Please Register or Login Goldrush Broadcasting PO Box 567 745 Main Street Deadwood, South Dakota 57732 Phone (605) 578-1826 Fax (605) 578-1827 Email kdsj@vastbb.net August 27, 2016, 12:39 pm
Toggle ContentToggle Content
2013 Inductee Toggle Content

kdsj980.com Menu Toggle Content
 kdsj980.com KDSJ 980 AM KDSJ 980 AM Store KDSJ News KDSJ Weather KDSJ Sports 98 Reminders Lead Deadwood Meade County Spearfish South Dakota State

KDSJ 980 AM Serving The Northern Black Hills Of South Dakota And A Five State Region With The Best News, Weather, Sports, Information, Features, And Solid Gold Hits Since 1947!
 

News- Page 33

 

Traxxas Monster Truck Destruction Tour

 

Click On The Tickets Below For Summer Attraction Savings








 

Click On The Logo Below For Our Auction List



 

Click On The Dollar Below For Exclusive Savings





<
1 2 3 ... 32 33 34
>
KDSJ 980 AM: KDSJ Local Sports

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, March 13, 2008


2008 Boy's Basketball Tournaments

State AA

#1 Sioux Falls Lincoln-70 #8 Sturgis-28 (Heard On KDSJ)
#4 Mitchell-61 #5 Yankton-59
#2 Watertown-62 #7 Pierre-57
#6 Huron-61 #3 Sioux Falls Roosevelt-60

State A

#1 Red Cloud-69 #8 Chamberlain-47
#4 Platte/Geddes-66 #5 Sioux Valley-48
#7 Madison-66 #2 Lennox-64
#6 Sisseton-49 #3 Tri-Valley-46

State B

#1 Langford-72 #8 Arlington-46
#4 Irene/Wakonda-68 #5 Campbell County-62
#2 Sully Buttes-54 #7 Armour/Tripp/Delmont-52
#3 White River-65 #6 Scotland-53

2008 NAIA National Basketball Tournaments

Women

Black Hills State-63 Rio Grande, OH-61 (Heard on KDSJ)

BHSU will play Eastern Oregon Friday night at 8:15 p.m. MT on KDSJ

Dakota State, SD-76 Ohio Dominican-73
Hastings, NE-76 King, TN-41
Northwestern, IA-97 Holy Names, CA-48


Men

#5 Northwestern, IA-97 Minot State, ND-90
#3 Morningside, IA-73 Indiana Tech-67



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 13, 2008 (19:22:03)


KDSJ Local Sports
   2008 Girl's All-Tourney Teams


Class AA

Carsey Barden, Sturgis
Betsy Moller, Rapid City Central
Ellyce Youngren, Brookings
Abby Burbach, Yankton
Kelli Heiser And Kali Gottsleben, Watertown
Alison Kusler And Hilary Peterson, Aberdeen Central
Steph Paulich And Katie Lingle, Pierre
Ashley Eider And Becky Tesch, Sioux Falls Washington

Class A

Sam Ostarello, Stanley County
Kelsey Grimsrud, Sisseton
Marque Lunderman, Red Cloud
Valerie Kleinjan, Sioux Valley
Cori Bonte And Nicki Huth, Beresford
Kasey Novotny, Winner
Taylor Richter And Whitney Lickteig, Dell Rapids
T-Yanna Devericks And Vanessa Johnson, West Central

Class B

Alexis Yackley, Kylee Lamb, And Elizabeth Lamb, Sully Buttes
Cami Koehn And Morgan May, Colman-Egan
Samantha Jensen And Joey Painter, Harding County
Alex Kneeland, Summit
Bethany Gross And Amanda Hart, Hanson
Devin Smith, New Underwood



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Sunday, March 09, 2008 (18:49:11)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, March 8, 2008


2008 Girl's Basketball Tournaments

State AA

Championship SF Washington-44 Pierre-41
Third Watertown-61 Aberdeen Central-35
Fifth Yankton-37 Brookings-29
Seventh RC Central-52 Sturgis-49 (OT) (Heard On KDSJ)

Class AA Spirit Of Su Award

Sophia McDermott Of Aberdeen

Class A Spirit Of Six Award

Watertown

State A

Championship West Central-47 Dell Rapids-34
Third Sioux Valley-65 Winner-48
Fifth Sisseton-69 Red Cloud-60
Seventh Beresford-51 Stanley County-44

Class A Spirit Of Su Award

Vanessa Johnson Of West Central

Class A Spirit Of Six Award

Winner

State B

Championship Sully Buttes-50 Colman/Egan-24
Third Harding County-57 Summit-54 (Heard On KDSJ)
Fifth Hanson-52 New Underwood-46
Seventh Kimball-59 Castlewood-44

Class B Spirit Of Su Award

Alexis Yakley Of Sully Buttes

Class B Spirit Of Six Award

New Underwood



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, March 08, 2008 (22:05:16)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, March 7, 2008


2008 Girl's Basketball Tournaments

State AA

Yankton-40 RC Central-25
Brookings-48 Sturgis-35 (Heard On KDSJ)
SF Washington-43 Aberdeen Central-37
Pierre-36 Watertown-34

State A

Sisseton-50 Beresford-47
Red Cloud-53 Stanley County-48
Dell Rapids-50 Winner-43
West Central-69 Sioux Valley-41

State B

New Underwood-48 Castlewood-34
Hanson-36 Kimball-23
Colman/Egan-54 Harding County-40 (Heard On KDSJ)
Sully Buttes-65 Summit-59



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 07, 2008 (21:48:08)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, March 6, 2008


2008 Girl's Basketball Tournaments

State AA

#1 SF Washington-50 #8 Yankton-34
#5 Aberdeen Central-47 #4 RC Central-35
#2 Watertown-46 #7 Brookings-37
#3 Pierre-44 #6 Sturgis-21 (Heard on KDSJ)

State A

#1 Dell Rapids-75 #8 Sisseton-44
#5 Winner-55 #4 Beresford-49
#2 West Central-76 #7 Red Cloud-63
#3 Sioux Valley-56 #6 Stanley County-45

State B

#1 Colman/Egan-64 #8 Castlewood-61
#5 Harding County-44 #4 New Underwood-34 (Heard On KDSJ)
#2 Summit-67 #7 Hanson-51
#3 Sully Buttes-42 #6 Kimball-27



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 06, 2008 (21:41:32)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, March 4, 2008


Women's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Championship

#2 Northwestern-83 #1 Morningside-79

Men's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Championship

#2 Northwestern-77 #5 Briar Cliff-9

Boy's High School Basketball

Region 1AA Playoffs

Sioux Falls Roosevelt-50 Sioux Falls Washington-40
Yankton-38 Brookings-37

Region 2AA Playoffs

Huron-76 Rapid City Central-70
Pierre-59 Rapid City Stevens-46

Region 1A Championship

Sisseton-52 Aberdeen Roncalli-45 (OT)

Region 2A Championship

Sioux Valley-56 Milbank-52

Region 4A Championship

Lennox-35 Elk Point/Jefferson-31

Region 5A Championship

Tri Valley-47 Bon Homme-42

Region 7A Championship

Platte/Geddes-70 Little Wound-61

Region 8A Championship

Red Cloud-56 St Thomas More-55 (Heard On KDSJ)

Region 1B Championship

Langford-62 Clark-48

Region 2B Championship

Arlington-57 Castlewood-52

Region 3B Championship

Sully Buttes-51 James Valley Christian-43

Region 4B Championship

Irene/Wakonda-67 Chester-56

Region 5B Championship

Scotland-53 Mitchell Christian-49

Region 6B Championship

Tripp/Delmont/Armour-60, Stickney-51

Region 7B Championship

White River-72 New Underwood-49 (Heard On KDSJ)

Region 8B Championship

Campbell County-70 Takini-50



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, March 05, 2008 (08:01:46)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Monday, March 3, 2008


Boy's High School Basketball

Region 6A Championship

Chamberlain-42 Stanley County-36



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, March 04, 2008 (20:48:06)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Sunday, March 2, 2008


Women's College Basketball

Dakota Athletic Conference Championship

Black Hills State-75 Mayville-65 (Heard On KDSJ)

Men's College Basketball

Dakota Athletic Conference Championship

Minot-87 Jamestown-85



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Monday, March 03, 2008 (20:34:50)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, March 1, 2008


Women's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Tournament

Morningside-87 Mount Marty-57
Northwestern-76 Hastings-59

Girl's High School Basketball

Region 1AA

Yankton-45 S.F. O'Gorman-44 (OT)
Brookings-41 Brandon Valley-37

Region 2AA

Sturgis-54 Huron-48 (Heard on KDSJ)
Aberdeen Central-48 R.C. Stevens-36

Region 5B Championship

Hanson-54 Scotland-48

Region 6B Championship

Kimball-35 Avon-30

Men's College Basketball

Great Plains Athletic Conference Tournament

Briar Cliff-69 Morningside-66
Northwestern-86 Dakota Wesleyan-78

Boy's High School Basketball

District 7A Championship

Lennox-69 Harrisburg-51

District 8A Championship

Elk Point Jefferson-55 Vermillion-49

District 14A Championship

Little Wound-86 St. Francis-49

District 3B Championship

Castlewood-67 Grant/Deuel-47

District 4B Championship

Arlington-66 Estelline-62

District 9B Championship

Mitchell Christian-70 Hanson-53

District 11B Championship

Stickney-52 Dakota Christian-45



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, March 02, 2008 (17:47:59)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, February 29, 2008


Girl's High School Basketball

Region 1A Championship

Sisseton-41 Leola-Frederick-30

Region 6A Championship

Stanley County-45 Miller-32

Region 7A Championship

Winner-38 Bennett County-18

Region 1B Championship

Summit-48 Willow Lake-28

Boy's High School Basketball

District 1AA Championship

Watertown-44 S.F. Roosevelt-34

District 1AA 3rd Place

Brookings-55 S.F. O'Gorman-40

District 2AA Championship

S.F. Lincoln-55 Yankton-46

District 2AA 3rd Place

S.F. Washington-61 Brandon Valley-56

District 3AA Championship

Mitchell-66 Huron-52

District 3AA 3rd Place

Pierre-55 Aberdeen Central-52

District 4AA Championship

Sturgis-49 R.C. Stevens-42

District 4AA 3rd Place

R.C. Central-59 Spearfish-48 (Heard on KDSJ)

District 10A Championship

Bon Homme-57 Parkston-52

District 5B Championship

James Valley Christian-59 Highmore-54 (OT)

District 6B Championship

Sully Buttes-76 Gettysburg-63

District 12B Championship

Tripp/Delmont/Armour-50 Avon-49

District 13B Championship

White River-72 Jones County-61

District 14B Championship

New Underwood-43 Wall-41 (OT)

District 15B Championship

Campbell County-46 Grand River-40

District 16B Championship

Takini-53 Lemmon-45



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, March 01, 2008 (05:57:19)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, February 28, 2008


Women's College Basketball

Hastings-77 DWU-51
USD-82 Augustana-42
Morningside 77, Dordt 70

Girl's High School Basketball

District 1 AA Championship

Watertown-55 SF O'Gorman-36

District 1 AA Third Place

Brookings-39 SF Roosevelt-38

District 2 AA Championship

Washington-72 Brandon Valley-66 (OT)

District 2 AA Third Place

Yankton-58 SF Lincoln-53

District 3 AA Championship

Pierre-33 Aberdeen-30

District 3 AA Third Place

Huron-46 Mitchell-35

Region 2 A Championship

Sioux Valley-54 Milbank-45

Region 3 A Championship

Dell Rapids St Mary-60 Madison-31

District 5 A Championship

West Central-72 Parkston-65

Region 2 B Championship

Castlewood-63 Arlington-59 (OT)

Region 4 B Championship

Colman/Egan-72 Viborg-46

Men's College Basketball

DWU-98 Hastings-79
Oral Roberts-67 SDSU-52
Augustana-78 USD-69
Briar Cliff-79 Dordt-70
Northwestern-91 USF-63

Boy's High School Basketball

District 4 AA Playoffs

RC Stevens-43 Spearfish-34 (Heard On KDSJ)
Sturgis-56 RC Central-54

District 7A Playoffs

Lennox-71 Canton-29
Harrisburg-84 Tea-53

District 8A Semifinals

Elk Point/Jefferson-53 Dakota Valley-50
Vermillion-54 Beresford-35

District 11 A Championship

Chamberlain-37 Lyman-36

District 12A Championship

Stanley County-55 Mobridge-54 (OT)

District 13 A Championship

Platte/Geddes-74 Todd County-67

District 15 A Championship

Red Cloud-50 Custer-51

District 16 A Championship

St Thomas More-64 Lead/Deadwood-47 (Heard On KDSJ)

District 1B Championship

Langford-59 Rosholt-29

District 2B Championship

Clark-62 Doland/Conde-51

District 5B Semifinals

Highmore-72 Lower Brule-68
James Valley Christian-54 Sunshine Bible Academy-50 (OT)

District 6 B Playoffs

Sully Buttes-56 Eureka/Bowdle-26
Gettysburg-68 Faulkton-55

District 10B Championship

Scotland-64 Freeman-61 (OT)

District 11B Semifinals

Dakota Christian-45 Corsica-35
Stickney-62 Kimball- 53

District 13 B Playoffs

White River-108 Crazy Horse-45
Jones County-58 Kadoka-49

District 14 B Playoffs

New Underwood-53 Edgemont-23
Wall-72 RC Christian-56

District 15 B Playoffs

Grand River-57 Timber Lake-51
Campbell County-60 Tiospaye Topa-42

District 16 B Playoffs

Takini-48 Dupree-47 (OT)
Lemmon-54 Faith-52



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, February 29, 2008 (04:30:29)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Wednesday, February 27, 2008


Dakota Athletic Conference Playoffs Semifinals

Women's College Basketball

#2 Black Hills State-67 #6 Jamestown-48 (Heard on KDSJ)
#4 Mayville State-72 #1 Dakota State-66

Men's College Basketball

#1 Jamestown-84 #5 Black Hills State-67 (Heard on KDSJ)
#2 Minot State-95 #3 Valley City State-80



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Thursday, February 28, 2008 (05:50:31)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, February 26, 2007


Women's College Basketball

Great Plains Athetic Conference Playoffs Round One

Doane-62 Sioux Falls-52
Mount Marty-61 Midland Lutheran-41
Dordt-69 Briar Cliff-58
Dakota Wesleyan-74 Dana-56

Girl's High School Basketball

District 4AA Consolation Final

Rapid City Stevens-46 Spearfish-39 (Heard On KDSJ)

District 4AA Championship

Rapid City Central-50 Sturgis-42

Region 4A Playoffs

Beresford-52 Harrisburg-43

Region 8A Championship

Red Cloud-53 St Thomas More-44 (Heard On KDSJ)

Region 3B Playoffs

Sully Buttes-42 James Valley Christian-29

Region 7B Playoffs

New Underwood-48 White River-47

Region 8B Playoffs

Harding County-42 Campbell County-26

Men's College Basketball

Great Plains Athetic Conference Playoffs Round One

Briar Cliff-73 Midland Lutheran-56
Hastings-84 Mount Marty-71
Sioux Falls-87 Concordia-58
Dana-73 Doane-66

Boy's High School Basketball

District 1AA Semifinals

Sioux Falls Roosevelt-48 Sioux Falls O'Gorman-46
Watertown-52 Brookings-41

District 2AA Semifinals

Sioux Falls Lincoln-57 Sioux Falls Washington-48
Yankton-45 Brandon Valley-30

District 3AA Semifinals

Huron-73 Pierre-58
Mitchell-64 Aberdeen Central-47

District 4AA First Round

Rapid City Stevens-71 Douglas-59

District 1A Championship

Sisseton-42 Tiospa Zina Tribal-39

District 2A Championship

Aberdeen Roncalli-63 Ipswich-52

District 3A Championship

Milbank-85 Redfield-47

District 4A Semifinals

Deuel-64 Hamlin-54
Sioux Valley-68 Deubrook-49

District 5A Semifinals

Flandreau Indian-70 Howard-67
Madison-65 Flandreau-46

District 6A Semifinals

Garretson-82 Baltic-44
Sioux Falls Christian-52 Dell Rapids-51

District 9A Semifinals

Tri-Valley-71 Parker-51
West Central-53 McCook Central-28

District 10A Semifinals

Bon Homme-55 Wagner-38

District 11A Semifinals

Chamberlain-45 Miller-41
Lyman-76 Crow Creek-42

District 12A Semifinals

Stanley County-62 McLaughlin-55

District 13A Semifinals

Platte/Geddes-47 Winner-41
Todd County-58 Gregory-55

District 14A Semifinals

St Francis Indian-64 Bennett County-49

District 1B Semifinals

Langford-71 Summit-38
Rosholt-59 Wilmot-57

District 2B Semifinals

Clark-49 Northwestern Area-46
Doland/Conde-75 Warner-67

District 3B Semifinals

Castlewood-64 Florence-36
Grant-Deuel-40 Waverly/South Shore-31

District 4B Semifinals

Arlington-86 Oldham/Ramona/Rutland-69
Estelline-69 De Smet-58

District 7B Semifinals

Chester-65 Dell Rapids St Mary-53
Colman/Egan-70 Canistota-64 (OT)

District 8B Semifinals

Centerville-79 Viborg-73 (2 OT)
Irene/Wakonda-68 Hurley-63

District 10B Semifinals

Freeman-44 Marion-35
Scotland-61 Ethan-57



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, February 27, 2008 (06:44:06)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Monday, February 25, 2008


Girl's High School Basketball

District 1AA Semifinals

Sioux Falls O'Gorman-50 Sioux Falls Roosevelt-34
Watertown-53 Brookings-36

District 2AA Semifinals

Brandon Valley-58 Sioux Falls Lincoln-52
Sioux Falls Washington-48 Yankton-31

District 3AA Semifinals

Aberdeen Central-53 Huron-33
Pierre-59 Mitchell-28

District 4AA Semifinals

Sturgis-51 Spearfish-50 (Heard On KDSJ)
Rapid City Central-50 Rapid City Stevens-43

Boy's High School Basketball

District 1A Semifinals

Tiospa Zina Tribal-70 Britton/Hecla-58

District 2A Semifinals

Aberdeen Roncalli-72 Groton Area-50
Ipswich-69 Leola/Frederick-58

District 3A Semifinals

Redfield-72 Webster-56

District 15A Semifinals

Custer-57 Hill City-55
Red Cloud-95 Hot Springs-40

District 16A Semifinals

Lead/Deadwood-72 Belle Fourche-60 (Heard On KDSJ)
St Thomas More-75 Newell-39

District 1B First Round

Rosholt-65 Waubay-42
Summit-49 Roslyn-43

District 2B First Round

Northwestern Area-51 Hitchcock/Tulare-50
Warner-82 Willow Lake-57

District 3B First Round

Florence-61 Great Plains Lutheran-55
Waverly/South Shore-61 Henry-45

District 4B First Round

De Smet-77 Lake Preston-60
Oldham/Ramona/Rutland-68 Elkton-59

District 5B First Round

Lower Brule-57 Wolsey/Wessington-48
Sunshine Bible Academy-61 Iroquois-48

District 6B Semifinals

Eureka/Bowdle-57 Hoven/Edmunds Central-49

District 8B First Round

Centerville-66 Alcester/Hudson-60
Hurley-72 Gayville/Volin-33

District 9B Semifinals

Hanson-66 Wessington Springs-48
Mitchell Christian-51 Mt Vernon-24

District 10B First Round

Ethan-63 Menno-50
Marion-55 Freeman Academy-49

District 12B Semifinals

Avon-72 Marty Indian-59
Tripp/Delmont/Armour-69 Colome-57

District 13B First Round

Crazy Horse-65 Philip-54

District 14B First Round

Edgemont-67 Oelrichs-42

District 15B First Round

McIntosh/Isabel-38 Selby Area-36
Tiospaye Topa-64 Wakpala-48

District 16B First Round

Lemmon-62 Bison-44
Takini-64 Harding County-38



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, February 26, 2008 (06:38:17)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Sunday, February 24, 2008


Dakota Athletic Conference Playoffs Round One

Women's College Basketball

#2 Black Hills State-86 #7 Dickinson State-64 (Heard on KDSJ)
#1 Dakota State-88 #8 Valley City State-59
#4 Mayville State-85 #5 SD Tech-52
#6 Jamestown-67 #3 Minot State-54

Men's College Basketball

#5 Black Hills State-84 #4 Mayville State-82 (Heard on KDSJ)
#1 Jamestown-84 #8 Dakota State-55
#2 Minot State-76 #7 SD Tech-73
#3 Valley City State-85 #6 Dickinson State-67



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Sunday, February 24, 2008 (23:20:06)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, February 23, 2008


Women's College Basketball

South Dakota-74 Minnesota/Duluth-54
Dakota Wesleyan-85 Sioux Falls-65
Northern State-87 Mary-77
Augustana-74 St Cloud State-64
Regis-78 Chadron State-73
SDSU-81 NDSU-61

Girl's High School Basketball

District 4AA Playoffs

RC Stevens-70 Douglas-43 (Heard On KDSJ)

District 14A Championship

Bennett County-77 Pine Ridge-52

District 3B Championship

Castlewood-40 Grant/Deuel-19

District 4B Championship

Arlington-54 Elkton-50

Men's College Basketball

Dakota Wesleyan-78 Sioux Falls-65
South Dakota-79 Minnesota/Duluth-70
Augustana-86 St Cloud State-68
Northern State-72 Mary-50
Regis-76 Chadron State-65

Boy's High School Basketball

Clark-53 Howard-47
White River-59 New Underwood-42

District 7B Playoffs

Canistota-58 Bridgewater/Emery-49
Dell Rapids St Mary's-70 Montrose-40

District 9B Playoffs

Mt Vernon-49 Sanborn Central-46
Wessington Springs-68 Woonsocket-44

District 11B Playoffs

Corsica-44 Plankinton-28
Kimball-58 White Lake-50

District 12B Playoffs

Colome-61 Andes Central-42
Marty Indian-71 South Central-59

High School Wrestling

2008 Boys State Class A Final Team Standings

1-Rapid City Stevens 172.50
2-Canton 140.00
3-Sturgis 124.50
4- Huron 120.00
5- Winner 97.00
6-Rapid City Central 87.00
7-Belle Fourche 80.50
8-Yankton 77.00
9-Dell Rapids 74.50
10-Aberdeen Central 70.50
11-Hot Springs 64.50
12-Vermillion 62.00
13-Watertown 56.00
14-Mitchell 54.00
15-Brandon Valley 47.00
15-(Tie) Sioux Falls Lincoln 47.00
17-Pierre 41.00
17-(Tie) Sioux Falls Washington 41.00
19-West Central 40.00
20-Sioux Falls Roosevelt 32.00
21-Lennox 30.00
22-Spearfish 29.00
23-Douglas/New Underwood 24.00
24-Milbank 20.00
25-Sisseton 17.00
26-Madison 14.00
27-Lead/Deadwood 11.00
28-Brookings 7.50
29-Sioux Falls O'Gorman 4.00
30-Pine Ridge 3.00
31-Cheyenne Eagle Butte/Dupree 0.00
31-(Tie) Little Wound 0.00
31-(Tie) Harrisburg 0.00
31-(Tie) Todd County 0.00



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Saturday, February 23, 2008 (23:26:16)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, February 22, 2008


Women's College Basketball

Dakota Wesleyan-78 Sioux Falls-65

Girl's High School Basketball

District 6B Championship

#3 Sully Buttes-76 #7 Hoven-41

District 10B Championship

Scotland-54 Freeman-42

District 12B Championship

#8 Avon-42 Colome-41 (OT)

District 15B Championship

Campbell County-45 Timber Lake-44

District 4A Championship

#5 Sioux Valley-61 Deuel-35

Men's College Basketball

#19 Dakota Wesleyan-85 Sioux Falls-65
NDSU-63 SDSU-60

Boy's High School Basketball

Spearfish-77 RC Central-75 (Varsity) (3 OT, Heard on KDSJ)

***The Above Game's Fourth Quarter And 3 Overtimes Will Be Rebroadcast On KDSJ And Here On kdsj980.com At 1 pm On Sunday, February 24***

RC Central-57 Spearfish-38 (JV)
RC Central-72 Spearfish-35 (Sophomore)
#1 SF Lincoln-56 #2 SF Roosevelt-48
#4 Watertown-61 #3 Yankton-41
#5 Mitchell-60 Brandon Valley-36
Sturgis-66 RC Stevens-56
West Central-57 Chamberlain-48
Jones County-59 New Underwood-38
Custer-68 Douglas-41
#1 Red Cloud-77 Hill City-37
Dupree-57 Bison-31
Highmore-50 Miller-43
Mobridge-54 Crow Creek-48
#9 Todd County-71 Cheyenne-Eagle Butte-50



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, February 23, 2008 (04:53:13)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, February 21, 2008


Women's College Basketball

USD-76 UND-65
MSU/Mankato-89 Augustana-79

Girl's High School Basketball

RC Central-55 Spearfish-36
Watertown-71 Yankton-44
Brandon Valley-53 Mitchell-39
Aberdeen Central-30 Brookings-24
Sturgis-54 RC Stevens-53

District 5A Championship

Madison-49 Flandreau-41

District 6A Championship

Dell Rapids-47 Baltic-44

District 7A Championship

Harrisburg-64 Canton-43

District 8A Championship

Beresford-38 Elk Point/Jefferson-28

District 9A Championship

West Central-75 Tri-Valley-56

District 10A Championship

Parkston-60 Bon Homme-30

District 11A Championship

Miller-46 Lyman-39

District 12A Championship

Stanley County-61 Cheyenne/Eagle Butte-36

District 13A Championship

Winner-50 Platte/Geddes-40

District 15A Championship

Red Cloud-49 Custer-32 (Heard On KDSJ)

District 16A Championship

St Thomas More-32 Newell-22 (Heard On KDSJ)

District 1B Championship

Summit-59 Langford-35

District 2B Championship

Willow Lake-41 Northwestern Area-31

District 3B Playoffs

Castlewood-50 Florence-26
Grant/Deuel- 51 Great Plains Lutheran-22

District 4B Playoffs

Arlington-62 Oldham/Ramona/Rutland-52
Elkton-60 De Smet-32

District 5B Championship

James Valley Christian-81 Highmore-63

District 6B Playoffs

Hoven-53 Faulkton-47
Sully Buttes-69 Gettysburg-35

District 7B Championship

Colman/Egan-71 Chester-59

District 8B Championship

Viborg-54 Hurley-45

District 9B Championship

Hanson-64 Woonsocket-53

District 10B Playoffs

Freeman-43 Ethan-38
Scotland-60 Marion-38

District 11B Championship

Kimball-43 Corsica-33

District 13B First Round

White River-47 Jones County-29

District 14B Championship

New Underwood-51 Wall-38

District 15B Playoffs

Campbell County-70 Wakpala-43
Timber Lake-61 McIntosh/Isabel-27

District 16B Championship

Harding County-45 Lemmon-25

Men's College Basketball

USD-91 UND-68
MSU/Mankato-78 Augustana-74 (F/OT)

Boy's High School Basketball

Brookings-46 Aberdeen Central-44
Huron-66 Pierre-61



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, February 22, 2008 (03:56:53)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Wednesday, February 20, 2008


Women's College Basketball

#15 Black Hills State-86 SD Tech-67 (Heard on KDSJ)
#13 Dakota State-87 Mayville State-64
Jamestown-85 Valley City State-48
#22 Minot State-88 Dickinson State-64

Men's College Basketball

Black Hills State-81 SD Tech-70 (Heard on KDSJ)
Dakota State-77 Mayville State-73
#24 Valley City State-78 #18 Jamestown-65
Minot State-89 Dickinson State-86 (OT)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Thursday, February 21, 2008 (02:57:13)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, February 19, 2008


Girl's High School Basketball

RC Central-57 RC Stevens-50
Pierre-63 Huron-56
S.F. Roosevelt-47 S.F. Lincoln-40
S.F. Washington-58 S.F. O'Gorman-33

District 1A Championship

Sisseton-52 Britton-Hecla-43

District 2A Championship

#9 Leola-Frederick-50 Ipswich-25

District 3A Championship

#2 Milbank-48 Webster-23

District 15A Playoffs

Red Cloud-64 Hill City-34
Custer-41 Hot Springs-30

District 16A Playoffs

St Thomas More-58 Lead/Deadwood-33 (Heard on KDSJ)
Newell-50 Belle Fourche-33

District 14B Playoffs

#5 New Underwood-73 Oelrichs-17
Wall-60 Edgemont-33

District 16B Playoffs

Harding County-57 Faith-39
Lemmon-51 Takini-41

Boy's High School Basketball

Sturgis-62 Douglas-33
S.F. O'Gorman-51 Brandon Valley-31
S.F. Roosevelt-55 Brookings-52
Watertown-58 Mitchell-51 (OT)



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Wednesday, February 20, 2008 (08:04:32)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Monday, February 18, 2008


Women's College Basketball

SDSU-82 Southern Utah-36

Girl's High School Basketball

District 12B Playoffs

Avon-41 Tripp/Delmont/Armour-21
Colome-31 South Central-24

District 13B Playoffs

Jones County-100 Crazy Horse-18

District 15B Playoffs

Campbell County-48 Selby Area-31
McIntosh/Isabel-59 Tiospaye Topa-38

District 16B Playoffs

Faith-59 Bison-23
Lemmon-57 Dupree-35

Boy's High School Basketball

#2 St Thomas More-62 Lead/Deadwood-49 (Heard on KDSJ)
Newell-60 Hot Springs-57
Platte-58 Gregory-42
Winner-71 Miller Area-63
Chamberlain-56 Stanley County-45
Lyman-69 Bennett County-38
#1 Red Cloud-129 St Francis Indian-43



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Tuesday, February 19, 2008 (06:47:21)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, February 16, 2008


Women's College Basketball

#15 BHSU-73 Jamestown-66 (Heard On KDSJ)
SD Tech-83 Valley City-68
#13 Dakota State-91 #22 Minot-66
Mayville-71 Dickinson-60
SDSU-74 UMKC-48
DWU-74 Briar Cliff-54
USD-67 St Cloud-62
Northern-68 Bemidji-60
Sioux Falls-87 Nebraska Wesleyan-74

Girl's High School Basketball

Sturgis-58 Spearfish-32 (Heard On KDSJ)
SF Lincoln-59 Brookings-51
Aberdeen-39 Yankton-31
#5 Pierre-62 Brandon Valley-56
#3 Watertown-59 Mitchell-42

Men's College Basketball

#18 Jamestown-87 BHSU-77 (Heard On KDSJ)
Minot-88 Dakota State-80
Mayville-74 Dickinson-69
#24 Valley City-80 SD Tech-67
Northern-79 Bemidji-55
UMKC-78 SDSU-73
Sioux Falls-75 Nebraska Wesleyan-39
St Cloud-75 USD-71
Briar Cliff-96 #9 DWU-74

Boy's High School Basketball

Spearfish-56 Sturgis-49 (OT) (Heard On KDSJ)
RC Central-67 RC Stevens-45
SF Lincoln-58 Brookings-42
Marshall, MN-52 SF Roosevelt-48
Huron-56 SF Washington-55
Newell-77 Wall-68
#4 Yankton-41 Aberdeen-38
Pierre-67 Brandon Valley-65

High School Wrestling

Region 4-A

1-RC Stevens 225.5
2-Sturgis 207
3-RC Central 133
4-Belle Fourche 124
5-Hot Springs 101
6-Spearfish 68
7-Douglas 57
8-Lead-Deadwood 45



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Sunday, February 17, 2008 (15:13:23)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, February 15, 2008


Women's College Basketball

#15 Black Hills State-68 Valley City State-51 (Heard on KDSJ)
Jamestown-87 SD Tech-71
#13 Dakota State-93 Dickinson State-47
#22 Minot State-81 Mayville State-74
Northern State-76 Minnesota/Crookston-46

Girl's High School Basketball

Spearfish-51 RC Stevens-37
#1 SF Washington-55 SF Roosevelt-51
Custer-49 Douglas-40
Brandon Valley-55 Huron-53
#3 Watertown-53 Brookings-47
Mitchell-41 Yankton-32
Harding County-49 Moorcroft, WY-19

Men's College Basketball

Black Hills State-58 #24 Valley City State-56 (Heard on KDSJ)
Dickinson State-62 Dakota State-50
#18 Jamestown-83 SD Tech-73
Minot State-95 Mayville State-92
Northern State-107 Minnesota/Crookston-55

Boy's High School Basketball

Spearfish-57 RC Stevens-46
#1 SF Lincoln-52 SF O'Gorman-43
Belle Fourche-46 Hill City-41
Wall-70 Philip-49
Harding County-61 Moorcroft, WY-58
Timber Lake-45 Faith-36
New Underwood-74 RC Christian-42



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, February 16, 2008 (02:46:32)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, February 14, 2008


Women's College Basketball

North Dakota-83 Augustana-75
St Cloud State-70 Nebraska/Omaha-63
South Dakota-74 MSU/Mankato-51

Girl's High School Basketball

Harding County-61 Lead/Deadwood-38
RC Central-65 Sturgis-53
SF Lincoln-54 SF O'Gorman-53
SF Roosevelt-55 Omaha Skutt, NE-40
Hot Springs-53 Hill City-48 (2 OT)
Lemmon-45 McIntosh/Isabel-32

Men's College Basketball

St Cloud State-98 Nebraska/Omaha-89
Augustana-88 North Dakota-60
MSU/Mankato-78 South Dakota-77

Boy's High School Basketball

Lead/Deadwood-69 Hot Springs-58 (Varsity Heard On KDSJ)
Lead/Deadwood-55 Hot Springs-38 (JV)
Hot Springs-61 Lead/Deadwood-38 (Freshman)
Watertown-41 Brookings-37
Brandon Valley-67 Huron-65
Dupree-59 New Underwood-51
SF Roosevelt-50 SF Washington-33
Custer-44 Belle Fourche-30
RC Central-75 Sturgis-46
St Thomas More-83 Newell-34



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, February 15, 2008 (03:25:29)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, February 12, 2008


Girl's High School Basketball

St Thomas More-58 Lead/Deadwood-46 (Heard On KDSJ)
St Thomas More-45 Lead/Deadwood-30 (JV)
St Thomas More-41 Lead/Deadwood-26 (Freshman)
Spearfish-51 Douglas-40
Newell-37 Hot Springs-29
Sturgis-65 Belle Fourche-34
Newcastle, WY-50 Custer-30
Pierre-57 Aberdeen Central-46
Kadoka-78 Dupree-28
Jones County-58 White River-51
Harding County-69 Bison-14
SF O'Gorman-61 Brandon Valley-58
New Underwood-50 Wall-44
Faith-43 McIntosh/Isabel-25
Campbell County-43 Timber Lake-39

Boy's High School Basketball

Red Cloud-96 Hot Springs-65
Hill City-65 Douglas-57
Pierre-73 Aberdeen-71 (2 OT)
Timber Lake-50 Campbell County-33
Custer-68 Newcastle, WY-43
Yankton-62 Mitchell-54



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, February 13, 2008 (15:15:30)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Saturday, February 9, 2008


Women's College Basketball

#16 BHSU-62 #11 Dakota State-60 (Heard On KDSJ)
Mayville-81 SD Tech-67
Dickinson-65 Valley City-49
#22 Minot-72 Jamestown-56
SDSU-85 Western Illinois-60
USD-78 Nebraska/Omaha-66
Augustana-66 Duluth-62
Concordia-79 Northern-50
Sioux Falls-85 Briar Cliff-82

Girl's High School Basketball

RC Central-53 SF Roosevelt-50
SF O'Gorman-60 RC Stevens-57
SF Lincoln-66 Spearfish-43
SF Washington-48 Sturgis-37
Custer-38 Hill City-21
Aberdeen-53 Mitchell-38
Willow Lake-56 Kadoka-49 (OT)
Pine Ridge-47 Red Cloud-41

West River Shootout

7th Edgemont-37 Upton, WY-35
5th Wall-45 Moorcroft, WY-30
3rd Hot Springs-43 Faith-33
Championship Newell-35 Philip-26

Men's College Basketball

BHSU-69 Dakota State-49 (Heard On KDSJ)
Valley City-66 Dickinson-56
Jamestown-88 Minot-67
SD Tech-68 Mayville-64
Northern-60 Concordia-52
SDSU-81 Western Illinois-75
Briar Cliff-71 Sioux Falls-55
Nebraska/Omaha-75 USD-60
Augustana-62 Duluth-46

Boy's High School Basketball

SF Roosevelt-44 RC Central-35
SF O'Gorman-71 RC Stevens-61
SF Lincoln-66 Spearfish-40
SF Washington-62 Sturgis-41
Custer-55 Hill City-37
Hot Springs-51 Bennett County-35
Mitchell-48 Aberdeen-38
Yankton-53 Pierre-39
Dupree-58 Philip-43
Jones County-41 Eureka/Bowdle-38
Kadoka-87 Willow Lake-39



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Sunday, February 10, 2008 (14:55:41)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Friday, February 8, 2008


Women's College Basketball

#16 Black Hills State-76 Mayville State-66 (Heard on KDSJ)
#22 Minot State-81 Valley City State-65
Jamestown-68 Dickinson State-67
#11 Dakota State-87 SD Tech-67
Minnesota/Moorhead-64 Northern State-52

Girl's High School Basketball

#2 SF Washington-67 Spearfish-26
Sturgis-48 SF Lincoln-46
#3 SF O'Gorman-46 #4 RC Central-30
Red Cloud-79 Belle Fourche-51
Brookings-50 Yankton-28
Huron-59 Mitchell-30
#1 Watertown-60 #5 Pierre-52
SF Roosevelt-53 RC Stevens-48
#8 Harding County-65 Grand River-22

West River Tournament

Philip-42 Hot Springs-22
Newell-64 Faith-25
Wall-70 Edgemont-38 (Consolation)

Men's College Basketball

Black Hills State-119 Mayville State-65 (Heard on KDSJ)
Dakota State-72 SD Tech-70
Jamestown-53 Dickinson State-48
Minot State-87 #12 Valley City State-68
Northern State-76 Minnesota/Moorhead-51

Boy's High School Basketball

#6 SF Washington-54 Spearfish-40
#2 SF Lincoln-59 Sturgis-32
Lead/Deadwood-88 Newell-64
Douglas-49 Belle Fourche-47 (OT)
#7 Brandon Valley-58 Aberdeen Central-40
#4 Watertown-73 Pierre-67
Lyman-87 Philip-43
Kadoka-69 Wall-39
SF O'Gorman-43 RC Central-36
SF Roosevelt-73 RC Stevens-56



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Saturday, February 09, 2008 (02:49:47)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Thursday, February 7, 2008


Women's College Basketball

UND-82 St Cloud State-47
MSU/Mankato-91 Minnesota/Duluth-57
Johnson And Wales-69 Chadron State-49

Girl's High School Basketball

Douglas-52 Lead/Deadwood-48 (Heard On KDSJ)
Douglas-40 Lead/Deadwood-35 (JV)
Lead/Deadwood-38 Douglas-32 (Freshman)
Belle Fourche-58 Hill City-46
Brandon Valley-71 Watertown-68
St Thomas More-39 Custer-21
Timber Lake-48 Lemmon-28

West River Tournament

Faith-31 Moorcroft, WY-29
Hot Springs-49 Edgemont-42
Newell-70 Upton, WY

Men's College Basketball

St Cloud State-73 UND-65
MSU/Mankato-73 Minnesota/Duluth-60

Boy's High School Basketball

Faith-53 Tiospaye Topa-39
Hanson-63 #1 Mitchell Christian-63
Huron-68 #1 Mitchell-60
#2 St Thomas More-46 Custer-29
Yankton-40 Brookings-33

High School Wrestling

RC Stevens-47 RC Central-13
Sturgis-72 Spearfish-12



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, February 08, 2008 (21:34:06)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Wednesday, February 6, 2008


Women's College Basketball

#2 Northwestern-110 Sioux Falls-66
#3 Morningside-76 Dakota Wesleyan-64

Men's College Basketball

#8 Dakota Wesleyan-91 #1 Morningside-79
#19 Northwestern-84 Sioux Falls-77



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Cody
on Thursday, February 07, 2008 (05:28:20)


KDSJ Local Sports
   Sports Scoreboard Tuesday, February 5, 2008


Girl's High School Basketball

Douglas-48 Belle Fourche-33
Stanley County-48 Miller-43
Colome-47 Rock County-34
Pine Ridge-71 Little Wound-56
Pierre-71 Yankton-56
SF Lincoln-56 Huron-54
SF Roosevelt-48 Brookings-38

Boy's High School Basketball

Lead-70 Douglas-43 (Heard On KDSJ)
Belle Fourche-63 Newell-44
Hill City-63 Hot Springs-44
Chamberlain-68 Crow Creek-37
Colome-54 Rock County-50
Bon Homme-46 South Central-31
Wall-65 RC Christian-46
Campbell County-48 Dupree-32
Highmore-47 Hitchcock/Tulare-45
Lemmon-60 Bison-49



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, February 06, 2008 (20:15:57)


<
1 2 3 ... 32 33 34
>



KDSJ 980 AM Toggle Content  


NOTICE:
KDSJ's Website Only Streams Our 7:00 AM, 12:00 PM, And 5:00 PM News Hours, In Addition To All High School And College Sports Broadcasts.

KDSJ Sports Toggle Content  

Football Broadcasts

Contact KDSJ Toggle Content  


Click Above To
Send Us A Message

Or Call Us At
(605) 578-1826
(605) 578-1827



 
(C) 2007-2016 KDSJ 980 AM-Goldrush Broadcasting-Deadwood, South Dakota
Ryan R. Reider-Webmaster/Administrator
Cody Oliver-Contributor
Website Hosting Provided By blackhills.com

Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy
KDSJ 980 AM Solid Gold Listen Live