Please Register or Login Goldrush Broadcasting PO Box 567 745 Main Street Deadwood, South Dakota 57732 Phone (605) 578-1826 Fax (605) 578-1827 Email kdsj@vastbb.net February 14, 2016, 2:01 pm
Toggle ContentToggle Content
2013 Inductee Toggle Content

kdsj980.com Menu Toggle Content

KDSJ 980 AM Serving The Northern Black Hills Of South Dakota And A Five State Region With The Best News, Weather, Sports, Information, Features, And Solid Gold Hits Since 1947!
 

News- Page 32

 

Deadwood Gulch Gaming Resort

 

Click On The Logo Below For Our Auction List



 

Click On The Dollar Below For Exclusive Savings





<
1 2 3 ... 31 32 33 34
>
KDSJ 980 AM: KDSJ Local Sports

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

KDSJ Local Sports
   Huron Invitational Golf


Team Scores

Brookings-338
Rapid City Stevens-343
Sioux Falls O'Gorman-352
Huron-362
Watertown-362
Sturgis-383
Aberdeen Roncalli-415

Paige Osterloo Of Rapid City Stevens Finished First With A 72.

Sturgis Individual Scores

Megan McDougall-89, Kelsey Emme-101, Brianna Dodge-93, Sienna Matthiesen-105, Alyssa Gouldin-100, and Rebecca Clausen-110.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, April 18, 2008 (23:54:40)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, April 17, 2008


Women's College Softball

Chadron State-13 BHSU-9 (Heard On KDSJ)
Chadron State-8 BHSU-1



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, April 18, 2008 (02:11:31)


KDSJ Local Sports
   Class B Boys All-State Basketball Team


First Team

Louie Krogman-White River
Jared Odens-Mitchell Christian
Skyler Block-Scotland
Josh Nielson-Irene/Wakonda
Heath Hult-Hurley

Second Team

Jeff Tobin-Langford
Matt Dykstra-Avon
Ben Friesen-Mitchell Christian
Spencer Yackley-Sully Buttes
Eric Anderson-Irene/Wakonda

Third Team

Derek Brown-Clark
Aaron Boese-Freeman
Kyle Weisbeck-Campbell County
Aaron King-Arlington
Lee Glanzer-James Valley



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, April 17, 2008 (20:42:27)


KDSJ Local Sports
   Class AA Girls All-State Basketball Team


First Team

Ashley Eide-Sioux Falls Washington
Steph Paluch-Pierre
Tara Heiser-Watertown
Carsey Barden-Sturgis
Sophia McDermott-Aberdeen
Emily Schulte-Sioux Falls O'Gorman

Second Team

Katie Lingle-Pierre
Katie Herther-Sioux Falls Lincoln
Elise Youngren-Brookings
Mollie Merriam-Huron
Abby Burbach-Yankton
Betsy Moler-Rapid City Central



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, April 16, 2008 (18:58:41)


KDSJ Local Sports
   Raiders Defeat Sturgis, Spearfish


The Rapid City Stevens boys tennis team rolled past both Spearfish and Sturgis on Tuesday winning both matches by a 9-0 score.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, April 16, 2008 (18:41:59)


KDSJ Local Sports
   Class A Girls All-State Basketball Team


First Team

Vanessa Johnson-West Central
Maggie Malloy-Parkston
Amber Wollschlager-Milbank
Valerie Kleinjan-Sioux Valley
Whitney Lickteig-Dell Rapids

Second Team

Alicia Brown-Vermillion
Sam Ostarello-Stanley County
Teri VerSteeg-Platte/Geddes
Mikayla Barondeau-Leola/Frederick
Cori Bonte-Beresford

Third Team

Marque Lunderman-Red Cloud
Keely Krolikowski-Bennett County
Jamey Hofer-West Central
Emily Goedert-Britton/Hecla
Taylor Forsch-Baltic



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, April 15, 2008 (17:16:18)


KDSJ Local Sports
   Class B Girls All-State Basketball Team


First Team

Alexis Yackley-Sully Buttes
Becky Christofferson-Summit
Cami Koehn-Colman/Egan
Stephanie Hofer-James Valley Christian
Nicky Rausch-Hoven

Second Team

Alyssa Kraning-Viborg
Kristi Ryan-Highmore
Megan Carmody-Hanson
Elizabeth Lamb-Sully Buttes
Kylee Lamb-Sully Buttes

Third Team

Kayla Warkenthein-Willow Lake
Lydia Nelson-Lake Preston
Amanda Jenson-Harding County
Jessica Bartscher-Bridgewater/Emery
Kela Cihak-Avon



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Monday, April 14, 2008 (18:47:31)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday And Sunday, April 12 And 13, 2008


Women's College Softball (Saturday)

BHSU-5 Minot State- 4

Valley City State-1 BHSU-0

Women's College Softball (Sunday)

BHSU-10 Valley City State-0 (5 Innings)

Minot State-9 BHSU-1 (5 Innings)

***BHSU is now 9-12 overall and 8-7 in the DAC (3rd In Conference)***

High School Baseball (Sunday)

Rapid City South-7 Lead/Deadwood-2



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Monday, April 14, 2008 (18:06:15)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Wednesday, April 2, 2008


Women's College Softball

Dickinson State-3
Black Hills State-2

Dickinson State-3
Black Hills State-1

Black Hills State goes to 5-8 overall and 4-3 in the DAC.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, April 04, 2008 (00:25:48)


KDSJ Local Sports
   All Greater Dakota Conference Selections (Girls)


First Team

Ashley Eide-Sioux Falls Washington
Katie Herther-Sioux Falls Lincoln
Melanie Peterson And Emily Schulte-Sioux Falls O'Gorman
Carsey Barden-Sturgis
Betsy Moler-Rapid City Central

Second Team

Shaunteva Ashley-Sioux Falls Roosevelt
Becky Tesch And Rachel Walters-Sioux Falls Washington
Courtney VandeHoef-Sioux Falls Roosevelt
Jacqee Jasinski-Rapid City Central
McKenzie Marta-Spearfish

Honorable Mention

Amy Sykora And Brooke Garner-Rapid City Stevens
Kattie Ranta-Rapid City Central
Sarah Peters And Ashley Heiberger-Sioux Falls Lincoln
Breanna Konz-Sioux Falls Roosevelt
Makayla Grady-Sioux Falls O'Gorman
Kacey Meeker-Sioux Falls Washington



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, March 25, 2008 (19:20:23)


KDSJ Local Sports
   All Black Hills Conference Selections (Girls)


Ashley Lange-Belle Fourche
Nicole Bryant And Claire Carson-Custer
Molly Muehl-Douglas
Karalyn Powell-Hot Springs
Danielle Bellet-Lead/Deadwood
Rebecca Deighton, Monica Deighton, And Mandi Durch-Newell
Annie Bloom, Caitlin Duffy, And Carrie Maguire-St Thomas More

Honorable Mention

Erin Budmayr And Lauren Stephens-Belle Fourche
Shawna Gibson And Megan Harkin-Custer
Courtney Balisco And Hannah Edwards-Douglas
Carly Asheim And Alise Kelting-Hill City
Chelsey Huges And Randi Weiss-Hot Springs
Andrea Everett And Chelsey Rantapaa-Lead/Deadwood
Chelsey Tifft And Jordan Trohkimoinen-Newell
Brittany Kjerstad And Elizabeth Strong-St Thomas More



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, March 25, 2008 (18:57:07)


KDSJ Local Sports
   All Black Hills Conference Selections (Boys)


Kyle Grubb-Belle Fourche
Isaac Parson And Jared Foote-Custer
Andy Coy And Hudson Koel-Hill City
Eamin Entwisle-Hot Springs
Tanner Adler And Kenny Miller-Lead/Deadwood
Sterling Boylan-Newell
Nathan Jacobson, Tanner Wince, And Jeremy Kudrna-St Thomas More

Honorable Mention

Sam Pehl And Brady Bisgaard-Belle Fourche
Jake Roddy And Shea Koch-Custer
Clint Lewis And Andy Quenzer-Hill City
Blake McPherson-Hot Springs
Tommy Anderson And Jared Mack-Lead/Deadwood
Nate Koch And Jake Rivers-Douglas
Tyler Mutchler-Newell
Stevie Statz And Zach Cimburek-St Thomas More



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 21, 2008 (20:10:29)


KDSJ Local Sports
   All Greater Dakota Conference Selections (Boys)


First Team

Anthony Muilenberg-Sioux Falls Lincoln
Alex Scholten-Sioux Falls O'Gorman
Isaac Jorgenson-Sioux Falls Roosevelt
Cody Larson-Sioux Falls Roosevelt
Evan Sims-Rapid City Central
Almir Krdzalic-Sioux Falls Lincoln

Second Team

Jack Weiss-Sioux Falls Roosevelt
Tyler Hinker-Sturgis
Ryan Jans-Sioux Falls Washington
Justin Kemp-Spearfish
Riley Conklin-Sioux Falls Washington
Derek Carlson-Sioux Falls Lincoln

Honorable Mention

Adol Aluong And Colin Strasburg-Sioux Falls Roosevelt
Levi Smith And Scott Ritter-Sioux Falls Washington
Brett Anderson-Sioux Falls Lincoln
Brock Estes And Sam Wolff-Rapid City Stevens
Danny Hughers, Joe Palmitier, And Will Powell-Sioux Falls O'Gorman
Thomas Nettleton-Sturgis
Jordan Johnson-Spearfish



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 20, 2008 (00:27:45)


KDSJ Local Sports
   2008 Boy's All-Tourney Teams


Class AA

Michael Gardner And Kyle Cichos-Pierre
Colin Stratsburg-Sioux Falls Roosevelt
Colton Iverson, Yankton
Logan Korkow And Jordan Buddenhagen-Huron
Almir Krdzalic And Anthony Muilenberg-Sioux Falls Lincoln
Stephen Peschong And Jordan Miller-Mitchell
Josh Hanson And Justin Johnson-Watertown

Class A

Joe Hieb-Chamberlain
Ben Miller-Sioux Valley
Austin Eichacke And Jared Vlastuin-Lennox
Trey Frederick-Sisseton
Christian McGhee And Lester Gotheridge-Red Cloud
Tony Fiegen And Chad White-Madison
Jordan Johnson, Keith Cutler, And Collin Ringling-Platte/Geddes

Class B

Louie Krogman And Matthew Bartlett-White River
Austin Suther And Jeff Tobin-Langford
Spencer Yackley And Zach Merwin-Sully Buttes
Josh Nielson-Irene/Wakonda
Kyle Weisbeck-Campbell County
Skyler Bloch-Scotland
John Schneider-Tripp/Delmont/Armour



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, March 19, 2008 (23:40:28)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, March 18, 2008


2008 NAIA Division II Women's College National Basketball Championship

Northwestern, IA-82 Ozarks, MO-75

2008 NAIA Division II Men's College National Basketball Championship

Oregon Tech-63 Bellevue, NE-56

Women's College Softball

Dickinson State-8 Black Hills State-0
Dickinson State-14 Black Hills State-1



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, March 19, 2008 (03:46:01)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Monday March 17, 2008


2008 NAIA Division II National Basketball Tournaments

Women

Ozarks, MO-79 Hastings, NE-75 (2 OT)
Northwestern, IA-93 Morningside, IA-69

Men

Bellvue, NE-70 Northwestern, IA-67
Oregon Tech-74 MidAmerica Nazarene, KS-71



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Kory
on Tuesday, March 18, 2008 (03:47:05)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday March 15, 2008


2008 Boy's Basketball Tournaments

State AA

Championship Watertown-49 Mitchell-40
Third Sioux Falls Lincoln-58 Huron-50
Fifth Yankton-56 Sioux Falls Roosevelt-48
Seventh Pierre-60 Sturgis-43 (Heard On KDSJ)

Spirit Of Su Award

Josh Hanson, Watertown

Spirit Of Six Award

Mitchell

State A

Championship Platte/Geddes-55 Madison-42
Third Red Cloud-77 Sisseton-57
Fifth Lennox-58 Sioux Valley-48
Seventh Tri Valley-59 Chamberlain-44

Spirit Of Su Award

Christian McGhee, Red Cloud

Spirit Of Six Award

Platte/Geddes

State B

Championship White River-66 Langford-50
Third Sully Buttes-84 Irene/Wakonda-79
Fifth Scotland-77 Campbell County-61
Seventh Armour/Tripp/Delmont-69 Arlington-54

Spirit Of Su Award

Louie Krogman, White River

Spirit Of Six Award

Armour/Tripp/Demont

2008 NAIA National Basketball Tournaments

Women

Ozarks, MO-78 Concordia, NE-53
Hastings, NE-75 Bethel, IN-64
Morningside, IA-87 Minot, ND-86
Northwestern, IA-91 Black Hills State-69 (Heard On KDSJ)

Men

Bellevue, NE-73 Bethel, IN-69
Northwestern, IA-96 Northwood, FL-70
Oregon Tech-81 Grace, IN-70
MidAmerica Nazarene, KS-70 Ozarks, MO-58



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Saturday, March 15, 2008 (20:22:26)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, March 14, 2008


2008 Boy's Basketball Tournaments

State AA

Yankton-51 Sturgis-30 (Heard On KDSJ)
Sioux Falls Roosevelt-59 Pierre-51
Mitchell-56 Sioux Falls Lincoln-49
Watertown-58 Huron-56

State A

Sioux Valley-49 Chamberlain-41
Lennox-74 Tri Valley-64
Platte-Geddes-72 Red Cloud-60
Madison-61 Sisseton-51

State B

Campbell County-51 Arlington-40
Scotlland-60 Armour/Tripp/Delmont-33
Langford-70 Irene/Wakonda-55
White River-76 Sully Buttes-62

2008 NAIA National Basketball Tournaments

Women

Concordia, NE-82 Davenport, MI-72
Hastings, NE-70 Benedictine, KS-62
Bethe, INl-70 Dakota State, SD-67
Minot State, ND- 94 William Jewell, MO-93 (2 OT)
Morningside, IA-70 St Ambrose, IA-62
Northwestern, IA-86 Cornerstone, MI-57
Black Hills State-63 Eastern Oregon-48 (Heard On KDSJ)

BHSU will take on Northwestern in the Quarterfinals Saturday Night at 7:00 p.m. MT on KDSJ

Men

Northwestern, IA-86 Oklahoma Wesleyan-85
Grace, IN-90 Morningside, IA-81



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 14, 2008 (17:43:28)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, March 13, 2008


2008 Boy's Basketball Tournaments

State AA

#1 Sioux Falls Lincoln-70 #8 Sturgis-28 (Heard On KDSJ)
#4 Mitchell-61 #5 Yankton-59
#2 Watertown-62 #7 Pierre-57
#6 Huron-61 #3 Sioux Falls Roosevelt-60

State A

#1 Red Cloud-69 #8 Chamberlain-47
#4 Platte/Geddes-66 #5 Sioux Valley-48
#7 Madison-66 #2 Lennox-64
#6 Sisseton-49 #3 Tri-Valley-46

State B

#1 Langford-72 #8 Arlington-46
#4 Irene/Wakonda-68 #5 Campbell County-62
#2 Sully Buttes-54 #7 Armour/Tripp/Delmont-52
#3 White River-65 #6 Scotland-53

2008 NAIA National Basketball Tournaments

Women

Black Hills State-63 Rio Grande, OH-61 (Heard on KDSJ)

BHSU will play Eastern Oregon Friday night at 8:15 p.m. MT on KDSJ

Dakota State, SD-76 Ohio Dominican-73
Hastings, NE-76 King, TN-41
Northwestern, IA-97 Holy Names, CA-48


Men

#5 Northwestern, IA-97 Minot State, ND-90
#3 Morningside, IA-73 Indiana Tech-67



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 13, 2008 (19:22:03)


KDSJ Local Sports
   2008 Girl's All-Tourney Teams


Class AA

Carsey Barden, Sturgis
Betsy Moller, Rapid City Central
Ellyce Youngren, Brookings
Abby Burbach, Yankton
Kelli Heiser And Kali Gottsleben, Watertown
Alison Kusler And Hilary Peterson, Aberdeen Central
Steph Paulich And Katie Lingle, Pierre
Ashley Eider And Becky Tesch, Sioux Falls Washington

Class A

Sam Ostarello, Stanley County
Kelsey Grimsrud, Sisseton
Marque Lunderman, Red Cloud
Valerie Kleinjan, Sioux Valley
Cori Bonte And Nicki Huth, Beresford
Kasey Novotny, Winner
Taylor Richter And Whitney Lickteig, Dell Rapids
T-Yanna Devericks And Vanessa Johnson, West Central

Class B

Alexis Yackley, Kylee Lamb, And Elizabeth Lamb, Sully Buttes
Cami Koehn And Morgan May, Colman-Egan
Samantha Jensen And Joey Painter, Harding County
Alex Kneeland, Summit
Bethany Gross And Amanda Hart, Hanson
Devin Smith, New Underwood



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Sunday, March 09, 2008 (18:49:11)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, March 8, 2008


2008 Girl's Basketball Tournaments

State AA

Championship SF Washington-44 Pierre-41
Third Watertown-61 Aberdeen Central-35
Fifth Yankton-37 Brookings-29
Seventh RC Central-52 Sturgis-49 (OT) (Heard On KDSJ)

Class AA Spirit Of Su Award

Sophia McDermott Of Aberdeen

Class A Spirit Of Six Award

Watertown

State A

Championship West Central-47 Dell Rapids-34
Third Sioux Valley-65 Winner-48
Fifth Sisseton-69 Red Cloud-60
Seventh Beresford-51 Stanley County-44

Class A Spirit Of Su Award

Vanessa Johnson Of West Central

Class A Spirit Of Six Award

Winner

State B

Championship Sully Buttes-50 Colman/Egan-24
Third Harding County-57 Summit-54 (Heard On KDSJ)
Fifth Hanson-52 New Underwood-46
Seventh Kimball-59 Castlewood-44

Class B Spirit Of Su Award

Alexis Yakley Of Sully Buttes

Class B Spirit Of Six Award

New Underwood



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, March 08, 2008 (21:05:16)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, March 7, 2008


2008 Girl's Basketball Tournaments

State AA

Yankton-40 RC Central-25
Brookings-48 Sturgis-35 (Heard On KDSJ)
SF Washington-43 Aberdeen Central-37
Pierre-36 Watertown-34

State A

Sisseton-50 Beresford-47
Red Cloud-53 Stanley County-48
Dell Rapids-50 Winner-43
West Central-69 Sioux Valley-41

State B

New Underwood-48 Castlewood-34
Hanson-36 Kimball-23
Colman/Egan-54 Harding County-40 (Heard On KDSJ)
Sully Buttes-65 Summit-59



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 07, 2008 (20:48:08)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, March 6, 2008


2008 Girl's Basketball Tournaments

State AA

#1 SF Washington-50 #8 Yankton-34
#5 Aberdeen Central-47 #4 RC Central-35
#2 Watertown-46 #7 Brookings-37
#3 Pierre-44 #6 Sturgis-21 (Heard on KDSJ)

State A

#1 Dell Rapids-75 #8 Sisseton-44
#5 Winner-55 #4 Beresford-49
#2 West Central-76 #7 Red Cloud-63
#3 Sioux Valley-56 #6 Stanley County-45

State B

#1 Colman/Egan-64 #8 Castlewood-61
#5 Harding County-44 #4 New Underwood-34 (Heard On KDSJ)
#2 Summit-67 #7 Hanson-51
#3 Sully Buttes-42 #6 Kimball-27



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 06, 2008 (20:41:32)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, March 4, 2008


Women's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Championship

#2 Northwestern-83 #1 Morningside-79

Men's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Championship

#2 Northwestern-77 #5 Briar Cliff-9

Boy's High School Basketball

Region 1AA Playoffs

Sioux Falls Roosevelt-50 Sioux Falls Washington-40
Yankton-38 Brookings-37

Region 2AA Playoffs

Huron-76 Rapid City Central-70
Pierre-59 Rapid City Stevens-46

Region 1A Championship

Sisseton-52 Aberdeen Roncalli-45 (OT)

Region 2A Championship

Sioux Valley-56 Milbank-52

Region 4A Championship

Lennox-35 Elk Point/Jefferson-31

Region 5A Championship

Tri Valley-47 Bon Homme-42

Region 7A Championship

Platte/Geddes-70 Little Wound-61

Region 8A Championship

Red Cloud-56 St Thomas More-55 (Heard On KDSJ)

Region 1B Championship

Langford-62 Clark-48

Region 2B Championship

Arlington-57 Castlewood-52

Region 3B Championship

Sully Buttes-51 James Valley Christian-43

Region 4B Championship

Irene/Wakonda-67 Chester-56

Region 5B Championship

Scotland-53 Mitchell Christian-49

Region 6B Championship

Tripp/Delmont/Armour-60, Stickney-51

Region 7B Championship

White River-72 New Underwood-49 (Heard On KDSJ)

Region 8B Championship

Campbell County-70 Takini-50



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, March 05, 2008 (07:01:46)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Monday, March 3, 2008


Boy's High School Basketball

Region 6A Championship

Chamberlain-42 Stanley County-36



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, March 04, 2008 (19:48:06)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Sunday, March 2, 2008


Women's College Basketball

Dakota Athletic Conference Championship

Black Hills State-75 Mayville-65 (Heard On KDSJ)

Men's College Basketball

Dakota Athletic Conference Championship

Minot-87 Jamestown-85



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Monday, March 03, 2008 (19:34:50)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, March 1, 2008


Women's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Tournament

Morningside-87 Mount Marty-57
Northwestern-76 Hastings-59

Girl's High School Basketball

Region 1AA

Yankton-45 S.F. O'Gorman-44 (OT)
Brookings-41 Brandon Valley-37

Region 2AA

Sturgis-54 Huron-48 (Heard on KDSJ)
Aberdeen Central-48 R.C. Stevens-36

Region 5B Championship

Hanson-54 Scotland-48

Region 6B Championship

Kimball-35 Avon-30

Men's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Tournament

Briar Cliff-69 Morningside-66
Northwestern-86 Dakota Wesleyan-78

Boy's High School Basketball

District 7A Championship

Lennox-69 Harrisburg-51

District 8A Championship

Elk Point Jefferson-55 Vermillion-49

District 14A Championship

Little Wound-86 St. Francis-49

District 3B Championship

Castlewood-67 Grant/Deuel-47

District 4B Championship

Arlington-66 Estelline-62

District 9B Championship

Mitchell Christian-70 Hanson-53

District 11B Championship

Stickney-52 Dakota Christian-45



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, March 02, 2008 (16:47:59)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, February 29, 2008


Girl's High School Basketball

Region 1A Championship

Sisseton-41 Leola-Frederick-30

Region 6A Championship

Stanley County-45 Miller-32

Region 7A Championship

Winner-38 Bennett County-18

Region 1B Championship

Summit-48 Willow Lake-28

Boy's High School Basketball

District 1AA Championship

Watertown-44 S.F. Roosevelt-34

District 1AA 3rd Place

Brookings-55 S.F. O'Gorman-40

District 2AA Championship

S.F. Lincoln-55 Yankton-46

District 2AA 3rd Place

S.F. Washington-61 Brandon Valley-56

District 3AA Championship

Mitchell-66 Huron-52

District 3AA 3rd Place

Pierre-55 Aberdeen Central-52

District 4AA Championship

Sturgis-49 R.C. Stevens-42

District 4AA 3rd Place

R.C. Central-59 Spearfish-48 (Heard on KDSJ)

District 10A Championship

Bon Homme-57 Parkston-52

District 5B Championship

James Valley Christian-59 Highmore-54 (OT)

District 6B Championship

Sully Buttes-76 Gettysburg-63

District 12B Championship

Tripp/Delmont/Armour-50 Avon-49

District 13B Championship

White River-72 Jones County-61

District 14B Championship

New Underwood-43 Wall-41 (OT)

District 15B Championship

Campbell County-46 Grand River-40

District 16B Championship

Takini-53 Lemmon-45



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, March 01, 2008 (04:57:19)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, February 28, 2008


Women's College Basketball

Hastings-77 DWU-51
USD-82 Augustana-42
Morningside 77, Dordt 70

Girl's High School Basketball

District 1 AA Championship

Watertown-55 SF O'Gorman-36

District 1 AA Third Place

Brookings-39 SF Roosevelt-38

District 2 AA Championship

Washington-72 Brandon Valley-66 (OT)

District 2 AA Third Place

Yankton-58 SF Lincoln-53

District 3 AA Championship

Pierre-33 Aberdeen-30

District 3 AA Third Place

Huron-46 Mitchell-35

Region 2 A Championship

Sioux Valley-54 Milbank-45

Region 3 A Championship

Dell Rapids St Mary-60 Madison-31

District 5 A Championship

West Central-72 Parkston-65

Region 2 B Championship

Castlewood-63 Arlington-59 (OT)

Region 4 B Championship

Colman/Egan-72 Viborg-46

Men's College Basketball

DWU-98 Hastings-79
Oral Roberts-67 SDSU-52
Augustana-78 USD-69
Briar Cliff-79 Dordt-70
Northwestern-91 USF-63

Boy's High School Basketball

District 4 AA Playoffs

RC Stevens-43 Spearfish-34 (Heard On KDSJ)
Sturgis-56 RC Central-54

District 7A Playoffs

Lennox-71 Canton-29
Harrisburg-84 Tea-53

District 8A Semifinals

Elk Point/Jefferson-53 Dakota Valley-50
Vermillion-54 Beresford-35

District 11 A Championship

Chamberlain-37 Lyman-36

District 12A Championship

Stanley County-55 Mobridge-54 (OT)

District 13 A Championship

Platte/Geddes-74 Todd County-67

District 15 A Championship

Red Cloud-50 Custer-51

District 16 A Championship

St Thomas More-64 Lead/Deadwood-47 (Heard On KDSJ)

District 1B Championship

Langford-59 Rosholt-29

District 2B Championship

Clark-62 Doland/Conde-51

District 5B Semifinals

Highmore-72 Lower Brule-68
James Valley Christian-54 Sunshine Bible Academy-50 (OT)

District 6 B Playoffs

Sully Buttes-56 Eureka/Bowdle-26
Gettysburg-68 Faulkton-55

District 10B Championship

Scotland-64 Freeman-61 (OT)

District 11B Semifinals

Dakota Christian-45 Corsica-35
Stickney-62 Kimball- 53

District 13 B Playoffs

White River-108 Crazy Horse-45
Jones County-58 Kadoka-49

District 14 B Playoffs

New Underwood-53 Edgemont-23
Wall-72 RC Christian-56

District 15 B Playoffs

Grand River-57 Timber Lake-51
Campbell County-60 Tiospaye Topa-42

District 16 B Playoffs

Takini-48 Dupree-47 (OT)
Lemmon-54 Faith-52



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, February 29, 2008 (03:30:29)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Wednesday, February 27, 2008


Dakota Athletic Conference Playoffs Semifinals

Women's College Basketball

#2 Black Hills State-67 #6 Jamestown-48 (Heard on KDSJ)
#4 Mayville State-72 #1 Dakota State-66

Men's College Basketball

#1 Jamestown-84 #5 Black Hills State-67 (Heard on KDSJ)
#2 Minot State-95 #3 Valley City State-80



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Thursday, February 28, 2008 (04:50:31)


<
1 2 3 ... 31 32 33 34
>



KDSJ 980 AM Toggle Content  


NOTICE:
KDSJ's Website Only Streams Our 7:00 AM, 12:00 PM, And 5:00 PM News Hours, In Addition To All High School And College Sports Broadcasts.

KDSJ Sports Toggle Content  

Basketball Broadcasts

Contact KDSJ Toggle Content  


Click Above To
Send Us A Message

Or Call Us At
(605) 578-1826
(605) 578-1827



 
(C) 2007-2016 KDSJ 980 AM-Goldrush Broadcasting-Deadwood, South Dakota
Ryan R. Reider-Webmaster/Administrator
Cody Oliver-Contributor
Website Hosting Provided By blackhills.com

Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy
KDSJ 980 AM Solid Gold Listen Live