Please Register or Login Goldrush Broadcasting PO Box 567 745 Main Street Deadwood, South Dakota 57732 Phone (605) 578-1826 Fax (605) 578-1827 Email kdsj@vastbb.net December 13, 2017, 12:08 am
Toggle ContentToggle Content
2013 Inductee Toggle Content

70 Years On The Air Toggle Content

kdsj980.com Menu Toggle Content

KDSJ 980 AM Serving The Northern Black Hills Of South Dakota And A Five State Region With The Best News, Weather, Sports, Information, Features, And Solid Gold Hits Since 1947!
 

News

 

Juneks Chrysler Jeep Dodge Ram

 

Click On The Logo Below For Our Auction List




1 2 3 ... 34 35 36
>
KDSJ 980 AM: KDSJ Local Sports

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class AA Volleyball Teams


First Team

Rylee Boyd-Senior-Sioux Falls Roosevelt
Paiton Burckhard-Senior-Harrisburg
Mackenzie Miller-Junior-Mitchell
Elizabeth Schaefer-Junior-Rapid City Stevens
Jayda Schillingstad-Senior-Huron
Avery Thorson-Senior-Harrisburg
Madison Wassink-Senior-Harrisburg

Second Team

Lily Bartling-Junior-Sioux Falls Washington
Chelsea Brewster-Junior-Mitchell
Mariah Gloe-Junior-Watertown
Rachel Nelson-Senior-Harrisburg
Hollee Niehus-Junior-Huron
Emma Ronseik-Sophomore-Sioux Falls O’Gorman
Phebie Rossi-Junior-Rapid City Stevens



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, December 08, 2017 (23:20:28)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class A Volleyball Teams


First Team

Kadye Fernolz-Sophomore-Miller
Elizabeth Lammers-Senior-Dakota Valley
Meredith Lammers-Senior-Dakota Valley
Emily Strasser-Senior-Sioux Falls Christian
Ellie Voss-Senior-Sioux Falls Christian
Sierra Ward-Senior-Belle Fourche

Second Team

Rylie Gall-Senior-Redfield/Doland
Olivia Rud-Senior-Madison
Faith Tyler-Junior-Wagner
Kylie VanEgdom-Junior-Sioux Falls Christian
Hannah Viet-Senior-Parker
Nikole Ziegler-Senior-Sioux Valley

Honorable Mention

Gia Gengerke-Senior-Groton Area
Jessi Giles-Senior-Madison
Morgan Koepsell-Senior-McCook Central/Montrose
McKenna Kranz-Junior-McCook Central/Montrose
Rachel Miller-Senior-Sioux Valley
Alexis Richey-Junior-Winner



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, December 08, 2017 (00:57:38)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class B Volleyball Teams


First Team

Ady Dwight-Sophomore-Langford Area
Peyton Ellingson-Senior-Warner
Madalyn Groft-Sophomore-Northwestern Area
Peyton Groft-Senior-Northwestern Area
Hanna Reiff-Junior-Chester
Charlie Tisdall-Senior-Herreid/Selby Area
Jadon Wages-Junior-Chester

Second Team

Jeryn Christensen-Junior-Arlington
Shaylee DeBeer-Junior-Deubrook Area
Taylee Indahl-Sophomore-Burke/South Central
Heather Kayser-Senior-Hanson
Cylver Lurz-Junior-Philip

Honorable Mention

Baylee Enander-Senior-Hitchcock/Tulare
Rachel Guthmiller-Senior-Sully Buttes
Kelsey Pearson-Senior-Waubay/Summit
Camryn Shockley-Senior-Lemmon
Brooklyn Slaba-Senior-Hanson
Amelia Stene-Senior-Alcester/Hudson



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, December 07, 2017 (00:55:45)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class 11AAA Football Area Athletes


Defense

Corben Mahaffey-Kicker-Rapid City Stevens
Jamin Wurtz-Back-Rapid City Stevens

Honorable Mention

Teigen Heckel-Rapid City Stevens
Brian Petereit-Rapid City Stevens



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, December 06, 2017 (02:05:49)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class 11AA Football Area Athletes


Offense

Keithan Funk-Tackle-Spearfish
Trever Seversen-Running Back-Douglas

Defense

Joel Carpenter-Defensive Tackle-Sturgis
Seth Dikoff-Defensive Tackle-Douglas
Reece Hansen-Linebacker-Spearfish
Chance Sorenson-Defensive Bank-Douglas

Honorable Mention

Jay Krull-Sturgis
Sheldon Wagner-Douglas
Marc Williams-Spearfish
Justin Zebranak-Douglas



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Saturday, December 02, 2017 (01:45:29)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class 11A Football Area Athletes


Offense

Thomos Rafferty-Wide Receiver-St Thomas More

Defense

Jake Larson-Linebacker-St Thomas More
Joe Poeppel-Kicker-St Thomas More
Kobe Whipple-Defensive Tackle-St Thomas More



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, November 30, 2017 (23:12:11)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class 11B Football Area Athletes


Defense

Reed Ashmore-Punter-Custer

Honorable Mention

Brigham Williams-Lead Deadwood



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, November 30, 2017 (00:33:37)


KDSJ Local Sports
   All Conference Volleyball 2017


Belle Fourche

Payson Birkeland-Junior
Sierre Ward-Senior
Mandee Williamson-Senior
Rylee Young-Junior
Honorable Mention-Ashley Byrd-Junior
Honorable Mention-Emma Singer-Junior

Custer

Leah Zacher-Senior
Honorable Mention-Kenzie Becker-Senior
Honorable Mention-Renee Kirk-Senior

Douglas

Alyssa Stewart-Junior
Honorable Mention-Hanna Hill-Sophomore
Honorable Mention-Jeslyn Jindra-Junior

Hill City

Lydia Raderschadt-Senior
Honorable Mention-Laisha Ramirez-Junior
Honorable Mention-Emily Siemonsma-Sophomore

Hot Springs

Madison Russell-Senior
Honorable Mention-Josie Haden-Senior
Honorable Mention-Diamond Miller-Senior

Lead Deadwood

Carolyn Groeger-Senior
McKayla Norton-Senior
Honorable Mention-Anna Campbell-Sophomore
Honorable Mention-Blake Mehlberg-Sophomore

Red Cloud

Ashlee Red Cloud-Senior
Honorable Mention-Jasmine Derby-Senior
Honorable Mention-Shelby Pourier-Senior

St Thomas More

Jessica Peterson-Senior
Skylar Sullivan-Sophomore
Honorable Mention-Ciara Benson-Sophomore
Honorable Mention-Alex Kandolin-Junior

Spearfish

Jalyn Carter-Junior
Alexsis Kemp-Senior
Emma Murphy-Senior
Honorable Mention-Kenni Easton-Senior
Honorable Mention-Jensen Markley-Senior

Sturgis

Alexa Delbridge-Senior
Cassidy Jorenson-Junior
Honorable Mention-Donni Bruch-Senior
Honorable Mention-Brittany Delzer-Junior



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, November 29, 2017 (01:05:12)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class 9A Football Area Athletes


Defense

Jakways Mendoza-Linebacker-Timber Lake

Honorable Mention

Sam Bad Warrior-Timber Lake
Tucker Kraft-Timber Lake



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, November 24, 2017 (12:22:18)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State Class 9B Football Area Athletes


Defense

Tate Eisenbraun-Special Team Player-Wall
Trey Elshere-Linebacker-Harding County
Jake George-Linebacker-Harding County
Bredan McDonnell-End-Wall



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, November 22, 2017 (13:46:27)


KDSJ Local Sports
   All Conference Soccer 2017


Belle Fourche Girls

Sarah Graves-Senior
Raymie Keegan-Senior
Jade Kellem-Senior
Honorable Mention-Brook McConville-Junior
Honorable Mention-Molly Ryan-Junior

Spearfish Girls

Daesha Erskin-Senior
Sela Fitzgerald-Senior
Madison Gould-Senior
Riley Ullrich-Senior
Honorable Mention-Taylar Johnson-Junior
Honorable Mention-Madiera Lister-Sophomore

Sturgis Girls

Abby Aberle-Junior
Kylee Bennett-Freshman
Honorable Mention-Glory Christianson-Sophomore
Honorable Mention-Reegin Kehn-Senior

Belle Fourche Boys

Cruz Kellem-Sophomore
Honorable Mention-Luke Lensegrav-Senior
Honorable Mention-Josiah Trimble-Freshman

Spearfish Boys

Jayden Deichert-Junior
Mason Krier-Senior
Rigel Roberdeau-Junior
Weston Verhulst-Junior
Honorable Mention-Yohannes Peterson-Eighth Grade
Honorable Mention-Ryan Rafferty-Sophomore

Sturgis Boys

Grayson Nelson-Senior
Dawson Schieffer-Junior
Honorable Mention-Kale Dennis-Freshman
Honorable Mention-Dominick Oedekoven-Junior



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, November 16, 2017 (00:59:53)


KDSJ Local Sports
   All Black Hills Conference Football 2017


Belle Fourche

Dylan Burns-Senior
Hunter Mitchell-Junior
Honorable Mention-Bryce Nicholas-Junior
Honorable Mention-Jesse Thybo-Junior

Bennett County

Tee Allen-Junior
Tyler Byrne-Senior
Brendan Kamerzell-Senior
Honorable Mention-Seth Livermont-Senior
Honorable Mention-Shawn Sexton-Senior

Custer

Reed Ashmore-Senior
Bobby Bertolotto-Senior
Honorable Mention-Dathon Elmore-Sophomore
Honorable Mention-Micah Grace-Sophomore

Douglas

Jeffrey Stover Cornell-Senior
Seth Dikoff-Senior
Timothy J May-Senior
Trevor Severson-Senior
Chance Sorenson-Senior
Justin Zbranek-Senior
Honorable Mention-Sheldon Wagner-Senior
Honorable Mention-Jaiden Walton-Sophomore

Hot Springs

Brand Baker-Junior
Morgan Harkless-Junior
Honorable Mention-Garrett Heil-Junior
Honorable Mention-Thane Lockhart-Junior

Lead Deadwood

Dylan Janke-Junior
John Jones IV-Senior
Zak Mau-Junior
Brigham Williams-Senior
Honorable Mention-Wyatt Hess-Senior
Honorable Mention-Dylin Johnson-Senior

Little Wound

Tyrone Pourier-Senior
Brent Tallman-Junior
Honorable Mention-Robert Martin-Junior
Honorable Mention-Chayden Miller-Sophomore

Pine Ridge

Cecil Apple-Senior
Halin Bad Bear-Junior
Corey Brown-Junior
Patrick Clifford-Senior
Arthur Pulliam-Senior
Lyle Richards-Senior
Darrell Vitalis-Junior
Honorable Mention-Dante Bravo-Sophomore
Honorable Mention-Richard Smallwodd-Senior

Red Cloud

Riyen Carlow-Sophomore
Jevon Hacker-Junior
Koby Morrisette-Senior
Jeff Pourier-Senior
Alejandro Rama-Junior
Garrett Richards-Senior
Manuel Yellow Horse-Senior
Honorable Mention-Jesse Jensen-Junior
Honorable Mention-Russell Leader Charge-Senior

St Thomas More

Ryan Ahrenstorff-Senior
Stone Durham-Senior
Jordan Graper-Senior
Jake Larson-Senior
Thomas Rafferty-Senior
Ross Skinner-Senior
Kobe Whipple-Senior
Honorable Mention-Ryder Kirsch-Sophomore
Honorable Mention-Joe Poeppel-Senior

Spearfish

Keithan Funk-Senior
Reese Hansen-Senior
Marc Williams-Senior
Honorable Mention-Jordon Brinson-Junior
Honorable Mention-Taylor Janovy-Senior

Sturgis

Joel Carpenter-Senior
Joel Fleming-Senior
Manny Gallosa-Junior
Noah Wamsher-Senior
Honorable Mention-Zyairr Johnson-Landoll-Junior
Honorable Mention-Jacob Krull-Junior



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, November 15, 2017 (01:17:27)


KDSJ Local Sports
   2017 South Dakota All State High School Soccer Teams


Class AA Girls

First Team

Debora Wills, Aberdeen Central; Sophia Connelly, Sioux Falls O’Gorman; Joana Zanin, Pierre; Tandra Keegan, Rapid City Stevens; Dallas Beaumont, Rapid City Stevens; Megan Etreim, Sioux Falls Washington; Hillary Mantone, Aberdeen Central; Molly Faris, Sioux Falls Lincoln; Emily Mikkelson, Pierre; Sarra Gutknecht, Rapid City Central; Makenzie Rath, Pierre

Second Team

Maddie Avery, Rapid City Central; Grace Imbery, Aberdeen Central; Morgan Thompson, Brandon Valley; Kyleigh Devine, Rapid City Stevens; Daesha Erskin, Spearfish; Payton Wolfgram, Yankton; Josie Bono, Brookings; Hattie Giblin, Sioux Falls Roosevelt; Lindsay Farrell, Harrisburg; Keegan Campbell, Watertown; Jillian Barkus, Sioux Falls O’Gorman

Class A Girls

Olivia Becker, West Central; Bailey Carlson, St Thomas More; Liz Erlandson, St Thomas More; Hailee Fischer, West Central; Kassidy Johnson, West Central; Sydney Kurtz, West Central; Madisen Martinez, Vermillion; Brittley Minnaert, Tea Area; Molly Ryan, Belle Fourche; Ellie Schock, Sioux Falls Christian; Emma Wojtanawicz, St Thomas More

Class AA Boys

First Team

Isaac Woods, Sioux Falls Lincoln; Ryder Gary, Rapid City Central; Syd Kickland, Rapid City Stevens; Ethan Glissendorf, Sioux Falls O’Gorman; Jesse Margolies, Aberdeen Central; Hossam Halaweish, Brookings; Micha Van Hemert, Brandon Valley; Cooper Kuchta, Yankton; Kolton Haselhorst, Aberdeen Central; Brady Cork, Sioux Falls Roosevelt; Liam Downey, Sioux Falls Lincoln

Second Team

David Bizimana, Sioux Falls Lincoln; Jayden Fiechtner, Watertown; Andres Vazquez, Sioux Falls Roosevelt; Jack Wolfgram, Yankton; Parker Aman, Aberdeen Central; Alex Stonewall, Sioux Falls Washington; Kale Weis, Rapid City Stevens; Patryk Stys, Sioux Falls O’Gorman; Riley Cole, Rapid City Central; Win Storm, Huron; Dawson Fairchild, Rapid City Central

Class A Boys

Brady Evans, St Thomas More; Spencer Lund, St Thomas More; Michael Hurd, St Thomas More; Justin Hohn, Tea Area; Wilson Hoffman, Tea Area; Josh Quaman, Tea Area; Brennan Haggerty, Freeman Academy; Carson Gehman, Hot Springs; Jordan Holthe, Sioux Falls Christian; Elijah Bird, Sioux Falls Christian; Ryan Wager, James Valley Christian



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, October 13, 2017 (23:29:08)


KDSJ Local Sports
   State Track Meet 2017


KDSJ would like to thank all of our great sponsors who helped us cover our 31st straight year of doing reports from the State Track Meet. We covered 11 teams and 204 athletes from the Black Hills Friday, May 26 and Saturday, May 27.

KDSJ would like to congratulate these area state champs:

Shayla Howell of Belle Fourche won the Long and Triple Jumps and the 100 and 200 Meter Dashes. She was also named Outstanding Female Athlete in the Class A Division.

Carolyn Gregger of Lead Deadwood was a state champion in the Pole Vault.

Matt Swanson of Custer was state champ in the Pole Vault.

Tori Glazier won her fifth straight state title in the 800 Meter Run and was the gold medalist.

Jordan Menkin of Custer was the champion and gold medal winner in both the Shotput and Discus.

Breonna Philipson of New Underwood won her second straight title in the 100 Meter Hurdles.

Delaney Leber of Newell won the state championship in the 800 and 1600 Meter Runs.

Cooper West of Philip was the state champ in the Pole Vault.

Kyla Sawvell of Wall was the state champion in the Shotput.

Reed Ashmore of Custer won the state title in the Discus.

Congratulations to all our area athletes who brought home medals from the State Track Meet. Again, a big thank you to all our sponsors for bringing you the reports every hour Friday and Saturday on 980 AM KDSJ.



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, May 30, 2017 (19:06:14)


KDSJ Local Sports
   All Little Moreau Conference Girl’s Basketball Teams 2016-2017


First Team

Lauren Baumberger-McIntosh
Kailyn Groves-Faith
Julianna Kari-Bison
Lauren Schoelerman-Timber Lake
Shali Sheridan-Faith

Second Team

Tayte Kohn-Lemmon
Sydney Maher-Timber Lake
Jadyn Shoemaker-Faith
Josie White-Timber Lake
Brianna Williams-Harding County

Honorable Mention

Chyanne Ducheneaux-Timber Lake
Makenzie Dupree-Dupree
Delany Laber-Newell
Mikenzy Miller-Faith
Sydnie Schauer-Faith



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, April 07, 2017 (21:20:06)


KDSJ Local Sports
   All Little Moreau Conference Boy’s Basketball Teams 2016-2017


First Team

Raden Eagle Chasing-Dupree
Jarett Jenson-Harding County
Sam Podzimek-Harding County
Cole Trainor-Faith
Will Vanlishout-Lemmon

Second Team

Braydon Katus-Lemmon
Tucker Kraft-Timber Lake
Josh McKinstry-Bison
Braden PayPay-Timber Lake
Conner Smith-Faith

Honorable Mention

Nick Anderson-Newell
Jake George-Harding County
Jace Kocer-Lemmon
Layton Steele-Newell
Brock Vance-Faith



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, April 07, 2017 (21:13:59)


KDSJ Local Sports
   Class AA Boy's All State Basketball Teams 2016-2017


First Team

Mason Archambault-Rapid City Stevens
Cole Bergen-Aberdeen Central
Matt Cartwright-Sioux Falls O’Gorman
JP Costello-Sioux Falls O’Gorman
Brad Dean-Pierre
Josh Mohs-Brookings

Second Team

Brennan Carlson-Brookings
Ty Evers-Huron
Matthew Mors-Yankton
Jack Talley-Sioux Falls Washington
Spencer Waege-Watertown
Peyton Zabel-Pierre

Player Of The Year

Matt Cartwright-Sioux Falls O’Gorman



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, April 07, 2017 (00:40:37)


KDSJ Local Sports
   Class A Boy's All State Basketball Teams 2016-2017


First Team

Aaron Fiegen-Madison
Ethan Friedel-Tea
Seth Friesz-Chamberlain
Dylan LeBrun-Flandreau Public
AJ Plitzuwiet-Vermillion
Tayton Vincent-Sioux Valley

Second Team

Isaac Kortemeyer-St Thomas More
Koln Oppold-Sioux Falls Christian
Gus Reede-Aberdeen Roncalli
Robert Rosenquist-Dakota Valley
Will Steineke-Tri Valley
Cooper Williams-Vermillion

Third Team

Steven Fernholz-Miller
Noah Friedel-Tea
Dejay Fykstra-Sioux Falls Christian
Mason Leighton-Madison
Trevor Olson-Sioux Valley
Tiegen Priebe-Chamberlain

Player Of The Year

Tayton Vincent-Sioux Valley



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, April 05, 2017 (19:11:17)


KDSJ Local Sports
   Class B Boy's All State Basketball Teams 2016-2017


First Team

Jarett Jenson-Harding County
Lincoln Jordre-Sully Buttes
Mason Larson-Langford
Clayton Menning-Corsica/Stickney
Sawyer Schultz-Bridgewater/Emery
Bennett White-Wolsey/Wessington

Second Team

Sam Arend-Bridgewater/Emery
Devin Eppard-Chester Area
Eric Hasart-James Valley Christian
Justice Morrison-White River
Tyler Rozell-Warner
Tanner Storer-Potter County

Third Team

Jamin Arend-Bridgewater/Emery
Jharret Bloomenrador-Highmore/Harold
Micah Hollein-Warner
Dillon Kranz-Waverly/South Shore
Darian Ogunjemilusi-Wolsey/Wessington
Chance Olson-Langford

Player Of The Year

Bennett White-Wolsey/Wessington



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, April 04, 2017 (20:15:42)


KDSJ Local Sports
   All Black Hills Conference Girl’s Basketball 2016-2017


Belle Fourche

Taylor Hanson-Junior
Shayla Howell-Junior
Mandee Williamson-Junior
Honorable Mention-Kortni Grubb-Junior
Honorable Mention-Raymie Keegan-Junior

Custer

Tori Glazier-Junior
Honorable Mention-Morgan Parys-Senior
Honorable Mention-Julianne Thomsen

Douglas

Alisha Divis-Senior
Jordynn Toliver-Sophomore
Honorable Mention-Jeslyn Jindra-Sophomore
Honorable Mention-Naomi Wynn-Senior

Hill City

McKenzie Becker-Junior
Honorable Mention-Dory Schrier-Senior
Honorable Mention-Faith Yeargan-Sophomore

Hot Springs

McKenzie Cope-Junior
Honorable Mention-Bayley Ferebee-Sophomore
Honorable Mention-Kennedy Seaman-Sophomore

Lead Deadwood

Anna Campbell-Freshman
Honorable Mention-Grace Campbell-Junior
Honorable Mention-Jaci Petsch-Junior

Red Cloud

Cate Knutson-Senior
Honorable Mention-Jasmine Derby-Junior
Honorable Mention-Emonee Pourier-Sophomore

St Thomas More

Jayden Bies-Junior
Aislinn Duffy-Junior
Dru Gylten-Senior
Klaire Kirsch-Junior
Honorable Mention-TinTin Almquist-Senior
Honorable Mention-Ashley Wojcik-Senior

Spearfish

Alexsis Kemp-Junior
Honorable Mention-Mady Gould-Junior
Honorable Mention-Brooke Heairet-Junior

Sturgis

Brook Janz-Junior
Loralee Stock-Sophomore
Honorable Mention-Olivia Jolley-Sophomore
Honorable Mention-Eden Lambert-Senior



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 31, 2017 (23:40:56)


KDSJ Local Sports
   All Black Hills Conference Boy’s Basketball 2016-2017


Belle Fourche

Jon Peterson-Senior
Honorable Mention-Louis Budmayr-Senior
Honorable Mention-Zach Lange-Senior

Custer

Blake Martinz-Senior
Honorable Mention-Nolan Patzlaff-Sophomore
Honorable Mention-Noah Zacher-Senior

Douglas

Dan Hand-Junior
Russell Morton-Junior
Honorable Mention-Sam Hand-Junior
Honorable Mention-Dylan Pourier-Sophomore

Hill City

Ryan Skillingstad-Senior
Honorable Mention-Noah Krull-Sophomore
Honorable Mention-Chance Simmons-Junior

Hot Springs

Logan Barndt-Sophomore
Zion Henderson-Senior
Honorable Mention-Skylar Haden-Senior
Honorable Mention-Thane Lockhart-Sophomore

Lead Deadwood

Max Nelson-Senior
Honorable Mention-Chris Lipp-Junior
Honorable Mention-Brett Mattson-Senior

Red Cloud

Russell Leader Charge-Junior
Alejandro Rama-Sophomore
Honorable Mention-Will Garnier-Senior
Honorable Mention-Jesse Jensen-Sophomore

St Thomas More

Isaac Kortemeyer-Senior
Tayton Maher-Senior
Jake Satter-Senior
Honorable Mention-Preston Arity-Senior
Honorable Mention-Austin Hammon-Senior

Spearfish

Brady Greger-Junior
Honorable Mention-Mike Chaffin-Senior
Honorable Mention-Jaxon Rosencranz-Senior

Sturgis

Connor Crane-Junior
Jace Fischer-Junior
Ryan Garland-Sophomore
Dawson Geuke-Junior
Honorable Mention-Caleb Bates-Senior



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 31, 2017 (23:39:52)


KDSJ Local Sports
   Class AA Girl’s All State Basketball Teams 2016-2017


First Team

Anna Brecht-Sioux Falls Lincoln
Paiton Burckhard-Aberdeen Central
Danica Kocer-Brandon Valley
Tahia Mitzel-Sioux Falls Roosevelt
Sami Slaughter-Harrisburg
Jeniah Ugofsky-Harrisburg

Second Team

Sebastian Akoi-Sioux Falls O’Gorman
Ashley Beacom-Sioux Falls O’Gorman
Abby Johnson-Rapid City Central
Emily Mikkelsen-Pierre
Sydney Rosinsky-Sioux Falls Lincoln
Hanna VanderWerff-Rapid City Stevens

Player Of The Year

Anna Brecht-Sioux Falls Lincoln



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, March 31, 2017 (22:12:41)


KDSJ Local Sports
   Class A Girl’s All State Basketball Teams 2016-2017


First Team

Jessi Giles-Madison
Dru Gylten-St Thomas More
Morgan Koepsell-McCook Central/Montrose
Haley Rithmiller-Webster Area
Madison Vlastuin-Lennox
Lexi Wadsworth-Hamlin

Second Team

Jayda Knuppe-Dell Rapids
Karlee McKinney-Tea Area
Haleigh Melstad-Vermillion
Emma Paul-Dell Rapids
Caelyn Valandra-Todd County
Peyton Wingert-Dakota Valley

Third Team

Jayden Bies-St Thomas More
Tariq Brown Otter-McLaughlin
Kadye Fernholz-Miller
Carly Granum-Sioux Valley
Janae Kolden-Clark/Willow Lake
Caryssa Mielitz-Milbank Area

Player Of The Year

Haley Rithmiller-Webster Area



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 30, 2017 (12:50:46)


KDSJ Local Sports
   Class B Girl’s All State Basketball Teams 2016-2017


First Team

Kacey Bartscher-Ethan
Chloe Lamb-Sully Buttes
Laurie Rogers-Warner
Erika Sage-Freeman
Myah Selland-Sanborn Central/Woonsocket
Racquel Wientjes-Sully Buttes

Second Team

Karly Gustafson-Ethan
Rachel Hawkins-Ethan
Brianna Phillipsen-New Underwood
Mattilynn Reiner-Tripp/Delmont/Armour
Lauren See-Avon
Joie Spier-Oldham/Ramona/Rutland

Third Team

Kamryn Heinz-Ipswich
Lauren Hunstad-Parker
Savana Johnston-Wall
Shannon O’Malley-Irene/Wakonda
Shannon Poppen-De Smet
Ahna Vander Pol-Andes Central/Dakota Christian

Player Of The Year

Myah Selland-Sanborn Central/Woonsocket



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, March 29, 2017 (12:55:47)


KDSJ Local Sports
   All Black Hills Conference Wrestling 2016-2017


Belle Fourche

132-Jaredon Dosch-Sophomore
182-Tate Gatzke-Senior
Honorable Mention-106-Oakley Blakeman-Seventh Grade
Honorable Mention-170-Bailey Lawrence-Senior

Custer/Edgemont

Honorable Mention-160-Forrest Lewis-Senior
Honorable Mention-170-Aaron Jones-Senior

Douglas/Rapid City Christian

106-Declan Malone-Freshman
138-Isiah DuBray-Sophomore
152-Colton Jackson-Sophomore
160-Branson Taylor-Senior
Honorable Mention-132-Tyler Blasius-Senior
Honorable Mention-145-Matt Ambrose-Senior

Hill City

Honorable Mention-126-Tyler Arnold-Sophomore
Honorable Mention-132-Kalel Worischeck-Junior

Hot Springs

145-Kody Hagen-Sophomore
195-Garrett Heil-Sophomore
285-Sosa Arneson-Senior
Honorable Mention-152-Brice Harkless-Senior
Honorable Mention-170-Trey Nachtigal-Senior

Lead/Deadwood

120-Carson Pinske-Sophomore
Honorable Mention-Dylin Johnson-Junior
Honorable Mention-Brigham Williams-Junior

Red Cloud

Honorable Mention-152-Lante Swallow-Sophomore
Honorable Mention-160-Kogan Yamamoto-Junior

St Thomas More

Honorable Mention-138-Jesse Jankord-Freshman
Honorable Mention-145-Stone Durham-Junior

Spearfish

113-Max Sailor-Eighth Grade
126-Derick Dower-Sophomore
170-Jordaon Brinson-Sophomore
220-Marc Williams-Junior
Honorable Mention-132-Tashon Clark-Junior
Honorable Mention-138-Tyler Waterson-Senior



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Thursday, March 16, 2017 (01:19:38)


KDSJ Local Sports
   2017 State B Girl’s Basketball All Tournament Team Area Athletes


New Underwood

Jaedyn Finkbeiner
Brianna Philipsen

Timber Lake

Loryn Schoelerman



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, March 14, 2017 (23:21:32)


KDSJ Local Sports
   2016 South Dakota All State Class 11AA Football Area Athletes


Offense

Branson Taylor-Senior-Running Back-Douglas
Jaxon Rosencranz-Senior-Wide Receiver-Spearfish
Brenden Rotert-Senior-Guard-Spearfish

Defense

Michael Chaffin-Senior-Defensive End-Spearfish
Joel Carpenter-Junior-Defensive Tackle-Sturgis
Jarod Boswell-Senior-Linebacker-Douglas
Jackson Bogue-Senior-Defensive Back-Spearfish



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Friday, December 02, 2016 (01:53:25)


KDSJ Local Sports
   2016 South Dakota All State Class 11A Football Area Athletes


Offense

Jake Aanderud-Senior-Wide Receiver-St Thomas More
Jake O'Byrne-Senior-Guard-Belle Fourche
Chase Thurness-Senior-Center-St Thomas More

Defense

Brice Harkless-Senior-Defensive Back-Hot Springs
Trey Nachtigall-Senior-Kicker-Hot Springs
Zach Lange-Senior-Special Team Player-Belle Fourche



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, November 30, 2016 (22:18:35)


KDSJ Local Sports
   2016 South Dakota All State Class 9A Football Area Athletes


Offense

Dalton Kinsley-Senior-Running Back-Philip

Defense

Cooper West-Senior-Defensive Back-Philip



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Wednesday, November 23, 2016 (13:53:08)


KDSJ Local Sports
   2016 South Dakota All State Class 9B Football Area Athletes


Offense

Trig Olson-Senior-Wide Receiver-Harding County
Jarret Jensen-Senior-Tight End-Harding County
Jacob Linn-Senior-Long Snapper-Wall

Defense

Cass Lytle-Senior-Tackle-Wall
Sterling Lee-Senior-End-Harding County
Allan McDonnell-Senior-Special Team Player-Wall



comments? | Printer Friendly Page  Send to a Friend | Score: 0 |

Posted by A-Ryan
on Tuesday, November 22, 2016 (19:38:23)



1 2 3 ... 34 35 36
>



KDSJ 980 AM Toggle Content  


NOTICE:
KDSJ's Website Only Streams Our 7:00 AM, 12:00 PM, And 5:00 PM News Hours, In Addition To All High School And College Sports Broadcasts.

KDSJ Sports Toggle Content  

Football Broadcasts

KDSJ Sports Toggle Content  

Basketball Broadcasts

Contact KDSJ Toggle Content  


Click Above To
Send Us A Message

Or Call Us At
(605) 578-1826
(605) 578-1827



 
(C) 2007-2018 KDSJ 980 AM-Goldrush Broadcasting, Inc.-Deadwood, South Dakota
Ryan R. Reider-Webmaster/Administrator
Website Hosting Provided By blackhills.com

Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy
KDSJ 980 AM Solid Gold Listen Live