Welcome Please Register or Login
KDSJ 980 AM
Toggle ContentToggle Content
Toggle Content 2013 Inductee

Toggle Content kdsj980.com Menu

News- Page 2
Deadwood Gulch Gaming Resort


<
1 2 3 ... 30 31 32
>
KDSJ 980 AM: KDSJ Sports Scoreboards

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, November 8, 2014

Posted by A-Cody on Sunday, November 09, 2014 (15:18:20)

College Football

#22 South Dakota State- 32 #19 Indiana State- 17 (Heard On KDSJ)
Black Hills State- 30 New Mexico Highlands- 27
Concordia, NE- 27 #24 Dakota Wesleyan- 19
Concordia/St. Paul- 17 Augustana- 7
Dickinson State- 20 Dakota State- 17 (OT)
Northern State- 62 Minnesota/Crookston- 13
Southwest Baptist- 54 South Dakota School of Mines- 50
#17 University of Sioux Falls- 45 Upper Iowa- 21
Western Illinois- 44 University of South Dakota- 29

College Men's Basketball

Dakota Wesleyan- 82 Mayville State- 51
Grandview- 74 Dakota State- 70
Presentation College- 82 Mount Marty- 73

High School Football

Class 11A Semifinals

#2 Dell Rapids- 21 #3 West Central- 14
#1 Madison- 42 #4 Hot Springs- 8 (Heard On KDSJ)

Class 11B Semifinals

#1 Parkston- 36 #5 McCook Central/Montrose- 6
#3 St. Thomas More- 38 #7 Groton Area- 7

Class 9AA Semifinals

#2 Gregory- 31 #3 Deuel- 8
#4 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central- 32 #8 Kimball/White Lake- 0

Class 9A Semifinals

#2 Howard- 58 #3 Alcester/Hudson- 6
#4 Wolsey/Wessington- 42 #1 Philip- 6 (Heard On KDSJ)

Class 9B Semifinals

#3 Faulkton Area- 44 #2 Canistota- 32
#1 Hamlin- 38 #5 Harding County- 6 (Heard On KDSJ)

High School Volleyball

District 1AA Championship

#1 Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Roosevelt- 1

District 1AA Third Place

#3 Watertown- 3 Brookings- 0

District 2AA Championship

Harrisburg- 3 Yankton- 1

District 2AA Third Place

Brandon Valley- 3 Sioux Falls Lincoln- 1

District 3AA Championship

#4 Aberdeen Central- 3 #2 Huron- 2

District 3AA Third Place

Pierre- 3 Mitchell- 1

District 4AA Championship

Rapid City Stevens- 3 Spearfish- 0 (25-17, 25-19, 26-24)

District 4AA Third Place

Rapid City Central- 3 Sturgis- 1 (25-23, 25-22, 21-25, 26-24)

Region 7A Semifinals

#5 Pine Ridge- 3 Little Wound- 0
Red Cloud- 3 Bennett County- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Friday, November 7, 2014

Posted by A-Cody on Sunday, November 09, 2014 (13:55:44)

High School Football

Class 11AAA Semifinals

#1 Sioux Falls Lincoln- 28 #4 Sioux Falls O'Gorman- 13
#2 Sioux Falls Roosevelt- 20 #3 Brandon Valley- 9

Class 11AA Semifinals

#2 Brookings- 27 #6 Pierre- 7
#1 Yankton- 27 #4 Harrisburg- 0

High School Volleyball

District 14B Championship

Wall- 3 Philip- 1

District 16B Championship

Harding County- 3 Lemmon- 1

College Men's Basketball

Creighton- 91 University of Sioux Falls- 72
Dakota Wesleyan- 88 Jamestown- 70
William Penn- 105 Mount Marty- 78


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Thursday, November 6, 2014

Posted by A-Ryan on Friday, November 07, 2014 (04:40:11)

High School Volleyball

Region 7A First Round

Bennett County 3, Todd County 0 (25-19, 25-23, 27-25)
Little Wound 3, St. Francis Indian 1 (25-23, 15-25, 25-11, 25-11)

Region 8A Semifinal

Belle Fourche 3, Custer 0 (25-22, 25-23, 25-17)
Lead-Deadwood 3, St. Thomas More 1 (17-25, 25-19, 25-20, 25-14)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Tuesday, November 4, 2014

Posted by A-Ryan on Friday, November 07, 2014 (01:51:01)

Men's College Basketball

South Dakota State 79, Dakota Wesleyan 72 (Heard On KDSJ)
Dordt 90, Dakota State 85

High School Volleyball

District 1AA Semifinal

Sioux Falls O'Gorman 3, Brookings 0 (25-7, 25-18, 25-17)
Sioux Falls Roosevelt 3, Watertown 1 (29-31, 25-22, 25-20, 25-17)

District 2AA Semifinal

Harrisburg 3, Sioux Falls Lincoln 2 (8-25, 27-25, 25-27, 25-16, 17-15)
Yankton 3, Brandon Valley 1 (25-22, 25-22, 12-25, 25-18)

District 3AA Semifinal

Aberdeen Central 3, Mitchell 0 (25-17, 25-14, 25-14)
Huron 3, Pierre 0 (25-14, 25-19, 25-15)

District 4AA Semifinal

Rapid City Stevens 3, Rapid City Central 0 (25-19, 25-14, 25-17)
Spearfish 3, Sturgis 0 (25-19, 25-6, 25-14)

Region 8A First Round

Custer 3, Hill City 1 (17-25, 25-14, 25-14, 25-23)
St. Thomas More 3, Hot Springs 0 (25-11, 25-19, 25-13)

District 14B First Round

New Underwood 3, Oelrichs 2 (25-11, 25-18, 24-26, 23-25, 15-7)
Philip 3, Edgemont 0 (25-8, 25-18, 25-16)

District 16B First Round

Bison 3, Takini 0 (25-7, 25-20, 25-9)
Newell 3, Faith 0 (25-19, 25-17, 25-13)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Monday, November 3, 2014

Posted by A-Ryan on Tuesday, November 04, 2014 (13:03:58)

South Dakota High School Football Playoffs Quarterfinal Round

Class 11A

#1 Madison 61, #8 Chamberlain 0
#4 Hot Springs 10, #5 Belle Fourche 0
#2 Dell Rapids 57, #7 Vermillion 16
#3 West Central 28, #6 Lennox 6

Class 11B

#1 Parkston 46, #8 Canton 0
#5 McCook Central-Montrose 23, #4 Aberdeen Roncalli 21
#7 Groton Area 16, #2 Custer 14
#3 St. Thomas More 45, #6 Bon Homme 20

Class 9AA

#8 Kimball-White Lake 20, #1 Arlington 12
#4 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 42, #5 Elkton-Lake Benton 14
#2 Gregory 56, #7 Lyman 0
#3 Deuel 42, #6 Garretson 20

Class 9A

#1 Philip 62, #8 Chester Area 12 (Heard On KDSJ)
#4 Wolsey-Wessington 62, #5 Potter County 32
#2 Howard 52, #7 Warner 0
#3 Alcester-Hudson 54, #6 New Underwood 6

Class 9B

#1 Hamlin 50, #8 Eureka-Bowdle 6
#5 Harding County 38, #4 Faith 20 (Heard On KDSJ)
#2 Canistota 52, #7 Dell Rapids St. Mary 6
#3 Faulkton Area 62, #6 Avon 46

High School Volleyball

District 2AA Play-In Game

Sioux Falls Lincoln 3, Sioux Falls Washington 2 (18-25, 25-23, 17-25, 25-17, 15-9)

District 4AA Play-In Game

Rapid City Central 3, Douglas 0 (25-17, 25-19, 25-19)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, November 1, 2014

Posted by A-Ryan on Sunday, November 02, 2014 (13:44:33)

College Football

#1 North Dakota State 37, #19 South Dakota State 17 (Heard On KDSJ)
Augustana 33, Winona State 8
#9 Colorado State-Pueblo 49, Black Hills State 7
Dakota State 51, Waldorf 41
#1 Minnesota State-Mankato 27, #10 University of Sioux Falls 14
Nebraska Wesleyan 24, #19 Dakota Wesleyan 7
Northern State 42, University of Mary 33
South Dakota School of Mines 41, Dixie State 34 (OT)
#13 Youngstown State 28, University of South Dakota 17

Men's College Basketball

Dakota Wesleyan 86, Dakota State 85
Grace University 70, Mount Marty 65


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Thursday, October 30, 2014

Posted by A-Cody on Sunday, November 02, 2014 (06:54:47)

South Dakota High School Football Playoffs Quarterfinal Round

CLASS 11AAA

#1 Sioux Falls Lincoln 65, Rapid City Central 7
#4 Sioux Falls O'Gorman 34, #5 Aberdeen Central 19
#2 Sioux Falls Roosevelt 49, Rapid City Stevens 14
#3 Brandon Valley 17, Sioux Falls Washington 7

CLASS 11AA

#1 Yankton 43, Huron 21
#3 Harrisburg 33, Mitchell 6
#2 Brookings 34, Watertown 13
#5 Pierre 50, #4 Douglas 28

High School Volleyball

Harding County- 3 Timber Lake- 0
Lemmon- 3 Cheyenne/Eagle Butte- 0
#5 Pine Ridge- 3 St. Francis Indian School- 0

Men's College Basketball

South Dakota State 76, South Dakota School of Mines 54 (Heard On KDSJ)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Tuesday, October 28, 2014

Posted by A-Cody on Sunday, November 02, 2014 (05:02:40)

South Dakota High School Football Playoffs First Round

CLASS 11A

Region 1

#1 Madison 55, Milbank 0
#2 Dell Rapids 41, Sisseton 12

Region 2

#5 Lennox 35, Dakota Valley 14
Vermillion 20, #5 Tea Area 17 (OT)

Region 3

#3 West Central 56, Cheyenne-Eagle Butte 0
Chamberlain 42, Todd County 16

Region 4

#4 Hot Springs 51, Pine Ridge 0
Belle Fourche 66, Little Wound 13

CLASS 11B

Region 1

#3 Aberdeen Roncalli 46, Redfield-Doland 0
Groton Area 41, Mobridge-Pollock 0

Region 2

#5 McCook Central-Montrose 14, Tri Valley 7
Canton 45, Sioux Valley 7

Region 3

#1 Parkston 56, Lead-Deadwood 0 (Heard On KDSJ)
Bon Homme 20, #2 Winner 0

Region 4

Custer 35, Red Cloud 12
#4 St. Thomas More 52, Bennett County 8

CLASS 9AA

Region 1

#1 Arlington 48, Deubrook Area 19
#4 Deuel 18, Webster 0

Region 2

Elkton-Lake Benton 44, Menno-Marion 14
#5 Garretson 36, DeSmet-Iroquois 18

Region 3

#3 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 60, Platte-Geddes-Dakota Christian 16
Kimball/White Lake 52, Bridgewater-Emery 26

Region 4

#2 Gregory 59, Clark/Willow Lake 6
Lyman 42, Stanley County 32

CLASS 9A

Region 1

Chester Area 27, Tri-State 18
Warner 50, Herreid-Selby Area 36

Region 2

#1 Howard 60, Viborg-Hurley 6
#3 Alcester-Hudson 48, Gayville-Volin 7

Region 3

#2 Wolsey-Wessington 56, Colome 6
#4 Potter County 26, Sully Buttes 8

Region 4

#5 Philip 62, Hanson 36 (Heard On KDSJ)
New Underwood 64, Rapid City Christian 12

CLASS 9B

Region 1

#4 Faulkton Area 54, Hitchcock-Tulare 8
Eureka-Bowdle 26, Langford Area 24

Region 2

#1 Hamlin 56, Colman-Egan 0
Dell Rapids St. Mary 52, Waverly-South Shore 22

Region 3

#2 Canistota 66, Scotland 26
#5 Avon 68, Burke/South Central 30

Region 4

Faith 40, Sunshine Bible Academy 16
#3 Harding County 50, Wall 0 (Heard On KDSJ)

High School Volleyball

Brookings 3, Mitchell 2
#4 Huron 3, #2 Aberdeen Central 1
Rapid City Stevens 3, Sturgis 0 (25-7, 25-15, 25-12)
Red Cloud 3, Oelrichs 0
#1 Sioux Falls O'Gorman 3, Brandon Valley 1
Sioux Falls Roosevelt 3, Sioux Falls Lincoln 0
#5 Spearfish 3, Rapid City Central 0 (25-17, 27-25, 25-12)
#3 Watertown 3, Harrisburg 0
Yankton 3, Sioux Falls Washington 2


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Monday, October 27, 2014

Posted by A-Cody on Sunday, November 02, 2014 (04:02:53)

High School Volleyball

Belle Fourche- 3 Douglas- 2
Harding County- 3 Bison- 0
Lemmon- 3 Dupree- 0
Newell- 3 Faith- 1
Oelrichs- 3 Hot Springs- 2
#5 Pine Ridge- 3 Edgemont- 0
Rapid City Christian- 3 Kadoka Area- 1
St. Thomas More- 3 Custer- 0
Spearfish- 3 Lead/Deadwood- 0 (25-14, 26-24, 29-27)
Timber Lake- 3 Edmunds Central- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, October 25, 2014

Posted by A-Cody on Saturday, November 01, 2014 (04:05:19)

College Football

#16 Youngstown State- 30 #15 South Dakota State- 27 (Heard On KDSJ)
#25 Azusa Pacific- 52 South Dakota School of Mines- 30
Chadron State- 33 Black Hills State- 28
Dakota State- 69 Trinity Bible- 13
#21 Dakota Wesleyan- 42 Midland- 21
#1 Minnesota State/Mankato- 34 Augustana- 28
Northern State- 45 St. Cloud State- 23
#1 North Dakota State- 47 University of South Dakota- 7
#14 University of Sioux Falls- 41 Winona State- 28

High School Girls Cross Country

State Meet
At Broadland Creek National Golf Course
In Huron


Girls Class 'AA' Individual Results

1. Jasmyne Cooper- Sioux Falls Lincoln- 14:50
2. Jamie Schweiss- Rapid City Stevens- 14:57
3. Kendra Dykstra- Rapid City Stevens- 15:08
4. Ellie Abraham- Brookings- 15:09
5. Courtney Klatt- Brandon Valley- 15:11
13. Allison Green- Sturgis- 15:29
31. Angela Hovdenes- Spearfish- 16:09
41. Reegin Kehn- Sturgis- 16:22
42. Gwyneth Simmons- Sturgis- 16:24
66. Shelby Dittman- Spearfish- 16:54
68. Mackinzie Briggs- Spearfish- 16:58
72. Lauren Hight- Spearfish- 17:00
81. Jaden West- Spearfish- 17:05
83. Paige Frost- Sturgis- 17:08
87. Hannah Peterson- Sturgis- 17:14
88. Illianna Shuck- Sturgis- 17:20
89. Brooke Grout- Spearfish- 17:22
105. Isabel Schuster- Sturgis- 18:01
108. Shalaya Sandness- Spearfish- 18:13

Girls Class 'AA' Team Standings

1. Rapid City Stevens- 75
2. Sioux Falls Lincoln- 94
3. Brandon Valley- 96
4. Yankton- 118
5. Sioux Falls Washington- 136
10. Sturgis- 264
13. Spearfish- 314

Girls Class 'A' Individual Results

1. Emily Hawkes- Madison- 14:47
2. Hailey Streff- Madison- 15:07
3. Kaci Cooper- St. Thomas More- 15:16.74
4. Lorna Gregerson- Mount Vernon/Plankinton- 15:16.99
5. Mallory Delmont- Custer- 15:23
27. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 16:10
92. Sierra Lawrence- Belle Fourche- 17:37

Girls Class 'A' Team Standings

1. St. Thomas More- 53
2. Madison- 58
3. Mount Vernon/Plankinton- 74
4. Garretson- 80
5. Ethan/Parkston- 83
6. Custer- 85
13. Hot Springs- 235

Girls Class 'B' Individual Results

1. Macy Heinz- Ipswich- 15:09
2. Laura Nelson- Gayville/Volin- 15:32
3. Ellie Coyle- Philip- 15:43
4. Cailey Roth- Freeman- 15:49
5. Clara Koerner- Freeman Academy- 15:54

Girls Class 'B' Team Standings

1. Ipswich- 12
2. Gayville/Volin- 24
3. Freeman- 56
4. Wolsey/Wessington- 59
5. Northwestern- 62
9. Philip- 103
10. Timber Lake- 107
12. Dupree- 121
13. Newell- 121
15. Bison- 130

High School Boys Cross Country

State Meet
At Broadland Creek National Golf Course
In Huron


Boys Class 'AA' Individual Results

1. Will Lauer- Sioux Falls Lincoln- 15:13
2. Gabe Peters- Sioux Falls Lincoln- 15:55
3. Jacob Simmons- Sturgis- 15:56
4. Jesus Urtusuastegui- Sioux Falls Roosevelt- 16:04
5. Nathan Schroeder- Sioux Falls Lincoln- 16:10
15. Joseph Barnes- Spearfish- 16:29
49. Justin Harris- Spearfish- 17:37
50. Gabe Harms- Sturgis- 17:41
67. Matt Takahashi- Sturgis- 17:52
68. Matt Parker- Spearfish- 17:55
75. Logan Broeder- Spearfish- 18:06
77. Cayden Noble- Sturgis- 18:08
97. Matt Hovdenes- Spearfish- 18:51
99. Zach Relf- Sturgis- 18:57
104. Stran Holben- Spearfish- 19:20
113. Carter Thorman- Spearfish- 20:06

Boys Class 'AA' Team Standings

1. Sioux Falls Lincoln- 35
2. Sioux Falls Roosevelt- 88
3. Rapid City Stevens- 96
4. Sioux Falls Washington- 156
5. Brandon Valley- 188
13. Sturgis- 296
14. Spearfish- 304

Boys Class 'A' Individual Results

1. Hunter Paulsen- Elk Point/Jefferson- 16:29
2. Luke Julian- St. Thomas More- 16:32
3. Tobias Weddell- Todd County- 16:43
4. Ethan Youngbird- Flandreau Indian School- 16:49
5. Tristian Old Horse- Hot Springs- 16:50
38. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 18:00

Boys Class 'A' Team Standings

1. West Central- 56
2. Garretson- 65
3. Sioux Falls Christian- 69
4. Todd County- 71
5. Miller- 79
7. Custer- 123

Boys Class 'B' Individual Results

1. Jayden Waldner- James Valley Christian- 17:08
2. Daniel Burkhalter- Bison- 17:16
3. Derek Boekelheide Northwestern- 17:30
4. Cameron Harming- Elkton/Lake Benton- 17:36
5. Rex Schlicht- Woonsocket- 17:46
9. Garrett Snook- Philip- 18:00

Boys Class 'B' Team Standings

1. Philip- 21
2. James Valley Christian- 37
3. Freeman Academy- 38
4. Rapid City Christian- 67
5. Ipswich- 68

High School Volleyball

#2 Aberdeen Central- 3 Yankton- 1
Harrisburg- 3 Pierre- 0
#3 Huron- 3 Mitchell- 0
#4 Watertown- 3 Brandon Valley- 1


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Friday, October 24, 2014

Posted by A-Cody on Thursday, October 30, 2014 (22:39:10)

High School Volleyball

#2 Aberdeen Central- 3 Brandon Valley- 1
Belle Fourche- 3 Hill City- 0
Custer- 3 Hot Springs- 0
Harrisburg- 3 Brookings- 2
Hettinger/Scranton, ND- 3 Lemmon- 0
Mitchell- 3 Pierre- 1
New Underwood- 3 Edgemont- 0
#5 Pine Ridge- 3 Crow Creek- 0
Potter County- 3 Faith- 0
St. Thomas More- 3 Sturgis- 2 (23-25, 25-23, 14-25, 25-10, 15-10)
#1 Sioux Falls O'Gorman- 3 Rapid City Central- 0
#1 Sioux Falls O'Gorman- 3 #5 Rapid City Stevens- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Rapid City Central- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 #5 Rapid City Stevens- 1
Spearfish- 3 Red Cloud- 0 (25-16, 25-9, 25-16)
Timber Lake- 3 Newell- 1
Wall- 3 New Underwood- 0
Wall- 3 Edgemont- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Thursday, October 23, 2014

Posted by A-Ryan on Friday, October 24, 2014 (03:48:49)

High School Football

Newell 36, Hill City 32 (Heard On KDSJ)
#5 Aberdeen Central 38, #5 Pierre 31 (OT)
Belle Fourche 41, Cheyenne-Eagle Butte 14
Bennett County 40, Little Wound 13
#3 Brandon Valley 34, #3 Harrisburg 8
#2 Brookings 42, Watertown 0
#4 Douglas 64, Pine Ridge 12
Faith 42, Timber Lake 20
#3 Harding County 51, McLaughlin/Wakpala 0
#4 Hot Springs 25, Custer 6
Lead-Deadwood 33, St. Francis Indian School 14
Lemmon/McIntosh 44, Bison 0
Mitchell 35, Huron 28
#5 Philip 48, White River 20
Rapid City Stevens 31, Rapid City Central 28
#4 St. Thomas More 45, Mobridge-Pollock 6
Stanley County 34, Wall 14


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Tuesday, October 21, 2014

Posted by A-Cody on Thursday, October 23, 2014 (09:03:39)

High School Volleyball

Brandon Valley- 3 Yankton- 2
#3 Huron- 3 Brookings- 2
Lead/Deadwood- 3 Douglas- 2 (25-19, 20-25, 27-29, 25-21, 15-11)
Lemmon- 3 Bowman County, ND- 1
#5 Pine Ridge- 3 Red Cloud- 0
Rapid City Christian- 3 Harding County- 2
St. Thomas More- 3 Hot Springs- 0
Sioux Falls Washington- 3 Sioux Falls Lincoln- 0
Spearfish- 3 Sturgis- 1 (19-25, 25-12, 25-23, 25-17)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Monday, October 20, 2014

Posted by A-Cody on Thursday, October 23, 2014 (08:56:32)

High School Volleyball

Brandon Valley- 3 Mitchell- 0
#1 Sioux Falls O'Gorman- 3 Yankton- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, October 18, 2014

Posted by A-Ryan on Sunday, October 19, 2014 (12:37:16)

College Football

#16 South Dakota State 31, #21 Northern Iowa 28 (Heard On KDSJ)
Adams State 37, Black Hills State 27
Augustana 52, Wayne State 48
Missouri State 31, University of South Dakota 12
#1 Morningside 50, #16 Dakota Wesleyan 7
Simon Fraser 53, South Dakota School of Mines 31
#3 University of Minnesota-Duluth 43, Northern State 30
#19 University of Sioux Falls 44, Southwest Minnesota State 20

High School Volleyball

#4 Huron- 3 Rapid City Central- 0
#3 Rapid City Stevens- 3 Mitchell- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Brookings- 0

Douglas Tournament

Pool Play

Belle Fourche- 2 Wall- 0
Belle Fourche- 2 Little Wound- 0
Belle Fourche- 2 Todd County- 0
Bennett County- 2 Rapid City Christian- 1
Douglas- 2 Bennett County- 1
Kadoka Area- 2 St. Francis Indian School- 0
Philip- 2 Red Cloud- 0
#4 Pine Ridge- 2 Rapid City Christian- 0
#4 Pine Ridge- 2 Douglas- 0
#4 Pine Ridge- 2 Bennett County- 0
Rapid City Christian- 2 Douglas- 1
Red Cloud- 2 Oelrichs- 0
St. Thomas More- 2 Kadoka Area- 0
St. Thomas More- 2 St. Francis Indian School- 0
Spearfish- 2 Oelrichs- 0 (25-9, 25-12)
Spearfish- 2 Philip- 0 (25-17, 25-9)
Spearfish- 2 Red Cloud- 0 (25-10, 25-11)
Sturgis- 2 St. Thomas More- 0 (25-20, 25-21)
Sturgis- 2 Kadoka Area- 0 (25-14, 25-15)
Wall- 2 Little Wound- 0
Wall- 2 Todd County- 0

Semifinals

#4 Pine Ridge- 2 Belle Fourche- 0 (25-18, 25-23)
Spearfish- 2 Sturgis- 0 (25-13, 25-9)

Championship

Spearfish- 2 #4 Pine Ridge- 1 (17-25, 25-17, 25-22)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Friday, October 17, 2014

Posted by A-Cody on Saturday, October 18, 2014 (15:04:44)

High School Football

Belle Fourche- 46 Lead/Deadwood- 3 (Heard On KDSJ)
#5 Aberdeen Central- 17 Huron- 2
Bennett County- 48 St. Francis Indian School- 8
#3 Brandon Valley- 48 #5 Pierre- 27
Custer- 52 Pine Ridge- 9
Faith- 56 Lemmon/McIntosh- 6
Herreid/Selby Area- 53 #3 Harding County- 46
Hill City- 46 Edgemont- 24
#5 Hot Springs- 37 Spearfish- 7
Lyman- 56 Kadoka Area- 6
Mitchell- 22 Watertown- 19
#5 Philip- 52 Wall- 6
Rapid City Christian- 45 White River- 40
#4 St. Thomas More- 20 Sturgis- 13
#1 Sioux Falls Lincoln- 24 Sioux Falls Washington- 0
#2 Sioux Falls Roosevelt- 28 #4 Sioux Falls O'Gorman- 21
#1 Yankton- 31 #3 Harrisburg- 8

High School Cross Country

Region 5A Meet
At The Tomahawk Lake Country Club


Girls Individual Results

1. Kaci Cooper- St. Thomas More- 15:15
2. Tori Glazier- Custer- 15:28
3. Mallory Delmont- Custer- 15:40
4. Klaire Kirsch- St. Thomas More- 15:55
5. Samantha Bradsky- St. Thomas More- 16:09
6. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 16:27
7. Nicole Rue- Hot Springs- 16:34
8. Vanessa Sawyers- Hot Springs- 16:40
9. Tayler Carlson- Custer- 16:43
10. Mattisen Kelley- Custer- 16:46

Girls Team Standings

1. St. Thomas More- 21
2. Custer- 22
3. Hot Springs- 56
4. Hill City- 61
5. Pine Ridge- 81

Boys Individual Results

1. Luke Julian- St. Thomas More- 15:51
2. Chance Dooley- Custer- 16:14
3. Tristian Old Horse- Hot Springs- 16:39
4. Jack Fast Wolf- Red Cloud- 16:59
5. Ty Trainor- St. Thomas More- 17:00
6. Shane Herman- Custer- 17:01
7. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 17:14
8. Dylan Tobacco- Red Cloud- 17:42
9. Dustyn Miller- Hot Springs- 17:48
10. Mark Cedar Face- Pine Ridge- 18:03

Boys Team Standings

1. Custer- 29
2. St. Thomas More- 36
3. Hot Springs- 43
4. Red Cloud- 58
5. Pine Ridge- 63

High School Volleyball

#4 Huron- 3 #3 Rapid City Stevens- 2
Mitchell- 3 Rapid City Central- 1


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Thursday, October 16, 2014

Posted by A-Cody on Saturday, October 18, 2014 (12:42:12)

High School Volleyball

Bennett County- 3 Todd County- 1
Brandon Valley- 3 Sioux Falls Lincoln- 1
Douglas- 3 Custer- 1
Harrisburg- 3 Yankton- 2
Jones County- 3 Kadoka Area- 0
Lead/Deadwood- 3 Belle Fourche- 0 (25-21, 25-19, 25-23)
Spearfish- 3 St. Thomas More- 1 (25-20, 19-25, 25-20, 25-17)

High School Cross Country

Rapid City Quadrangular
At Robbinsdale Course


Girls 3,000-Meter Race

1. Shacey Burgess- Rapid City Central- 12:00
2. Allison Green- Sturgis- 12:14
3. Gwyneth Simmons- Sturgis- 12:29
4. Maria Bunkers- Rapid City Central- 12:36
5. Reegan Kehn- Sturgis- 12:46
6. Angela Hovdenes- Spearfish- 13:02
8. Jaden West- Spearfish- 13:09
9. Mackenzie Briggs- Spearfish- 13:13

Boys 4,000-Meter Race

1. Joseph Barnes- Spearfish- 13:31
2. Andrew Cottier- Rapid City Central- 13:48
3. Tristan Derning- Rapid City Central- 14:00
4. Gabe Harms- Sturgis- 14:19
5. Tod Stephens- Rapid City Central- 14:27
6. Logan Broeder- Spearfish- 14:39
8. Justin Harris- Spearfish- 14:51
9. Matt Takahashi- Sturgis- 14:59
10. Matt Hovdenes- Spearfish- 15:00

College Football

Dakota State- 22 Briar Cliff- 17


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Tuesday, October 14, 2014

Posted by A-Cody on Thursday, October 16, 2014 (05:16:58)

High School Volleyball

Brookings- 3 Sioux Falls Lincoln- 1
Harding County- 3 Newell- 0
#4 Huron- 3 Brandon Valley- 0
Jones County- 3 Lyman- 0
Lead/Deadwood- 3 Red Cloud- 0 (25-12, 25-12, 25-8)
#4 Pine Ridge- 3 Little Wound- 0
Rapid City Central- 3 Sturgis- 0 (25-18, 31-29, 25-20)
Rapid City Christian- 3 Edgemont- 0
#3 Rapid City Stevens- 3 Douglas- 0
#1 Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Roosevelt- 0
Spearfish- 3 Belle Fourche- 0 (25-21, 25-20, 25-19)
#5 Watertown- 3 Pierre- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, October 11, 2014

Posted by A-Cody on Wednesday, October 15, 2014 (09:25:56)

College Football

#19 South Dakota State- 32 Missouri State- 28 (Heard On KDSJ)
Central Washington- 61 South Dakota School of Mines- 34
#18 Dakota Wesleyan- 27 Doane College- 23
Jamestown- 37 Dakota State- 29
#21 Northern Iowa- 27 University of South Dakota- 16
Northern State- 40 Minnesota State/Moorhead- 38
#20 University of Sioux Falls- 23 Augustana- 12
Western State- 34 Black Hills State- 13

High School Girls Soccer

Class 'AA' Championship
In Mitchell


#4 Sioux Falls Lincoln- 3 #3 Sioux Falls O'Gorman- 1

Class 'A' Championship
In Mitchell


#2 Belle Fourche- 2 #1 St. Thomas More- 1

High School Boys Soccer

Class 'AA' Championship
In Mitchell


#2 Sioux Falls Lincoln- 1 #1 Sioux Falls Roosevelt- 0

Class 'A' Championship
In Mitchell


#2 Groton Area- 1 #1 Sioux Falls Christian- 0 (Penalty Kicks)

High School Girls Tennis

State Tournament
In Rapid City


Final Team Standings (After Day 3 of 3)

1. Sioux Falls O'Gorman- 712
2. St. Thomas More- 599
3. Rapid City Stevens- 464
4. Sioux Falls Lincoln- 393
5. Sioux Falls Washington- 326
19. Spearfish- 29

High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Harrisburg- 0
Brandon Valley- 3 Pierre- 2

Redfield/Doland Classic

Belle Fourche- 2 Eureka/Bowdle- 0
Belle Fourche- 2 Waverly/South Shore- 0
Belle Fourche- 2 Groton Area- 1
Miller- 2 Belle Fourche- 0
Redfield/Doland- 2 Belle Fourche- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Friday, October 10, 2014

Posted by A-Cody on Wednesday, October 15, 2014 (09:02:41)

High School Football

Sturgis- 17 Spearfish- 14 (Heard On KDSJ)
#3 Brandon Valley- 49 #5 Aberdeen Central- 35
#2 Brookings- 62 Mitchell- 20
#5 Douglas- 21 Huron- 13
Faith- 56 Lower Brule- 6
#3 Harding County- 54 Newell- 14
#5 Hot Springs- 65 Little Wound- 0
Lemmon- 52 McLaughlin- 0
New Underwood- 50 Lyman- 28
Philip- 52 Jones County- 0
Rapid City Christian- 41 Hill City- 30
Red Cloud- 56 Lead/Deadwood- 7
#4 St. Thomas More- 40 Belle Fourche- 0
#1 Sioux Falls Lincoln- 35 #3 Harrisburg- 14
#4 Sioux Falls O'Gorman- 42 Watertown- 7
#2 Sioux Falls Roosevelt- 51 Rapid City Stevens- 29
Sioux Falls Washington- 56 Rapid City Central- 7
Stanley County- 54 Kadoka Area- 8
Timber Lake- 50 Bison- 0
#1 Yankton- 37 #4 Pierre- 0

High School Girls Tennis

State Tournament
In Rapid City


Team Standings (After Day 2 of 3)

1. Sioux Falls O'Gorman- 510
2. St. Thomas More- 483.5
3. Rapid City Stevens- 437
4. Sioux Falls Lincoln- 372.5
5. Sioux Falls Washington- 302
19. Spearfish- 29


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Thursday, October 9, 2014

Posted by A-Cody on Wednesday, October 15, 2014 (06:03:41)

High School Girls Tennis

State Tournament
In Rapid City


Team Standings (After Day 1 of 3)

T1. Sioux Falls O'Gorman- 300
T1. St. Thomas More- 300
T1. Sioux Falls Lincoln- 300
4. Rapid City Stevens- 260
5. Brandon Valley- 228
19. Spearfish- 24

High School Cross Country

Black Hills Conference Meet
At Evans Park
In Spearfish


Girls Individual Results

1. Tori Glazier- Custer- 15:16
2. Mallory Delmont- Custer- 15:23
3. Kaci Cooper- St. Thomas More- 15:40
4. Allison Green- Sturgis- 15:46
5. Klaire Kirsch- St. Thomas More- 15:55
6. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 16:04.46
7. Gwyneth Simmons- Sturgis- 16:04.96
14. Reegin Kehn- Sturgis- 16:35
16. Angela Hovdenes- Spearfish- 16:45
17. Paige Frost- Sturgis- 16:56
18. Shelby Dittman- Spearfish- 17:00
19. Mackinzie Briggs- Spearfish- 17:04
23. Brooke Grout- Spearfish- 17:23
24. Lauren Hight- Spearfish- 17:27
25. Illianna Shuck- Sturgis- 17:29
28. Jaden West- Spearfish- 17:55
29. Hannah Peterson- Sturgis- 17:59
32. Mara Jacobs- Lead/Deadwood- 18:22

Girls Team Standings

1. Custer- 22
2. St. Thomas More- 28
3. Sturgis- 37
4. Spearfish- 67
5. Hot Springs- 74

Boys Individual Results

1. Jacob Simmons- Sturgis- 14:17
2. Lucas Julian- St. Thomas More- 16:09
3. Joseph Barnes- Spearfish- 16:24
9. Justin Harris- Spearfish- 17:19
11. Gabe Harms- Sturgis- 17:31
12. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 17:35
13. Matt Takahashi- Sturgis- 17:37
14. Cayden Noble- Sturgis- 17:39
15. Logan Broeder- Spearfish- 17:45
19. Matt Parker- Spearfish- 18:14
21. Matt Hovdenes- Spearfish- 18:30
27. Zach Relf- Sturgis- 18:56
28. Stran Holben- Spearfish- 19:05

Boys Team Standings

1. Sturgis- 37
2. Spearfish- 44
3. Custer- 45
4. St. Thomas More- 60
5. Hot Springs- 68

High School Volleyball

Belle Fourche- 3 Red Cloud- 0
Brookings- 3 Pierre- 0
Gordon/Rushville, NE- 3 Bennett County- 1
Huron- 3 Watertown- 0
Lead/Deadwood- 3 St. Thomas More- 0 (25-20, 25-23, 25-18)
Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Christian- 1
Sioux Falls Roosevelt- 3 Brandon Valley- 0
Spearfish- 3 Custer- 0 (25-14, 25-12, 25-14)
Yankton- 3 Mitchell- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Tuesday, October 7, 2014

Posted by A-Cody on Tuesday, October 14, 2014 (17:09:57)

High School Boys Golf

Class 'AA' State Tournament
At The Cattail Crossing Golf Course
In Watertown


Final Individual Standings (After Day 2 of 2)

1. Alex Hamer- Brandon Valley- 144
T2. Riley Duncanson- Brandon Valley- 145
T2. Sam Musch- Rapid City Stevens- 145
T4. Luke Rezac- Sioux Falls Lincoln- 148
T4. Will Grevlos- Sioux Falls Washington- 148
6. Tommy Vining- Sioux Falls Lincoln- 150
T7. Taylor Schultz- Rapid City Stevens- 152
T7. Colton Hanson- Watertown- 152
9. Jace Guthmiller- Yankton- 153
10. Jacob Otta- Sioux Falls O'Gorman- 154
T41. Matt Peterson- Spearfish- 170
T62. Will Storhaug- Spearfish- 180
T62. JD Keszler- Sturgis- 180
T68. Tice McVay- Sturgis- 182
T79. Walker Sundsted- Spearfish- 189
T87. Drew Gusso- Spearfish- 194
89. Parker Louks- Spearfish- 195
95. Dawson Sundsted- Spearfish- 200
98. Austin Hall- Sturgis- 203
99. Taylor Eby- Sturgis- 204
100. Matt Eby- Sturgis- 205
103. Noah Ziegmann- Sturgis- 215

Final Team Standings (After Day 2 of 2)

1. Brandon Valley- 607
2. Sioux Falls Lincoln- 617
3. Rapid City Stevens- 619
4. Sioux Falls O'Gorman- 642
5. Yankton- 650
16. Spearfish- 731
17. Sturgis- 760

Class 'A' State Tournament
At Southern Hills Golf Course
In Hot Springs


Final Individual Standings (After Day 2 of 2)

1. Adam Karst- Dell Rapids- 147
2. Gabe Heller- Aberdeen Roncalli- 154
T3. Carter Andre- Vermillion- 157
T3. Cooper Williams- Vermillion- 157
5. Keaton Deiter- Aberdeen Roncalli- 158
T6. Ty Hoglund- Dell Rapids- 159
T6. Mason Schmidt- Dell Rapids- 159
8. Evan Kirkpatrick- Hot Springs- 160
T9. Devon Weber- Dell Rapids- 161
T9. Jacob Lee- Parkston- 161
T14. Cameron Enright- Lead/Deadwood- 166
T25. Joey Fox- Lead/Deadwood- 171
T28. Austin Mette- Belle Fourche- 172
T28. Brett Mattson- Lead/Deadwood- 172
89. Riley Meyer- Belle Fourche- 205
97. Kayden Varland- Lead/Deadwood- 223
102. Carston Mertens- Lead/Deadwood- 238

Final Team Standings (After Day 2 of 2)

1. Dell Rapids- 626
2. Vermillion- 664
3. Parkston- 681
4. Aberdeen Roncalli- 689
5. Canton- 695
12. Lead/Deadwood- 732

High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Brookings- 0
Belle Fourche- 3 Sturgis- 2 (20-25, 28-26, 25-27, 26-24, 15-12)
Bennett County- 3 Red Cloud- 2
Bison- 3 Faith- 0
Harrisburg- 3 Mitchell- 0
Huron- 3 Yankton- 2
Lead/Deadwood- 3 Harding County- 1 (25-23, 25-17, 20-25, 25-22)
Lyman- 3 Kadoka Area- 0
Marshall, MN- 3 Sioux Falls Lincoln- 0
Newell- 3 Dupree- 2
Pine Ridge- 3 Hot Springs- 0
Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Washington- 0
Watertown- 3 Sioux Falls Roosevelt- 2


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Monday, October 6, 2014

Posted by A-Cody on Monday, October 13, 2014 (06:12:22)

High School Boys Golf

Class 'AA' State Tournament
At Cattail Crossing Golf Course
In Watertown


Individual Results (After Day 1 of 2)

1. Riley Duncanson- Brandon Valley- 71
T2. Alex Hamer- Brandon Valley- 72
T2. Sam Musch- Rapid City Stevens- 72
T2. Will Grevlos- Sioux Falls Washington- 72
T5. Taylor Schultz- Rapid City Stevens- 74
T5. Tommy Vining- Sioux Falls Lincoln- 74
T36. Matt Peterson- Spearfish- 84
T48. Tice McVay- Sturgis- 87
T60. Will Storhaug- Spearfish- 89
T72. JD Keszler- Sturgis- 92
T82. Walker Sundsted- Spearfish- 94
T84. Parker Louks- Spearfish- 95
T86. Taylor Eby- Sturgis- 96
88. Drew Gusso- Spearfish- 97
T89. Austin Hall- Sturgis- 98
T98. Dawson Sundsted- Spearfish- 103
T100. Matt Eby- Sturgis- 106
T100. Noah Ziegmann- Sturgis- 106

Team Standings (After Day 1 of 2)

1. Brandon Valley- 303
2. Sioux Falls Lincoln- 306
3. Rapid City Stevens- 307
4. Sioux Falls O'Gorman- 319
5. Sioux Falls Washington- 320
T15. Spearfish- 362
17. Sturgis- 373

Class 'A' State Tournament
At Southern Hills Golf Course
In Hot Springs


Individual Results (After Day 1 of 2)

T1. Keaton Deiter- Aberdeen Roncalli- 74
T1. Adam Karst- Dell Rapids- 74
3. Gabe Heller- Aberdeen Roncalli- 78
4. Sean Zimny- Milbank- 79
5. David Jensen- Mobridge/Pollock- 80
T8. Cameron Enright- Lead/Deadwood- 82
T17. Brett Mattson- Lead/Deadwood- 85
T25. Austin Mette- Belle Fourche- 86
T27. Joey Fox- Lead/Deadwood- 87
T89. Riley Meyer- Belle Fourche- 104
T96. Kayden Varland- Lead/Deadwood- 112
101. Carston Mertens- Lead/Deadwood- 118

Team Standings (After Day 1 of 2)

1. Dell Rapids- 325
2. Aberdeen Roncalli- 336
3. Vermillion- 349
4. Parkston- 350
T5. St. Thomas More- 354
T5. Hot Springs- 354
T5. Milbank- 354
12. Lead/Deadwood- 366

High School Volleyball

Spearfish- 3 Douglas- 0 (25-15, 27-25, 25-18)

High School Football

#1 Yankton- 31 #5 Aberdeen Central- 20 (Finish of Postponed Game from September 19)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, October 4, 2014

Posted by A-Cody on Wednesday, October 08, 2014 (16:48:40)

College Football

Illinois State- 45 South Dakota State- 10 (Heard On KDSJ)
Colorado Mesa- 48 Black Hills State- 31
Dakota Wesleyan- 27 Dakota State- 22
Humbolt State, CA- 53 South Dakota School of Mines- 0
Northern State- 42 Minot State- 14
Southern Illinois- 41 University of South Dakota- 10
University of Sioux Falls- 38 Concordia/St. Paul- 9
Upper Iowa- 31 Augustana- 25

High School Girls Soccer

Class "AA" Semifinals

#4 Sioux Falls Lincoln- 2 #8 Pierre- 0
#3 Sioux Falls O'Gorman- 2 #7 Sioux Falls Washington- 1 (OT)

Class "A" Semifinals

#2 Belle Fourche- 5 #3 Tea Area- 0
#1 St. Thomas More- 5 #5 Vermillion- 1

High School Boys Soccer

Class "AA" Semifinals

#2 Sioux Falls Lincoln- 3 #3 Yankton- 0
#1 Sioux Falls Roosevelt- 6 #4 Rapid City Stevens- 1

Class "A" Semifinals

#2 Groton Area- 1 #3 James Valley Christian- 0
#1 Sioux Falls Christian- 3 #5 Hot Springs- 0

High School Girls Tennis

Rapid City Central- 5 Spearfish- 4
Rapid City Stevens- 9 Spearfish- 0

High School Volleyball

Huron- 3 Sturgis- 0 (26-24, 25-14, 25-20)
Pierre- 3 Sioux Falls Washington- 2
Rapid City Central- 3 Spearfish- 1 (28-26, 25-20, 13-25, 25-20)
Sioux Falls O'Gorman- 3 Brookings- 0

Lakota Nation Invitational
In Rapid City


Semifinals

Pine Ridge- 2 Custer- 1
Red Cloud- 2 Hill City- 0

Championship

Pine Ridge- 2 Red Cloud- 0 (25-8, 25-15)

Mile High Invitational
In Lead


Harding County- 2 Rapid City Central Sophomores- 0
Hot Springs- 2 Rapid City Stevens Freshmen- 1
Lead/Deadwood- 2 Gordon/Rushville, NE- 1 (21-25, 25-19, 26-24)
Lead/Deadwood- 2 Bison- 1 (25-20, 23-25, 25-19)
Lead/Deadwood- 2 Newell- 0 (25-12, 25-21)
Lead/Deadwood- 2 Hot Springs- 0 (25-15, 25-23)
Wall- 2 Gordon/Rushville, NE- 0
Wall- 2 Harding County- 0

Championship

Lead/Deadwood- 2 Wall- 1 (14-25, 25-23, 25-16)


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Friday, October 3, 2014

Posted by A-Cody on Saturday, October 04, 2014 (14:48:53)

High School Football

#5 Douglas- 27 Spearfish- 0 (Heard On KDSJ)
Bennett County- 60 Crow Creek- 6
#3 Brookings- 25 #2 Harrisburg- 20
Colome- 38 Edgemont- 0
Custer- 30 Little Wound- 0
Faith- 50 Newell- 0
#3 Harding County- 66 Lemmon/McIntosh- 6
#5 Hot Springs- 14 Sturgis- 8 (OT)
Lyman- 28 Hill City- 12
New Underwood- 50 Wall- 0
Rapid City Christian- 58 Bison- 8
#1 Sioux Falls Lincoln- 62 Rapid City Stevens- 20
#4 Sioux Falls O'Gorman- 53 Rapid City Central- 6
#2 Sioux Falls Roosevelt- 35 Mitchell- 6
White River- 44 Kadoka Area- 6
#3 Winner- 20 #2 St. Thomas More- 13
#1 Yankton- 30 Watertown- 0

High School Volleyball

Lakota Nation Invitational
In Rapid City


Pool A

Cheyenne Eagle Butte- 2 Tiospa Zina- 0
Pine Ridge- 2 Takini- 0
Pine Ridge- 2 Tiospa Zina- 0
Pine Ridge- 2 Red Cloud- 0
Pine Ridge- 2 Cheyenne Eagle Butte- 0
Red Cloud- 2 Cheyenne Eagle Butte- 1
Red Cloud- 2 Takini- 0
White River- 2 Tiospa Zina- 0
White River- 2 Cheyenne Eagle Butte- 1
White River- 2 Takini- 0

Pool B

Custer- 2 Todd County- 0
Custer- 2 Oelrichs- 0
Hill City- 2 Little Wound- 0
Hill City- 2 Custer- 0
Hill City- 2 Todd County- 0
Hill City- 2 Oelrichs- 0
Little Wound- 2 Crow Creek- 0
Little Wound- 2 Todd County- 0
Little Wound- 2 Oelrichs- 0
Oelrichs- 2 Crow Creek- 0
St. Francis Indian School- 2 Oelrichs- 0
St. Francis Indian School- 2 Crow Creek- 0
St. Francis Indian School- 2 Little Wound- 1
Todd County- 2 St. Francis Indian School- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Thursday, October 2, 2014

Posted by A-Cody on Saturday, October 04, 2014 (04:25:04)

High School Volleyball

Bison- 3 Dupree- 0
Chadron, NE- 3 Sturgis- 0 (25-13, 25-19, 25-16)
Chadron, NE- 3 Douglas- 0
Rapid City Christian- 3 Jones County- 2
Spearfish- 3 Hot Springs- 0 (25-12, 25-13, 25-22)
Sturgis- 3 Douglas- 1 (25-21, 26-28, 25-20, 25-23)
Wall- 3 Newell- 0

High School Football

Sioux Falls Washington- 57 Huron- 7

High School Cross Country

Sturgis Invitational
At Fort Meade


Girls Team Standings

1. Rapid City Stevens- 23
2. Sturgis- 54
3. Newcastle, WY- 79
4. Douglas, WY- 89

Girls Individual Results

1. Calbi Ausmann- Newcastle- 15:37
2. Jamie Schweiss- Rapid City Stevens- 16:05
3. Emily Person- Rapid City Stevens- 16:06
4. Allison Green- Sturgis- 16:40
5. Kendra Dykstra- Rapid City Stevens- 16:45
10. Gwyneth Simmons- Sturgis- 17:36
12. Reegin Kehn- Sturgis- 17:56
15. Paige Frost- Sturgis- 18:25
19. Illianna Shuck- Sturgis- 18:53

Boys Team Standings

1. Rapid City Stevens- 18
2. Sturgis- 50
3. Newcastle, WY- 70
4. Douglas- 113
5. Douglas, WY- 119

Boys Individual Results

1. Mark Poston- Rapid City Stevens- 16:36
2. Connor Haaland- Rapid City Stevens- 16:56
3. Jacob Simmons- Sturgis- 17:09
4. Tristan Christoffer- Rapid City Stevens- 17:19
5. Tom Pfeifle- Rapid City Stevens- 17:36
9. Matt Takahashi- Sturgis- 18:02
11. Gabe Harms- Sturgis- 18:06
13. Cayden Noble- Sturgis- 18:07


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Wednesday, October 1, 2014

Posted by A-Cody on Friday, October 03, 2014 (09:25:11)

High School Boys Golf

Region 4A Tournament
At Southern Hills Golf Course
In Hot Springs


Team Standings

1. Lead/Deadwood- 354
2. Hot Springs- 356
3. St. Thomas More- 362

Individual Results

1. Brett Mattson- Lead/Deadwood- 81
T2. Cole Conardd- Custer- 83
T2. Evan Kirkpatrick- Hot Springs- 83
4. Henry O'Meara- St. Thomas More- 85
5. Joey Fox- Lead/Deadwood- 86
T6. NuVassie Blacksmith- Red Cloud- 88
T6. Chase Palo- Hot Springs- 88
8. Nick Lust- St. Thomas More- 89
9. Hunter Sluka- St. Thomas More- 90
T10. Blake Martinz- Custer- 91
T10. Austin Mette- Belle Fourche- 91
T10. Cameron Enright- Lead/Deadwood- 91
T13. Bobby Pourier- Red Cloud- 92
T13. Noah Zacher- Custer- 92
T13. Peyton Ferebee- Hot Springs- 92
16. Kole Vollmer- Hot Springs- 93
17. Kayden Varland- Lead/Deadwood- 96
18. Lane Robb- Custer- 97
19. Trevor Bartunek- St. Thomas More- 98
20. Riley Meyer- Belle Fourche- 105
21. Alex Kortemeyer- Custer- 106


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Tuesday, September 30, 2014

Posted by A-Cody on Thursday, October 02, 2014 (08:49:29)

High School Girls Soccer

Class "AA" Quarterfinals

#8 Pierre- 1 #1 Rapid City Stevens- 0
#4 Sioux Falls Lincoln- 4 #5 Rapid City Central- 1
#3 Sioux Falls O'Gorman- 1 #6 Sioux Falls Roosevelt- 0
#7 Sioux Falls Washington- 1 #2 Aberdeen Central- 0

Class "A" Quarterfinals

#3 Tea Area- 2 #6 West Central- 1 (Penalty Kicks)
#5 Vermillion- 5 #4 Groton Area- 0

High School Boys Soccer

Class "AA" Quarterfinals

#4 Rapid City Stevens- 6 #5 Aberdeen Central- 1
#2 Sioux Falls Lincoln- 3 #7 Spearfish- 2
#1 Sioux Falls Roosevelt- 7 #8 Sioux Falls Washington- 2
#3 Yankton- 3 #6 Pierre- 1

Class "A" Quarterfinals

#5 Hot Springs- 3 #4 Tea Area- 1
#3 James Valley Christian- 5 #6 St. Thomas More- 0

High School Volleyball

Bennett County- 3 Kadoka Area- 0
Brandon Valley- 3 Brookings- 2
Harding County- 3 Dupree- 0
Harrisburg- 3 Yankton- 2
Hot Springs- 3 Edgemont- 0
Huron- 3 Pierre- 0
Lead/Deadwood- 3 Belle Fourche- 1 (25-13, 15-25, 25-20, 25-19)
Lemmon- 3 Bison- 0
McIntosh- 3 Newell- 2
Rapid City Stevens- 3 Rapid City Central- 2
St. Thomas More- 3 Douglas- 2
Sioux Falls O'Gorman- 3 Sioux Falls Lincoln- 0
Sioux Falls Roosevelt- 3 Sioux Falls Washington- 0
Wall- 3 Jones County- 0
Watertown- 3 Mitchell- 0

High School Cross Country

Lead-Deadwood Invitational
At Tomahawk Lake Country Club


Girls Individual Results

1. Tori Glazier- Custer- 16:14
2. Mallory Delmont- Custer- 16:20
3. Ellie Coyle- Philip- 16:38
4. Klaire Kirsch- St. Thomas More- 16:48.18
5. Kaci Cooper- St. Thomas More- 16:48.48
6. Maddisen Larsen- Lead/Deadwood- 17:14
11. Gretchen Blain- Spearfish- 18:05
12. Angela Hovdenes- Spearfish- 18:06
16. Shelby Dittman- Spearfish- 18:32
17. Mackinzie Briggs- Spearfish- 18:36
20. Jaden West- Spearfish- 18:44
22. Shalaya Sandness- Spearfish- 18:58
34. Mara Jacobs- Lead/Deadwood- 20:07

Boys Individual Results

1. Shane Herman- Custer- 17:00
2. Joseph Barnes- Spearfish- 17:15
3. Chance Dooley- Custer- 17:31
4. Tristan Old Horse- Hot Springs- 17:46
5. Justin Harris- Spearfish- 17:52
7. Nathan Finster- Lead/Deadwood- 18:02
12. Logan Broeder- Spearfish- 18:54
17. Matt Parker- Spearfish- 19:21
18. Stran Holben- Spearfish- 19:27


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Monday, September 29, 2014

Posted by A-Ryan on Tuesday, September 30, 2014 (18:39:02)

High School Boys Golf

First Round of West River Challenge
At the Boulder Canyon Country Club


Team Scores

1. Rapid City Stevens- 150
2. Rapid City Central- 161
3. Sturgis- 177
4. Spearfish- 178
5. Douglas- 237

Individual Results

Spearfish

Matt Peterson-40
Drew Jewitt 42
Kyler Clark-48
Kevin Cole-48
Tyler McBennet-52

Sturgis

JD Keszler-41
Tice McVay-43
Taylor Eby-46
Austin Hall-47
Matt Eby-51
Noah Zeigmann-58
Nick Haivala-62


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

KDSJ Sports Scoreboards
Sports Scoreboard Saturday, September 27, 2014

Posted by A-Cody on Monday, September 29, 2014 (04:04:32)

College Football

Augustana 52, Mary 0
Colorado Mines 48, Black Hills State 21
Dakota State 22, Concordia 21
Dakota Wesleyan 34, Hastings 31
Northern State 46, Southwest Minnesota State 43
South Dakota Mines 62, William Jewell 44
University Of Sioux Falls 73, Minnesota State-Moorhead 21

High School Volleyball

Aberdeen Central- 3 Yankton- 0
Pierre- 3 Harrisburg- 1
Pine Ridge- 3 Cheyenne Eagle Butte- 0
Sioux Falls O'Gorman- 3 Watertown- 0

Belle Fourche Invitational

Pool A

Belle Fourche- 2 Moorcroft, WY- 0
Belle Fourche- 2 Lyman- 0
Belle Fourche- 2 Hot Springs- 0
Hot Springs- 2 Moorcroft, WY- 1
Lyman- 2 Moorcroft, WY- 1
Lyman- 2 Hot Springs- 1

Pool B

Bennett County- 2 Bowman, ND- 1
Spearfish- 2 Upton, WY- 0 (25-17, 25-15)
Spearfish- 2 Bowman, ND- 0 (25-11, 25-9)
Spearfish- 2 Bennett County- 0 (25-14, 25-21)
Upton, WY- 2 Bowman, ND- 0
Upton, WY- 2 Bennett County- 1

Pool C

Lead/Deadwood- 2 Philip- 1 (12-25, 25-22, 25-11)
Lead/Deadwood- 2 Rapid City Central JV- 1 (13-25, 25-23, 25-20)
Philip- 2 Rapid City Central JV- 0
St. Thomas More- 2 Rapid City Central JV- 0
St. Thomas More- 2 Philip- 1
St. Thomas More- 2 Lead/Deadwood- 0 (25-21, 25-23)

Pool D

Douglas- 2 Hill City- 0
Douglas- 2 Wall- 0
Sturgis- 2 Wall- 0 (25-23, 25-13)
Sturgis- 2 Hill City- 1 (17-25, 25-20, 25-20)
Sturgis- 2 Douglas- 1 (23-25, 27-25, 25-16)
Wall- 2 Hill City- 0

Consolation Bracket Play

Philip- 2 Bennett County- 0
Wall- 2 Hot Springs- 0

Consolation Championship

Philip- 2 Wall- 1 (29-27, 22-25, 25-16)

Championship Bracket Play

Belle Fourche- 2 Upton, WY- 0
Lead/Deadwood- 2 Sturgis- 0 (25-22, 25-23)
St. Thomas More- 2 Douglas- 0
Spearfish- 2 Lyman- 0 (25-13, 25-19)

Championship Semifinals

Belle Fourche- 2 Lead/Deadwood- 1 (27-25, 23-25, 25-16)
Spearfish- 2 St. Thomas More- 0 (25-20, 25-11)

Championship

Spearfish- 2 Belle Fourche- 1 (25-11, 21-25, 25-8)

Little Moreau Conference Tournament
In Faith


Championship Semifinals

Harding County- 2 Lemmon- 0
Lemmon- 2 Timber Lake- 0

Championship

Harding County- 2 Lemmon- 0 (25-15, 25-18)

High School Girls Soccer

Rapid City Central- 3 Belle Fourche- 2
Rapid City Stevens- 8 Spearfish- 0

High School Boys Soccer

Rapid City Central- 10 Belle Fourche- 0
Rapid City Stevens- 2 Spearfish- 0

High School Girls Tennis

Aberdeen Central- 9 Spearfish- 0


comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0

<
1 2 3 ... 30 31 32
>
Toggle Content KDSJ 980 AM


(Mountain Time)
Mondays-Saturdays
6:00 am-10:00 pm
Sundays
6:00 am-6:00 pm
Major Holidays
6:00 am-6:00 pm

Toggle Content KDSJ Sports

Basketball Broadcasts

Toggle Content Contact KDSJ


Click Above To
Send Us A Message

Or Call Us At
(605) 578-1826
(605) 578-1827