 25-8)

Region 4A

Championship

Dakota Valley- 3 Harrisburg- 0 (25-12, 25-18, 25-14)

Region 5A

Championship

Wagner- 3 Tri Valley- 2 (18-25, 25-21, 25-18, 14-25, 15-8)

Region 6A

Championship

Mobridge/Pollock- 3 Miller- 1 (25-18, 25-21, 18-25, 25-19)

Region 7A

Championship

Pine Ridge- 3 Winner- 2 (25-23, 25-23, 23-25, 15-25, 15-10)

Region 8A

Championship

Belle Fourche- 3 Custer- 0 (25-14, 25-17, 25-14)

Region 1B

Championship

Warner- 3 Summit- 0 (25-19, 25-12, 25-14)

Region 2B

Championship

Arlington- 3 Chester Area- 1 (33-31, 20-25, 25-17, 25-23)

Region 3B

Championship

Herreid/Selby Area- 3 Highmore/Harrold- 0 (25-11, 25-20, 25-21)

Region 4B

Championship

Parker- 3 Alcester/Hudson- 0 (25-17, 25-21, 25-14)

Region 5B

Championship

James Valley Christian- 3 White Lake- 0 (25-18, 25-21, 25-22)

Region 6B

Championship

Andes Central- 3 Hanson- 1 (25-15, 25-19, 24-26, 25-19)

Region 7B

Championship

Lyman- 3 Wall- 1 (25-21, 25-21, 22-25, 25-15)

Region 8B

Championship

Timber Lake- 3 Harding County- 1 (25-17, 20-25, 25-21, 25-17)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, November 07, 2012 (08:56:47)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Saturday, November 3, 2012


High School Football

Semifinal Round

Class 11AA

#1 Sioux Falls Washington- 49 #4 Sioux Falls O'Gorman- 3
#2 Brandon Valley- 34 #3 Sioux Falls Roosevelt- 20

Class 11A

#1 Dell Rapids- 49 #5 Hot Springs- 25
#2 Harrisburg- 35 #3 Spearfish- 17 (Heard On KDSJ)

Class 11B

#1 Winner- 26 #4 Flandreau- 21
#2 Tri Valley- 28 #3 Aberdeen Roncalli- 7

Class 9AA

#8 Howard- 50 #4 Clark/Willow Lake- 0
#2 Deubrook Area- 44 #3 Gregory- 37

Class 9A

#1 Canistota- 56 #4 Arlington- 6
#2 Warner- 50 #3 Herreid/Selby Area- 20

Class 9B

#1 Harding County- 40 #5 Castlewood- 28 (Heard On KDSJ)
#2 Colome- 52 #3 Viborg/Hurley- 36



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Monday, November 05, 2012 (07:56:41)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, November 2, 2012


High School Volleyball

District 14B

Championship

#2 Wall- 3 #5 Rapid City Christian- 1 (25-19, 18-25, 25-16, 26-24)

District 16B

Championship

#2 Harding County- 3 #1 Faith- 0 (25-19, 25-8, 25-22)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Monday, November 05, 2012 (07:23:23)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, November 1, 2012


High School Volleyball

District 1AA

Sioux Falls O'Gorman- 3 Watertown- 1 (25-14, 25-21, 20-25, 25-21)
Sioux Falls Roosevelt- 3 Brookings- 1 (25-16, 25-17, 23-25, 25-14)

District 2AA

Sioux Falls Washington- 3 Sioux Falls Lincoln- 1 (25-15, 25-15, 19-25, 26-24)
Yankton- 3 Brandon Valley- 0 (25-20, 25-18, 25-17)

District 3AA

Aberdeen Central- 3 Pierre- 0 (25-16, 25-23, 25-23)
Mitchell- 3 Huron- 2 (26-28, 27-25, 25-22, 21-25, 15-9)

District 4AA

Rapid City Central- 3 Douglas- 0 (25-11, 25-5, 25-14)
Rapid City Stevens- 3 Sturgis- 0 (25-15, 27-25, 25-21)

District 15A

Championship

Custer- 3 Hot Springs- 2 (22-25, 25-20, 25-23, 15-25, 16-14)

District 16A

Championship

Belle Fourche- 3 St. Thomas More- 1 (25-9, 22-25, 25-17, 25-12)

District 13B

Championship

Lyman- 3 Jones County- 1 (27-25, 19-25, 27-25, 25-14)

District 14B

Rapid City Christian- 3 Edgemont- 1 (26-24, 20-25, 25-21, 25-11)
Wall- 3 Philip- 1 (18-25, 25-16, 25-22, 28-26)

District 15B

Championship

Timber Lake- 3 McIntosh- 0 (25-13, 25-18, 25-8)

District 16B

Faith- 3 Bison- 0 (25-12, 25-17, 25-17)
Harding County- 3 Lemmon- 1 (26-24, 23-25, 25-14, 25-20)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Friday, November 02, 2012 (09:29:24)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, October 30, 2012


High School Volleyball

District 13A

#1 Winner- 3 #4 Todd County- 0 (25-9, 25-13, 25-7)
#2 Gregory- 3 #3 St. Francis Indian School- 0 (25-12, 25-15, 25-14)

District 14A

#2 Bennett County- 3 #3 Little Wound- 0 (25-16, 25-14, 25-8)

Championship

#1 Pine Ridge- 3 #2 Bennett County- 2 (25-16, 25-20, 27-29, 20-25, 15-11)

District 15A

#1 Custer- 3 #4 Hill City- 0 (25-21, 25-15, 25-5)
#2 Hot Springs- 3 #3 Red Cloud- 0 (25-15, 25-21, 25-16)

District 16A

#1 Belle Fourche- 3 #4 Lead/Deadwood- 0 (25-16, 25-12, 27-25)
#2 St. Thomas More- 3 #3 Spearfish- 1 (17-25, 25-17, 25-21, 25-19)

District 13B

#4 Lyman- 3 #5 Crazy Horse- 0 (25-3, 25-8, 25-9)
#4 Lyman- 3 #1 White River- 2 (25-10, 14-25, 25-17, 25-27, 19-17)
#2 Jones County- 3 #3 Kadoka Area- 0 (25-21, 25-9, 25-18)

District 14B

#5 Rapid City Christian- 3 #4 Oelrichs- 0 (25-13, 25-22, 25-15)
#3 Philip- 3 #6 New Underwood- 1 (25-20, 24-26, 25-18, 25-23)

District 15B

#4 Dupree- 3 #5 Tiospaye Topa- 0 (25-8, 25-16, 25-18)
#1 Timber Lake- 3 #4 Dupree- 0 (25-10, 25-8, 25-6)
#3 McIntosh- 3 #2 Wakpala- 0 (25-16, 25-7, 25-7)

District 16B

#4 Bison- 3 #5 Newell- 1 (25-27, 25-16, 25-8, 25-21)
#3 Lemmon- 3 #6 Takini- 0 (25-5, 25-5, 25-11)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, October 31, 2012 (08:03:12)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Monday, October 29, 2012


High School Football

Quarterfinal Round

Class 11AA

#1 Sioux Falls Washington- 48 #8 Brookings- 0
#4 Sioux Falls O'Gorman- 21 #5 Yankton- 17
#2 Brandon Valley- 41 #7 Pierre- 17
#3 Sioux Falls Roosevelt- 21 #6 Sioux Falls Lincoln- 3

Class 11A

#1 Dell Rapids- 47 #8 Chamberlain- 6
#5 Hot Springs- 41 #4 Todd County- 14
#2 Harrisburg- 35 #7 West Central- 13
#3 Spearfish- 14 #6 Dakota Valley- 13 (Heard On KDSJ)

Class 11B

#1 Winner- 49 #8 Custer- 0
#4 Flandreau- 48 #5 St. Thomas More- 12
#2 Tri Valley- 37 #7 Deuel- 14
#3 Aberdeen Roncalli- 35 #6 Parkston- 7

Class 9AA

#8 Howard- 38 #1 Kimball/White Lake- 34
#4 Clark/Willow Lake- 36 #5 White River- 26
#2 Deubrook Area- 22 #7 Potter County- 20 (OT)
#3 Gregory- 40 #6 Leola/Frederick- 38

Class 9A

#1 Canistota- 50 #8 Wall- 0
#4 Arlington- 56 #5 Faith- 40
#2 Warner- 64 #7 Wilmot- 14
#3 Herreid/Selby Area- 40 #6 Corsica/Stickney- 28

Class 9B

#1 Harding County- 42 #8 Faulkton Area- 0 (Heard On KDSJ)
#5 Castlewood- 48 #4 Waverly/South Shore- 8
#2 Colome- 22 #7 Avon- 16
#3 Viborg/Hurley- 38 #6 Hitchcock/Tulare- 28



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Tuesday, October 30, 2012 (07:24:07)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, October 26, 2012


High School Volleyball

Lemmon- 3 Cheyenne Eagle Butte- 2
McIntosh- 3 Tiospaye Topa- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, October 27, 2012 (12:40:41)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, October 25, 2012


High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Pierre- 0
Belle Fourche- 3 Custer- 0
Huron- 3 Sioux Falls Washington- 1
Mitchell- 3 Brookings- 2
Rapid City Central- 3 Spearfish- 0 (25-13, 25-13, 25-11)
Rapid City Stevens- 3 Sturgis- 0 (25-22, 25-17, 25-15)
Sioux Falls O'Gorman- 3 Yankton- 0
Wall- 3 Bennett County- 2
Watertown- 3 Brandon Valley- 1



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Friday, October 26, 2012 (07:17:44)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, October 23, 2012


High School Football

First Round Playoffs

Class 11AA

#8 Brookings- 22 #9 Rapid City Central- 6
#5 Yankton- 44 #12 Aberdeen Central- 20
#7 Pierre- 28 #10 Watertown- 6
#6 Sioux Falls Lincoln- 56 #11 Douglas- 0

Class 11A

Region 1

#1 Dell Rapids- 57 #4 Milbank Area- 22
#2 West Central- 41 #3 Madison- 14

Region 2

#1 Harrisburg- 63 #4 Lennox- 29
#2 Dakota Valley- 40 #3 Tea Area- 37 (OT)

Region 3

#1 Todd County- 57 #4 Little Wound- 6
#3 Chamberlain- 57 #2 Cheyenne Eagle Butte- 0

Region 4

#1 Spearfish- 46 #4 Pine Ridge- 0 (Heard On KDSJ)
#2 Hot Springs- 51 #3 Belle Fourche- 14

Class 11B

Region 1

#1 Aberdeen Roncalli- 64 #4 Mobridge/Pollock- 19
#2 Deuel- 30 #3 Webster Area- 23

Region 2

#1 Tri Valley- 42 #4 Garretson- 14
#2 Flandreau- 28 #3 Canton- 6

Region 3

#1 Winner- 51 #4 Bon Homme- 6
#3 Parkston- 21 #2 Wagner- 14

Region 4

#1 St. Thomas More- 50 #4 Hill City- 0
#2 Custer- 28 #3 Bennett County- 20

Class 9AA

Region 1

#1 Clark/Willow Lake- 41 #4 Tri State- 34
#2 Leola/Frederick- 53 #3 Miller- 6

Region 2

#1 Deubrook Area- 55 #4 Ipswich/Edmunds Central- 0
#2 Howard- 51 #3 Elkton/Lake Benton- 23

Region 3

#1 Kimball/White Lake- 41 #4 Parker- 14
#2 Gregory- 36 #3 Bridgewater/Emery/Ethan- 34

Region 4

#1 White River- 62 #4 Newell- 32
#2 Potter County- 54 #3 Lemmon/McIntosh- 14

Class 9A

Region 1

#1 Warner- 28 #4 Wolsey/Wessington- 18
#2 Herreid/Selby Area- 36 #3 Eureka/Bowdle- 12

Region 2

#1 Canistota- 54 #4 Hanson- 0
#3 Arlington- 34 #2 Hamlin- 27

Region 3

#1 Corsica/Stickney- 56 #4 South Central- 0
#2 Wilmot- 40 #3 Irene/Wakonda- 34

Region 4

#1 Faith- 56 #4 Kadoka Area- 44
#2 Wall- 27 #3 New Underwood- 16

Class 9B

Region 1

#1 Waverly/South Shore- 56 #4 Dell Rapids St. Mary- 28
#2 Castlewood- 40 #3 Lake Preston- 0

Region 2

#1 Viborg/Hurley- 64 #4 Marion- 14
#2 Avon- 60 #3 Centerville- 20

Region 3

#1 Hitchcock/Tulare- 30 #4 Rapid City Christian- 0
#2 Faulkton Area- 56 #3 Sully Buttes- 20

Region 4

#1 Harding County- 46 #4 Jones County- 0 (Heard On KDSJ)
#2 Colome- 52 #3 Bison- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Friday, October 26, 2012 (06:19:12)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Monday, October 22, 2012


High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Brookings- 2
Belle Fourche- 3 Douglas- 0
Faith- 3 Newell- 0
Harding County- 3 Bison- 1
Hill City- 3 Red Cloud- 2
Huron- 3 Brandon Valley- 2
Kadoka Area- 3 Rapid City Christian- 0
Pine Ridge- 3 Edgemont- 0
St. Thomas More- 3 Custer- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Mitchell- 0
Spearfish- 3 Lead/Deadwood- 0 (25-23, 25-14, 25-23)
Yankton- 3 Watertown- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Tuesday, October 23, 2012 (18:08:38)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Saturday, October 20, 2012


High School Volleyball

Greater Dakota Conference Tournament

Rapid City Central- 3 Sioux Falls Lincoln- 1
Sioux Falls O'Gorman- 3 Rapid City Stevens- 2
Sioux Falls O'Gorman- 3 Sturgis- 0 (25-19, 25-11, 25-17)
Sioux Falls Roosevelt- 3 Sturgis- 0 (25-13, 25-19, 25-12)
Sioux Falls Roosevelt- 3 Rapid City Stevens- 0
Sioux Falls Washington- 3 Rapid City Central- 1

High School Cross Country

State Meets In Huron

Girls Class AA

Team Standings

1. Rapid City Central- 66
2. Sioux Falls Washington- 112
3. Rapid City Stevens- 118
4. Aberdeen Central- 129
5. Pierre- 154
8. Sturgis- 179

Sturgis

9. Allison Green- 15:26.52
23. Taylar Applegate- 15:51.22
43. Marie Engbrecht- 16:35.62
51. Reegin Kehn- 16:49.67
55. Paige Frost- 16:55.62
86. Faith Hedeen- 17:56.57
90. Ali Wang- 18:16.32

Boys Class AA

Team Standings

1. Sioux Falls Lincoln- 48
2. Sioux Falls Roosevelt- 84
3. Brookings- 112
4. Rapid City Stevens- 113
5. Brandon Valley- 155
10. Sturgis- 260

Sturgis

19. Jacob Simmons- 17:11.85
31. Gabe Harms- 17:39.45
65. Steven Bales- 18:40.45
71. Brandon Delzer- 18:53.30
74. Matt Takahashi- 18:54.95
79. Cayden Noble- 19:08.80

Girls Class A

Team Standings

1. Spearfish- 45
2. Garretson- 75
3. Custer- 78
4. Harrisburg- 80
5. Dakota Valley- 85
9. St. Thomas More- 179

Spearfish

3. Gretchen Blain- 15:25.79
12. Elise Reid- 15:54.74
16. Savannah Childers- 16:02.19
33. Brooke Grout- 16:32.39
47. Shelby Burtzlaff- 16:58.89

Boys Class A

Team Standings

1. Madison- 42
2. Custer- 58
3. Spearfish- 72
4. Cheyenne-Eagle Butte- 79
5. Lennox- 96
8. St. Thomas More- 155

Spearfish

6. Tige Thorman- 17:35.42
21. Joseph Barnes- 18:00.37
32. Henry Plummer- 18:18.37
35. Trevor Sigmond- 18:19.42
54. Gene Trimble- 18:37.97
80. Kevin Coffield- 19:08.12

Lead-Deadwood

23. Nathan Finster- 18:00.62
97. Morgan Fairburn- 19:36.62

Girls Class B

Team Standings

1. Ipswich- 9
2. Gayville/Volin- 38
3. Lyman- 48
4. Estelline- 53
5. South Central- 60
6. Timber Lake- 70
8. Kadoka Area- 80
10. Philip- 96
11. Lemmon- 101
16. Rapid City Christian- 123

Boys Class B

Team Standings

1. Parker- 19
2. Estelline- 34
3. Dupree- 50
4. Freeman Academy- 53
5. South Central- 56
6. Philip- 77
14. Rapid City Christian- 130
15. White River- 142



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, October 21, 2012 (04:12:48)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, October 19, 2012


High School Football

New Underwood- 38 Jones County- 26
Wall- 42 Lyman- 14

High School Volleyball

Brookings- 3 Yankton- 1
Edgemont- 3 New Underwood- 0
Huron- 3 Pierre- 0
Pine Ridge- 3 Crow Creek- 0
Spearfish- 3 Red Cloud- 0
Wall- 3 Edgemont- 1

Greater Dakota Conference Tournament

Rapid City Central- 3 Sioux Falls O'Gorman- 2
Rapid City Stevens- 3 Sioux Falls Lincoln- 0
Sioux Falls Lincoln- 3 Sturgis- 0 (25-18, 25-18, 25-10)
Sioux Falls Roosevelt- 3 Rapid City Central- 2
Sioux Falls Washington- 3 Sturgis- 0 (25-13, 25-11, 25-10)
Sioux Falls Washington- 3 Rapid City Stevens- 2



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, October 20, 2012 (04:56:00)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, October 18, 2012


High School Football

Spearfish- 52 Sturgis- 0 (Heard On KDSJ)
Bennett County- 50 Little Wound- 0
Bison- 40 Dupree- 26
#2 Brandon Valley- 42 #5 Yankton- 0
Brookings- 22 Aberdeen Central- 0
Cheyenne Eagle Butte- 43 Lead/Deadwood- 8
Colome- 28 White River- 22
Douglas- 29 Custer- 6
#1 Harding County- 28 Faith- 26
Hill City- 42 Red Cloud- 13
Kadoka Area- 16 Philip- 14
Leola/Frederick- 58 Timber Lake- 8
Mitchell- 12 Huron- 0
Newell- 52 Edgemont- 6
Pierre- 22 Watertown- 6
Pine Ridge- 56 St. Francis Indian School- 30
Potter County- 57 McLaughlin/Wakpala- 0
Rapid City Central- 54 Rapid City Stevens- 22
Rapid City Christian- 56 Lower Brule- 0
St. Thomas More- 48 Belle Fourche- 6
#5 Sioux Falls O'Gorman- 29 #4 Sioux Falls Lincoln- 15
#1 Sioux Falls Washington- 40 #3 Sioux Falls Roosevelt- 6
Sully Buttes- 22 Stanley County- 14 (OT)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Friday, October 19, 2012 (06:01:42)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, October 16, 2012


High School Volleyball

Brookings- 3 Brandon Valley- 0
Douglas- 3 Lead/Deadwood- 2 (25-14, 25-7, 22-25, 20-25, 16-14)
Harding County- 3 Rapid City Christian- 0
Jones County- 3 Kadoka Area- 0
Little Wound- 3 Takini- 0
Mitchell- 3 Pierre- 1
Pine Ridge- 3 Red Cloud- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Yankton- 0
Sioux Falls Washington- 3 Sioux Falls Lincoln- 2
Sturgis- 3 Spearfish- 1 (22-25, 25-16, 25-23, 25-17)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, October 17, 2012 (08:14:21)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Saturday, October 13, 2012


High School Volleyball

Huron- 3 Rapid City Central- 1
New Underwood- 3 Jones County- 1

Douglas Invitational

St. Thomas More- 2 Belle Fourche- 0
Pine Ridge- 2 St. Thomas More- 0 (Championship)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Monday, October 15, 2012 (05:42:21)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, October 12, 2012


High School Football

St. Thomas More- 60 Lead/Deadwood- 8 (Heard On KDSJ)
#2 Brandon Valley- 42 Pierre- 27
Colome- 26 Kadoka Area- 0
Douglas- 48 Sturgis- 13
Faith- 48 Newell- 6
#1 Harding County- 48 Lemmon- 12
Hot Springs- 14 Custer- 6
Huron- 28 Watertown- 7
New Underwood- 58 Lyman- 28
Pine Ridge- 39 Cheyenne Eagle Butte- 0
Rapid City Christian- 44 Dupree- 24
Red Cloud- 20 Crow Creek- 12
#4 Sioux Falls Lincoln- 40 Brookings- 21
#5 Sioux Falls O'Gorman- 11 Aberdeen Central- 0
#3 Sioux Falls Roosevelt- 33 Rapid City Central- 0
#1 Sioux Falls Washington- 62 Rapid City Stevens- 3
Southeast, WY- 29 Upton/Sundance, WY- 6
Spearfish- 51 Belle Fourche- 0
Todd County- 66 Little Wound- 14
Wall- 25 Philip- 8
Yankton- 40 Mitchell- 0

High School Volleyball

Rapid City Central- 3 Mitchell- 1
Rapid City Stevens- 3 Huron- 1

High School Cross Country

Region 5A Meet
At Custer


Girls Team Standings

1. Spearfish- 16
2. Custer- 32
3. St. Thomas More- 55
4. Hill City- 74
5. Red Cloud- 79
6. St. Francis Indian School- 84

Girls Individual Results

1. Savannah Childers- Spearfish- 16:00.26
2. Gretchen Blain- Spearfish- 16:00.89
6. Brooke Grout- Spearfish- 17:06.73
8. Elise Reid- Spearfish- 17:12.79
13. Shelby Burtzlaff- Spearfish- 17:52.55
17. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 18:17.91

Boys Team Standings

1. Custer- 27
2. Spearfish- 28
3. St. Thomas More- 64
4. Hot Springs- 76
5. Pine Ridge- 81
6. Lead/Deadwood- 86
7. Belle Fourche- 132

Boys Individual Rankings

1. Logan Burns- Custer- 17:16.57
2. Eric Yager- Hot Springs- 17:58.03
5. Joseph Barnes- Spearfish- 18:26.86
6. Tige Thorman- Spearfish- 18:32.48
8. Henry Plummer- Spearfish- 18:38.58
9. Kevin Coffield- Spearfish- 18:38.97
11. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 18:42.57
13. Gene Trimble- Spearfish- 19:03.00
17. Trevor Sigmond- Spearfish- 19:13.84
19. Morgan Fairburn- Lead/Deadwood- 19:22.52



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, October 13, 2012 (04:54:08)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, October 11, 2012


High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Watertown- 0
Belle Fourche- 3 Lead/Deadwood- 0 (25-13, 25-12, 27-25)
Bennett County- 3 Todd County- 0
Custer- 3 Douglas- 2
Hot Springs- 3 Hill City- 0
Rapid City Christian- 3 Oelrichs- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Sioux Falls O'Gorman- 1
Sioux Falls Washington- 3 Yankton- 1
Spearfish- 3 St. Thomas More- 1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-23)

High School Cross Country

Rapid City Quadrangular
At The Executive Golf Course


Boys Individual Rankings

1. Jacob Simmons- Sturgis- 12:41.84
2. Caleb Diggs- Douglas- 12:51.08
4. Gabe Harms- Sturgis- 13:43.99
9. Matt Takahashi- Sturgis- 14:23.74
10. Steven Bales- Sturgis- 14:24.01
16. Cayden Noble- Sturgis- 14:49.20
23. Brandon Delzer- Sturgis- 14:56.17
28. Levi Veal- Sturgis- 15:31.09
30. Sam Loftus- Sturgis- 15:40.26
33. Ty Ward- Sturgis- 16:12.11

Girls Individual Rankings

1. Adeline Straatmeyer- Rapid City Central- 11:04.18
2. Shacey Burgess- Rapid City Central- 11:13.66
3. Allison Green- Sturgis- 11:23.39
7. Taylar Applegate- Sturgis- 11:35.14
11. Marie Engebrecht- Sturgis- 12:20.57
12. Hannah Peterson- Sturgis- 12:25.04
14. Reegin Kehn- Sturgis- 12:33.40
15. Paige Frost- Sturgis- 12:42.64
18. Ali Wang- Sturgis- 13:16.97
24. Kendra Lindsley- Sturgis- 14:33.38
25. Alyssa Hoffman- Sturgis- 14:38.06



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Friday, October 12, 2012 (07:27:21)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, October 9, 2012


High School Volleyball

Belle Fourche- 3 Spearfish- 0 (25-20, 25-14, 25-14)
Bison- 3 McIntosh/Isabel- 1
Brandon Valley- 3 Yankton- 2
Brookings- 3 Pierre- 0
Edgemont- 3 Rapid City Christian- 1
Harding County- 3 Newell- 0
Mitchell- 3 Huron- 2
Pine Ridge- 3 Little Wound- 0
Rapid City Central- 3 Sturgis- 0 (25-15, 25-17, 25-20)
Rapid City Stevens- 3 Douglas- 0
Red Cloud- 3 Lead/Deadwood- 0 (26-24, 25-16, 25-20)
St. Thomas More- 3 Hill City- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Sioux Falls Lincoln- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Thursday, October 11, 2012 (06:38:07)


KDSJ Sports Scoreboards
   South Dakota State Soccer Tournament


State AA Boys Tournament

Thursday, October 11

#4 Sioux Falls Washington- 3 #5 Rapid City Central- 2
#3 Yankton- 2 #6 Watertown- 0
#2 Sioux Falls Lincoln- 3 #7 Pierre- 2 (Penalty Kicks)
#1 Spearfish- 6 #8 Brookings- 0

Friday, October 12

Consolation Semifinals

Rapid City Central- 6 Brookings- 0
Pierre- 2 Watertown- 1

Championship Semifinals

Spearfish- 4 Sioux Falls Washington- 3
Yankton- 2 Sioux Falls Lincoln- 0

Saturday, October 13

Seventh Place

Watertown- 1 Brookings- 0

Fifth Place

Pierre- 1 Rapid City Central- 0 (Penalty Kicks)

Third Place

Sioux Falls Lincoln- 3 Sioux Falls Washington- 2

Championship

Yankton- 3 Spearfish- 0

State AA Girls Tournament

Thursday, October 11

#4 Pierre- 2 #5 Rapid City Central- 1 (Penalty Kicks)
#3 Rapid City Stevens- 3 #6 Sioux Falls Washington- 0
#2 Sioux Falls Lincoln- 3 #7 Brandon Valley- 1
#1 Sioux Falls Roosevelt- 4 #8 Yankton- 0

Friday, October 12

Consolation Semifinals

Rapid City Central- 3 Yankton- 0
Brandon Valley- 1 Sioux Falls Washington- 0

Championship Semifinals

Sioux Falls Roosevelt- 3 Pierre- 0
Sioux Falls Lincoln- 1 Rapid City Stevens- 0

Saturday, October 13

Seventh Place

Sioux Falls Washington- 4 Yankton- 2

Fifth Place

Rapid City Central- 4 Brandon Valley- 0

Third Place

Pierre- 2 Rapid City Stevens- 1 (Penalty Kicks)

Championship

Sioux Falls Roosevelt- 1 Sioux Falls Lincoln- 0

State A Boys Tournament

Thursday, October 11

#4 Sturgis- 5 #5 Belle Fourche- 0
#6 Huron- 4 #3 Tea Area- 3 (OT)
#2 Harrisburg- 6 #7 Custer- 0
#1 Vermillion- 9 #8 Hot Springs- 3

Friday, October 12

Consolation Semifinals

Belle Fourche- 4 Hot Springs- 1
Tea Area- 4 Custer- 0

Championship Semifinals

Harrisburg- 1 Huron- 0
Vermillion- 6 Sturgis- 2

Saturday, October 13

Seventh Place

Custer- 3 Hot Springs- 1

Fifth Place

Tea Area- 5 Belle Fourche- 2

Third Place

Huron- 5 Sturgis- 3

Championship

Vermillion- 2 Harrisburg- 1 (OT)

State A Girls Tournament

Friday, October 12

#1 Harrisburg- 2 #4 Sturgis- 1 (Penalty Kicks)
#2 Belle Fourche- 2 #3 West Central- 1

Saturday, October 13

Third Place

West Central- 2 Sturgis- 0

Championship

Harrisburg- 6 Belle Fourche- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, October 10, 2012 (07:00:00)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Saturday, October 6, 2012


High School Girls Tennis

State Tournament
In Rapid City


Final Team Standings

1. Sioux Falls O'Gorman- 689
2. Rapid City Stevens- 559
3. Sioux Falls Roosevelt- 549.5
4. St. Thomas More- 422
5. Aberdeen Roncalli- 413
11. Rapid City Central- 163
19. Spearfish- 29

High School Boys Soccer

State A Playoffs

#9 Hot Springs- 4 #8 Lead/Deadwood- 2

High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Rapid City Stevens- 2
Lemmon- 3 Tiospaye Topa- 0
Lemmon- 3 Newell- 1
Newell- 3 Tiospaye Topa- 0
Pine Ridge- 3 Custer- 0
Rapid City Central- 3 Pierre- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, October 07, 2012 (05:09:15)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, October 5, 2012


High School Football

Huron- 21 Spearfish- 15 (Heard On KDSJ)
#2 Brandon Valley- 49 Aberdeen Central- 0
Brookings- 31 Watertown- 13
Custer- 26 Hill City- 6
Douglas- 36 Belle Fourche- 7
Faith- 60 Bison- 12
Hot Springs- 65 Little Wound- 6
Lemmon- 50 McLaughlin- 0
Lyman- 50 Philip- 28
Newell- 24 Timber Lake- 14
Pierre- 36 Rapid City Stevens- 6
Pine Ridge- 32 Red Cloud- 0
St. Thomas More- 52 Bennett County- 0
#4 Sioux Falls Lincoln- 56 Mitchell- 0
Sioux Falls O'Gorman- 28 Rapid City Central- 0
#3 Sioux Falls Roosevelt- 62 Sturgis- 6
#1 Sioux Falls Washington- 52 #5 Yankton- 8
Upton/Sundance, WY- 40 Pine Bluffs, WY- 8
Wall- 38 Jones County- 36

High School Girls Tennis

State Tournament
In Rapid City


Team Standings (After Day 2 of 3)

1. Sioux Falls O'Gorman- 577
T2. Rapid City Stevens- 514
T2. Sioux Falls Roosevelt- 514
4. Aberdeen Roncalli- 416
5. St. Thomas More- 414
12. Rapid City Central- 151
19. Spearfish- 29

High School Cross Country

Greater Dakota Conference Meet
At Fort Meade Course


Girls Team Standings

1. Rapid City Central- 30
2. Rapid City Stevens- 50
3. Sioux Falls Washington- 66
4. Sioux Falls Lincoln- 122
5. Sturgis- 124
6. Sioux Falls Roosevelt- 154
7. Sioux Falls O'Gorman- 182

Girls Individual Rankings

1. Tamara Gorman- Rapid City Stevens- 14:33.18
2. Kearney Kelsi- Sioux Falls Washington- 14:55.95
5. Allison Green- Sturgis- 15:30.34
14. Taylar Applegate- Sturgis- 15:59.74
36. Marie Engbrecht- Sturgis- 17:20.43
38. Hannah Peterson- Sturgis- 17:22.54
42. Paige Frost- Sturgis- 17:34.04
56. Ali Wang- Sturgis- 18:36.71

Boys Team Standings

1. Sioux Falls Lincoln- 27
2. Sioux Falls Roosevelt- 37
3. Rapid City Stevens- 90
4. Sioux Falls Washington- 117
5. Sioux Falls O'Gorman- 147
6. Sturgis- 149
7. Rapid City Central- 185

Boys Individual Rankings

1. Nathan Schroeder- Sioux Falls Lincoln- 15:30.04
2. Tanner Ahrendt- Sioux Falls Roosevelt- 15:32.67
4. Jacob Simmons- Sturgis- 16:01.11
17. Gabe Harms- Sturgis- 16:44.76
51. Steven Bales- Sturgis- 18:15.18
56. Brandon Delzer- Sturgis- 18:32.61
57. Matt Takahashi- Sturgis- 18:41.30
58. Cayden Noble- Sturgis- 18:43.88
64. Levi Veal- Sturgis- 19:53.37

High School Girls Soccer

State AA Playoffs

#7 Brandon Valley- 1 #10 Spearfish- 0

State A Playoffs

#4 Sturgis- 2 #5 Vermillion- 1



Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, October 06, 2012 (12:33:37)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, October 4, 2012


High School Girls Tennis

State Tournament
In Rapid City


Team Standings (After Day 1 of 3)

1. Sioux Falls O'Gorman- 422
2. Rapid City Stevens- 396
3. St. Thomas More- 394
4. Sioux Falls Roosevelt- 390
5. Aberdeen Roncalli- 368
12. Rapid City Central- 122
19. Spearfish- 29

High School Volleyball

Belle Fourche- 3 Red Cloud- 0
Brandon Valley- 3 Mitchell- 2
Custer- 3 Spearfish- 2 (27-25, 21-25, 25-19, 20-25, 15-12)
Faith- 3 Bison- 0
Harding County- 3 Tiospaye Topa- 0
Huron- 3 Yankton- 0
Newell- 3 Takini- 0
St. Thomas More- 3 Lead/Deadwood- 0 (25-23, 25-13, 28-26)
Sioux Falls O'Gorman- 3 Brookings- 0

High School Cross Country

Black Hills Conference Meet
At Tomahawk Lake Golf Course


Girls Team Standings

1. Spearfish- 12
2. Custer- 26
3. Hill City- 53

Girls Individual Results

1. Savannah Childers- Spearfish- 16:44.12
2. Gretchen Blaine- Spearfish- 16:44.75
3. Elise Reid- Spearfish- 17:00.19
8. Shelby Burtzlaff- Spearfish- 17:42.84
9. Brooke Grout- Spearfish- 17:48.33
12. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 18:03.44
19. Kaycee Johnson- Spearfish- 19:17.24
22. Mara Jacobs- Lead/Deadwood- 19:58.94

Boys Team Standings

1. Custer- 19
2. Spearfish- 42
3. Douglas- 43
4. St. Thomas More- 67
5. Lead/Deadwood- 85
6. Red Cloud- 101

Boys Individual Results

1. Caleb Diggs- Douglas
2. Eric Yager- Hot Springs
3. Logan Burns- Custer
4. Lucas Julian- St. Thomas More
5. Brennan Witt- Custer
9. Tige Thorman- Spearfish
10. Nathan Finster- Lead/Deadwood
11. Kevin Coffield- Spearfish
12. Trevor Sigmond- Spearfish
17. Joseph Barnes- Spearfish
22. Morgan Fairburn- Lead/Deadwood
32. Tommy Sperlin- Lead/Deadwood
33. Connor Kuhl- Lead/Deadwood
35. Aidan Laurenti- Lead/Deadwood



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Friday, October 05, 2012 (08:18:47)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, October 2, 2012


High School Boys Golf

State Class "AA" Tournament
At Lakeview Golf Course In Mitchell


Final Team Standings (After Day 2 of 2)

1. Sioux Falls Lincoln- 596
2. Sioux Falls O'Gorman- 609
3. Yankton- 621
4. Brandon Valley- 623
5. Aberdeen Central- 624
8. Rapid City Stevens- 648
10. Rapid City Central- 652
15. Sturgis- 697
16. Douglas/New Underwood- 774

Final Individual Rankings (After Day 2 of 2)

1. Tommy Vining- Sioux Falls Lincoln- 144
2. Thomas Hogg- Aberdeen Central- 145
3. Max Donohue- Sioux Falls O'Gorman- 147
4. Parker Klitzke- Sioux Falls Lincoln- 149
T5. Ben Prisbe- Sioux Falls Lincoln- 150
T5. Chris Gaher- Sioux Falls O'Gorman- 150
7. Collin Hammer- Sioux Falls O'Gorman- 152
T8. Cole Peterson- Sioux Falls Lincoln- 153
T8. Tate McVay- Sturgis- 153
T8. Jace Guthmiller- Yankton- 153
11. Riley Duncanson- Brandon Valley- 154
T12. Trevor Tobin- Brandon Valley- 155
T12. Sam Musch- Rapid City Stevens- 155
T12. Thomas Beck- Sioux Falls Lincoln- 155
T12. Logan Megard- Yankton- 155
T16. Dustin Santjer- Aberdeen Central- 156
T16. Jake Steen- Brookings- 156
T16. Jeremy Eich- Sioux Falls Roosevelt- 156
T16. Brandon Frick- Yankton- 156
T20. Andrew Sullivan- Rapid City Central- 157
T20. Noah Fenske- Rapid City Central- 157
T20. Jayson Heck- Rapid City Stevens- 157
T20. Ian Rinken- Sioux Falls Washington- 157
T20. Mitch Schlingman- Yankton- 157

Sturgis

T8. Tate McVay- 153
T73. Seth Hoppe- 179
T78. Koby Dobler- 184
T82. Kody Kracht- 191
T82. Casey Kreutz- 191
91. Nic Forbes- 197

All-Tournament Team

Tommy Vining- Sioux Falls Lincoln
Thomas Hogg- Aberdeen Central
Max Donohue- Sioux Falls O'Gorman
Parker Klitzke- Sioux Falls Lincoln
Ben Prisbe- Sioux Falls Lincoln
Chris Gaher- Sioux Falls O'Gorman

State Class "A" Tournament
At Spearfish Canyon Country Club


Final Team Standings (After Day 2 of 2)

1. Lead/Deadwood- 655
2. Harrisburg- 660
3. Aberdeen Roncalli- 672
4. Dell Rapids- 681
5. Sioux Falls Christian- 682
10. St. Thomas More- 706
12. Spearfish- 736

Final Individual Results (After Day 2 of 2)

1. Coleman Caldwell- Chamberlain- 145
2. Ryan Medhaug- Sisseton- 147
T3. Luke Rezac- Harrisburg- 154
T3. Gabe Dirksen- Lead/Deadwood- 154
5. Brett Enright- Lead/Deadwood- 157
6. Andrew Welk- Aberdeen Roncalli- 158
7. Ben Williams- Dakota Valley- 159
8. Lee Wynja- Sioux Falls Christian- 160
T9. Brooklyn Devries- Harrisburg- 161
T9. Jake Weber- Parkston- 161
T11. Zach Schroeder- Dell Rapids- 162
T11. P.J. Wetzel- Hot Springs- 162
T13. Thomas High- Dakota Valley- 163
T13. Tayler Anderson- Madison- 163
T13. Dillon Orth- Spearfish- 163
T16. Lane Shroyer- Chamberlain- 164
T16. Sean Zimmy- Milbank- 164
T18. Cade McLaughlin- Harrisburg- 166
T18. Nick Stern- Sioux Falls Christian- 166
T20. Kory Diefendorf- Beresford- 167
T20. Garrett Mack- Lead/Deadwood- 167

Lead-Deadwood

T3. Gabe Dirksen- 154
5. Brett Enright- 157
T20. Garrett Mack- 167
Cameron Enright- 179
Brett Mattson- 183

Spearfish

T13. Dillon Orth- 163
Jackson Roberts- 177
Will Storhaug- 198
Matt Peterson- 201
Vint Furnish- 205

Belle Fourche

Will Graves- 178
Austin Westland- 187
Luke Levington- 192

All-Tournament Team

Coleman Caldwell- Chamberlain
Ryan Medhaug- Sisseton
Luke Rezac- Harrisburg
Gabe Dirksen- Lead/Deadwood
Brett Enright- Lead/Deadwood
Adrew Welk- Aberdeen Roncalli

High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Brookings- 0
Bennett County- 3 Red Cloud- 1
Cheyenne Eagle Butte- 3 Little Wound- 1
Faith- 3 Tiospaye Topa- 0
Huron- 3 Brandon Valley- 1
Lyman- 3 Kadoka Area- 0
Pine Ridge- 3 Hot Springs- 0
Rapid City Christian- 3 Takini- 0
St. Thomas More- 3 Hill City- 0
Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Washington- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Watertown- 0
Spearfish- 3 Douglas- 2 (22-25, 25-21, 25-18, 14-25, 15-13)
Yankton- 3 Mitchell- 1



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, October 03, 2012 (08:49:15)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Monday, October 1, 2012


High School Boys Golf

State Class "AA" Tournament
At Lakeview Golf Course In Mitchell


Team Standings (After Day 1 of 2)

1. Sioux Falls Lincoln- 299
2. Sioux Falls O'Gorman- 302
3. Yankton- 308
T4. Aberdeen Central- 312
T4. Brandon Valley- 312
8. Rapid City Stevens- 322
10. Rapid City Central- 329
T11. Sturgis- 340
16. Douglas/New Underwood- 388

Individual Results (After Day 1 of 2)

1. Tommy Vining- Sioux Falls Lincoln- 72
2. Parker Klitzke- Sioux Falls Lincoln- 73
T3. Collin Hammer- Sioux Falls O'Gorman- 74
T3. Jace Guthmiller- Yankton- 74
T3. Max Donohue- Sioux Falls O'Gorman- 74
T3. Noah Fenske- Rapid City Central- 74
T3. Thomas Hogg- Aberdeen Central- 74
8. Chris Gaher- Sioux Falls O'Gorman- 75
T9. Logan Megard- Yankton- 76
T9. Sam Musch- Rapid City Stevens- 76
T9. Tate McVay- Sturgis- 76

Sturgis

T9. Tate McVay- 76
T49. Seth Hoppe- 83
T65. Koby Dobler- 88
T80. Casey Kreutz- 93
T88. Kody Kracht- 98
95. Nic Forbes- 106

State Class "A" Tournament
At Spearfish Canyon Country Club


Team Standings (After Day 1 of 2)

1. Lead/Deadwood- 311
2. Harrisburg- 328
3. Dell Rapids- 330
12. Spearfish- 371

Individual Results (After Day 1 of 2)

1. Gabe Dirksen- Lead/Deadwood- 69
2. Luke Rezac- Harrisburg- 73
T3. Coleman Caldwell- Chamberlain- 74
T3. Ryan Medhaug- Sisseton- 74
5. Lee Wynja- Sioux Falls Christian- 75
6. Zach Schroeder- Dell Rapids- 77
T7. Dylan From- West Central- 78
T7. Thomas High- Dakota Valley- 78
T9. Ben Williams- Dakota Valley- 79
T9. Jake Weber- Parkston- 79
T9. Brooklyn Devries- Harrisburg- 79
T9. Brett Enright- Lead/Deadwood- 79

Lead-Deadwood

1. Gabe Dirksen- 69
T9. Brett Enright- 79
T13. Garrett Mack- 80
T23. Brett Mattson- 83
T27. Cameron Enright- 85

Spearfish

T16. Dillon Orth- 81
T40. Jackson Roberts- 88
T83. Will Storhaug- 100
T88. Vint Furnish- 102
T93. Matt Peterson- 105

Belle Fourche

T43. Will Graves- 89
T53. Luke Levington- 91
T55. Luke Westland- 92



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, October 03, 2012 (08:19:31)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Saturday, September 29, 2012


High School Volleyball

Bennett County- 3 Jones County- 2
Brandon Valley- 3 Pierre- 0
Huron- 3 Spearfish- 0 (25-22, 25-23, 25-12)
Huron- 3 Sturgis- 1 (25-22, 25-4, 18-25, 25-14)
Mitchell- 3 Douglas- 0
Sioux Falls Washington- 3 Brookings- 0

Mile High Tournament
In Lead


Pool Play

Bison- 2 Lead/Deadwood- 1 (25-20, 11-25, 22-25)
Lead/Deadwood- 2 Rapid City Central JV- 0 (25-17, 25-18)

Championship Round

Edgemont- 2 Bison- 0 (25-14, 25-16)
Harding County- 2 Kadoka- 0 (25-17, 25-14)
Harding County- 2 Edgemont- 0 (25-16, 25-19)
Hot Springs- 2 Hulett, WY- 0 (25-16, 25-18)
Wall- 2 Lead/Deadwood- 0 (25-19, 26-24)
Wall- 2 Hot Springs- 0 (25-17, 26-24)

Championship

Harding County- 2 Wall- 1 (17-25, 25-20, 25-17)

High School Girls Soccer

Sioux Falls Roosevelt- 4 Spearfish- 0

High School Boys Soccer

Lead/Deadwood- 6 Hot Springs- 5
Spearfish- 3 Sioux Falls Roosevelt- 0



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, September 30, 2012 (20:49:37)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Friday, September 28, 2012


High School Football

Hot Springs- 49 Lead/Deadwood- 0 (Heard On KDSJ)
Belle Fourche- 49 Pine Ridge- 6
#2 Brandon Valley- 31 Huron- 7
Douglas- 42 Rapid City Stevens- 22
Faith- 52 Lemmon- 0
#2 Harding County- 44 Wall- 19
#3 Harrisburg- 31 Spearfish- 7
Little Wound- 25 Red Cloud- 20
Newell- 28 Dupree- 8
Philip- 15 Stanley County- 14
Rapid City Central- 33 Mitchell- 21
St. Thomas More- 34 Custer- 14
#5 Sioux Falls Lincoln- 55 Sturgis- 0
Sioux Falls O'Gorman- 35 Brookings- 19
#3 Sioux Falls Roosevelt- 35 #4 Yankton- 21
#1 Sioux Falls Washington- 27 Pierre- 20
Todd County- 20 Bennett County- 13
Upton/Sundance, WY- 28 Hill City- 22
Watertown- 28 Aberdeen Central- 14

High School Girls Soccer

Brandon Valley- 1 Spearfish- 0

High School Boys Soccer

Spearfish- 6 Brandon Valley- 0

College Women's Golf

South Dakota School of Mines Triangular
At Hart Ranch Golf Course


Team Standings

1. Black Hills State- 356
2. Chadron State College- 372
3. South Dakota School of Mines- 389

Black Hills State

1. Brandi Holmes- 84
2. Amanda Johnson- 87
4. McKenzie Watson- 91
5. Hayley Decker- 92
T6. Kaydee Good- 94
15. Tiera Feller- 100
T16. Haley Davenport- 101
T16. Kaitie Steves- 101
T19. Heidi Beehler- 106



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, September 30, 2012 (20:12:54)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Thursday, September 27, 2012


High School Volleyball

Chadron, NE- 3 Douglas- 0
Hot Springs- 3 Spearfish- 2 (25-23, 25-19, 17-25, 15-25, 15-5)
Huron- 3 Watertown- 0
Lemmon- 3 Philip- 1
Sioux Falls O'Gorman- 3 Brandon Valley- 0
Wall- 3 Newell- 0

High School Boys Golf

West River Challenge
At Meadowbrook Golf Course


Final Team Standings (Round 2 of 2)

1. Rapid City Central- 314
2. Rapid City Stevens- 317
3. Sturgis- 344
4. Douglas- 375

Final Individual Standings (Round 2 of 2)

1. Andrew Sullivan- Rapid City Central- 72
2. Tate McVay- Sturgis- 74
T3. Sam Musch- Rapid City Stevens- 75
T3. Jake Preble- Rapid City Central- 75
5. Jayson Heck- Rapid City Stevens- 77
T6. Noah Fenske- Rapid City Central- 81
T6. Brooks Mitzel- Rapid City Stevens- 81
8. Taylor Schultz- Rapid City Stevens- 84
9. Brady Wauer- Rapid City Central- 86
T10. Sam Frost- Rapid City Central- 87
T10. Seth Hoppe- Sturgis- 87

Sturgis

2. Tate McVay- 74
T10. Seth Hoppe- 87
T12. Kody Kracht- 89
16. Nic Forbes- 94
21. Koby Dobler- 99

High School Cross Country

Sturgis Invitational
At Fort Meade


Boys Team Standings

1. Rapid City Stevens- 23
2. Custer- 57
3. Newcastle, WY- 64
4. Rapid City Central- 119
5. Spearfish- 150
6. Hulett, WY- 150
7. Rapid City Christian- 201

Boys Individual Results

1. Connor Haaland- Rapid City Stevens- 16:59.47
2. Logan Burns- Custer- 17:05.91
10. Gabe Harms- Sturgis- 17:49.84

Girls Team Standings

1. Rapid City Central- 23
2. Rapid City Stevens- 53
3. Sturgis- 82
4. Custer- 116
5. Newcastle, WY- 121
6. St. Thomas More- 136
7. Spearfish- 178

Girls Individual Results

1. Adeline Straatmeyer- Rapid City Central- 15:53.86
2. Hannah Hearn- Rapid City Central- 16:02.42
5. Allison Green- Sturgis- 16:27.18
8. Taylar Applegate- Sturgis- 16:39.67
18. Marie Engbrecht- Sturgis- 17:34.15
25. Paige Frost- Sturgis- 18:12.32

High School Girls Soccer

Sturgis- 3 Belle Fourche- 1



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, September 30, 2012 (19:34:05)


KDSJ Sports Scoreboards
   Sports Scoreboard Tuesday, September 25, 2012


High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Mitchell- 0
Belle Fourche- 3 Lead/Deadwood- 0 (25-16, 25-13, 25-21)
Bennett County- 3 Kadoka Area- 1
Hot Springs- 3 Rapid City Christian- 0
Hot Springs- 3 Edgemont- 0
Huron- 3 Pierre- 1
Lemmon- 3 Bison- 0
Newell- 3 McIntosh- 1
Rapid City Central- 3 Rapid City Stevens- 2
St. Thomas More- 3 Douglas- 0
Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Lincoln- 1
Sioux Falls Roosevelt- 3 Sioux Falls Washington- 0
Wakpala- 3 Dupree- 1
Wall- 3 Jones County- 1
Watertown- 3 Brandon Valley- 0
Yankton- 3 Brookings- 0

High School Cross Country

Lead-Deadwood Invitatational
At Tomahawk Golf Course


Girls Team Standings

1. Spearfish- 17
2. Philip- 36
3. Hot Springs- 38
4. Hill City- 53

Girls Individual Standings

1. Savannah Childers- Spearfish- 15:44
2. Gretchen Blain- Spearfish- 15:54
6. Elise Reid- Spearfish- 16:56
9. Brooke Grout- Spearfish- 17:29
10. Shelby Burtzlaff- Spearfish- 17:58
11. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 18:11

Boys Team Standings

1. Spearfish- 22
2. Lead/Deadwood- 53
3. Philip- 55
4. Douglas- 56
5. Hot Springs- 66
6. Belle Fourche- 95

Boys Individual Standings

1. Eric Yager- Hot Springs- 17:23
2. Caleb Diggs- Douglas- 18:05
3. Tige Thorman- Spearfish- 18:33
4. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 18:50
6. Gene Trimble- Spearfish- 18:58
7. Trevor Sigmond- Spearfish- 19:03
9. Joseph Barnes- Spearfish- 19:07
10. Kevin Coffield- Spearfish- 19:15
11. Slayton Ludens- Spearfish- 19:20
12. Alex Cottrill- Lead/Deadwood- 19:34
13. J.J. Bressler- Spearfish- 19:48
15. Nelson Holman- Spearfish- 20:14
19. Henry Plummer- Spearfish- 21:04
21. Tom Sperlin- Lead/Deadwood- 21:12
25. Thomas Enright- Lead/Deadwood- 21:52
27. Aidan Laurenti- Lead/Deadwood- 22:00

College Womens Golf

Colorado State-Pueblo won the most recent Rocky Mountain Athletic Conference Women's Golf Tournament Monday and Tuesday in Denver. The Black Hills State ladies tied for fifth with Chadron State. Amanda Johnson led the Yellow Jackets with a 159 and tied for 11th overall.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Thursday, September 27, 2012 (06:56:29)


<
1 2 3 ... 15 16 17 ... 28 29 30
>



KDSJ 980 AM Toggle Content  


(Mountain Time)
Mondays-Saturdays
6:00 am-10:00 pm
Sundays
6:00 am-6:00 pm
Major Holidays
6:00 am-6:00 pm

KDSJ Sports Toggle Content  

Football Broadcasts

KDSJ Sports Toggle Content  

Basketball Broadcasts

Contact KDSJ Toggle Content  


Click Above To
Send Us A Message

Or Call Us At
(605) 578-1826
(605) 578-1827



 
(C) 2007-2014 KDSJ 980 AM-Goldrush Broadcasting-Deadwood, South Dakota
Ryan R. Reider-Webmaster/Administrator
Cody Oliver-Contributor
Website Hosting Provided By blackhills.com

Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy
KDSJ 980 AM Solid Gold Listen Live